Lovage - prona për përdorim, recipes, contraindications, përfitimet, dispozitë foto


Përshkrim. Një bimë shumëvjeçare barishte medicinale deri në 2 m. I akuzuar për ombrellën e familjes. Bimët Root degëzuar dhe të trasha. Stem branched lartë dhe i uritur. Gjethet janë pendor, me shkëlqim, dhëmbëzuar, jeshile të errët. Lulet janë mbledhur në këshilla të rrjedh në Cyme, të rregullt, të vogël, zbehtë të verdhë, Pesë. Frutat - errëta farat e verdha dvusemyanki që piqen gjatë muajit Korrik - gusht. Medicinale blooms lovage barishte në qershor-korrik. Por lulëzim, lulëzim vetëm të këndshme për syrin, dhe atë që është në dobi të shëndetit të bimëve lovage, ju mund të mësoni nga ky nen.

Përhapja e uzinës.
Lovage edukate bimëve në pemishte dhe kopshte si një fabrikë dekorativ dhe djegëse. Lovage - bosh. Droga e bëra nga rrënjët e lovage. Në rrjedhë janë rrënjët e bimëve të 3 - 4 vjet të jetës që janë hapur gropa në vjeshtë, larë me ujë të ftohtë, prerë në copa, pastaj tharë në ajër të hapur në hije dhe të thata më në fund në një tharëse në 40 ° C. Mbani rrënjët nuk mund të kalojë 24 muaj.
Foto lovage.

Përbërja kimike e bimëve. Rrënjët lovage përmbajnë resins, kripëra minerale, vajra esenciale, sheqer, niseshte, acid malik dhe anhelikovaya. Lovage - pronat.


Droga me bile lovage, qetësues, diuretik, analgjezik, vitrohinnymy, anticonvulsant, pronat expectorant. Ato stimulojnë aktivitetin e gjëndrave seksuale mashkullore dhe lëvizshmëri të traktit gastrointestinal dhe të oreksit. Lovage - përdorimi. Në praktikën e lovage tradicionale mjekësi është përdorur si një diuretik në hidropizi, inflamacion kronik të veshkave, edeme e origjines kardiak, diatez të shkaktuar nga shkelje të metabolizmit kripë. Është e rekomanduar për të përdorur në zorrëve dhe stomakut dhimbje barku, kapsllëk dhe vanitet dhe cholecystitis kronike dhe dyskinesia tëmth.

Ekstrakt medicinale e rrënjëve të bimëve rekomandohet për trajtimin e dobësisë dhe për menstruacioneve dhimbshme. Infuzion i rrënjë lovage rekomanduar nga jashtë për heqjen e Freckles dhe pika të moshës, trajtimin e shërimit dobët plagëve dhe skuqje pustular. Infusion përdoret në humbjen e flokëve dhe zbokth kur larjen e kokës. Fruta supë lovage - një ilaç efektiv për krimba. Gjethet e freskëta të bimës aplikuar në kokë për lehtësimin e dhimbje koke. Lovage - receta. Supë për përdorim të jashtëm. 3/4 litra ujë derdh 2 tbsp. l. rrënjë lovage dhe të sjellë një çiban për 10 minuta.

vlim për ngrohje të ulët. Supë insistojnë orë profiltruyte. Aplikoni për shpëlarje flokët pas shampooing. Supë me menstruacioneve dhimbshme dhe të pakta. Hidh një gotë me ujë 6 gram rrënjë lovage dhe ziej në zjarr të ulët flaka 10 min., Duke këmbëngulur 4 h., Profiltruyte. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. 30 min. përpara se të hahet. Infuzion. 1/2 litër ujë të valë 1 tbsp oblyyte. l. Rrënjët lovage e bimëve dhe të insistojnë orë, në profiltruyte fund. Merrni 4 g. Per ditës për 0,5 gota e ushqimit. Infuzion për pagjumësi. 1/4 litër ujë të ftohtë zier pour 1 tbsp. l. rrënjë lovage dhe 4 h.

këmbëngulin, atëherë profiltruyte. Merrni 2 g. Per ditës për 0,5 gota. Turret këtë infuzion shërimit dobët plagët. Supë si një diuretik. 3/4 litra ujë derdh 2 tbsp. l. Rrënjët lovage dhe ngrohjes rreth ngrohjes ulët deri të vluar, vlim 10 minuta., Bëj pyetje të pakëndshme 01:00, thahet me napë. Merrni 3 - 4 vjet Ditën 1 tbsp.. l. 30 min. përpara se të hahet. Lovage - contraindications. Medikamente lovage kundërindikuar në ulçerë duodenale, stomakut dhe shtatzënisë.