Dovhunets liri - pronat e shërimit


Len zakonshëm (mochenets, dovhunets, propozoj) - barishte vjetor me shumë gjethe të ngushta, lule të lehta blu ose të bardha në një rrjedhin të gjatë.
Bimët Fruta është një kuti sferike që përmban fara. Bimore ka shumë prona medicinale, është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore për të trajtuar Sëmundjet e ndryshme. Fara përgatitur drogë dhe aditivëve të ushqimit. Ata janë mbledhur në fund të verës, fillim të vjeshtës. Por fara nuk plotësisht e pjekur janë përdorur edhe në mjekësi. Ata janë të trajnuar vaj medicinale shumë të vlefshme nga të ftohtë të ngutshme.

Çfarë është bimë e dobishme, se si të përdorin atë për të hequr qafe Sëmundjet e tyre? Le të përpiqen të kuptoj atë në nenin dovhunets faqen e lirit, vetitë shëruese të bimëve. Çfarë pronat e dovhunets liri terapeutik? Li - një fabrikë unik. Fara e saj përmbajnë yndyrna esenciale bimore, acide yndyrore polyunsaturated omega-3 dhe omega-6. Këto substanca janë të dobishme për të gjithë trupin e njeriut. Përveç kësaj, fara përmbajnë vitamina A, C, E, P, minerale, proteina, dhe shumë substancave të tjera biologjikisht aktive. Made nga farë bimore vaj është përdorur si profilaksi kundër goditje.


Ajo është përdorur si një shtesë diete për humbje peshe në trashje, janë përdorur në të ushqyerit klinike në sëmundjet e enëve stomaku, zorrët, të zemrës, të gjakut. Vaj shumë të dobishme farë për të hequr sëmundjet inflamatore të ezofagut, Ulçera në stomak, 12 - duodenum, dhe se si i lehtë laksativ për kapsllëk. Shtojcave ushqyese janë bërë nga bimët janë një burim natyror i proteinave, vitaminave, të dobishme për tretje të fibrave. Ato gjithashtu përmbajnë substanca të vlefshme - lignans. Ata pengojnë ndarjen e qelizave të kancerit, kështu që droga të bazuar në liri fije të përdoret për parandalimin e kancerit.

Për më tepër, këto substanca të rivendosur funksionet e thyer e sistemit urinar, të parandaluar inflamacion i veshkave. Duke shtuar një sasi të vogël pluhur e fara në ushqim mund të zvogëlojë kolesterolit të dëmshëm në muaj. Mjekësisë tradicionale përdor pronat shërimin e lirit-fije si një expectorant, agjent antitussive në sëmundjet e mushkërive, bronke. Farat e bimëve janë përdorur si laksativ i butë për kolit kronik, duke eliminuar kapsllëk. Si të përdorni fabrikë për qëllime mjeksore? Dovhunets liri me sukses trajtimin e vlon, ulcerat e lëkurës, vlon: Përhapjen gjendjen e fara pluhur, të vënë ato në një pjesë të vogël të lidhësh garzë fije të trashë, më e ulët për 10 minuta në një gotë me ujë shumë të nxehtë (jo të valë).

Pastaj pak i ftohtë në një temperaturë të rehatshme, të bashkangjisë në lëkurë të dëmtuar, të mbajtur, për të ftohur. Konsumi i rregullt i flaxseed, shërojnë të mëlçisë, rivendosjen e funksionin e tij. Gjithashtu flaxseed i dobishëm për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e tëmthit. Ata e bëjnë dyubazh të mirë të veçantë: Në mëngjes, para mëngjes, pi 1 tbsp. l. vaj liri, 1 min. - 1 tbsp. l. lëng limoni i freskët, 1 min - hani 1 tbsp. l. mjaltë. Nëse procedura përsëritet çdo ditë për 2-3 javë, mund të eliminojnë në mënyrë efektive të ngjeshur në mëlçi, bile pezëm të shpërndarë.

Kur hemorroide, inflamacion të rektumit, është e dobishme për të bërë infuzion terapeutik klizmë nga flaxseed. Pas procedurës duhet të shkoni në shtrat të paktën 01:00. Infusion: 1 tbsp. l. Fara derdh 2 tbsp. ujë të vluar, të mbuluar, të lënë për gjysmë ore, çdo 10 minuta. tronditur. Pastaj tendosje, cool, në një të ngrohtë, një gjysmë gotë me stomak bosh çdo mëngjes. Përdorni infuzion për banjot terapeutik për sëmundjet e lëkurës, si dhe enemas. Gatim supë: Hidh 2 tbsp. l. 2 tbsp. ujë, të sjellë një çiban, Tomita në ngrohje të ulët për jo më shumë se 5 minuta. Atëherë të mbuluar me një peshqir, le të ftohtë, herë pas here llokoçis.

Strain duke përdorur një pjesë të vogël të garzë, pini 1 tbsp. l. agjërimi tri herë në ditë, ose 0,5 cent. mëngjes, para mëngjes. Supë është përdorur në sëmundjet e stomakut, zorrëve, mëlçisë, veshkave dhe tëmthit. Contraindication Të jenë të kujdesshëm, të jenë të vetëdijshëm se në sëmundje të caktuara të mëlçisë, stomakut, zorrës në akute, Mos merr drogë në bazë të bimëve më shumë se 1 qind. l. në ditë. Prandaj, duke aplikuar vaj liri ose tretësirë, zierje e fara fije-fije liri, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj. Cheers!