Lule Common toadflax - kërkesë, përshkrim, foto


Përshkrim. Toadflax normale ose të egra lirin - toadflax - lule, lartësi barishtore shumëvjeçare bimë e 1 metër nga norychnykovyh familjare. Stem Bimët drejt me letra të shumta. Lë të tërë, glabrous, alternative, lineare, sessile. Lulet janë të parregullt, dritë të verdhë me spote portokalli, me shportsa, Corolla dy buzë, u mblodhën në kohë furçë të trashë në skajet e degëve. Lule në qershor-gusht. Fruta - kuti ovale, në të cilat farat piqen në gusht-shtator. Shpërndarja. Li i egër rritet në të gjithë territorin evropian të Rusisë. Bimë rritet lirin egra si një farë e keqe në fusha dhe livadhe, fusha e thatë përgjatë rrugëve, kanaleve, skajet, në mesin e shkurre.

Çorape. Përgatitjet e përgatitura nga kullosa e egër lirit. Korrjes saj ndërsa blooms bimore. Bari është tharë në një dhomë ajrosur ose jashtë. Bari i freskët ka një erë shumë të pakëndshme, e cila rrit tharje.
Foto Toadflax.

(Foto Common toadflax)
Përbërja kimike. Li Wild përmban glycosides, pehanin Alkaloid, triakantina, carotene, phytosterols, mukusit, taninet, vitaminë C, acide organike. Pronat farmakologjike. Grass li i egër jep një pastrues të butë, bën të dalë djersë, anti-inflamator, diuretik dhe efekt choleretic. Toadflax - përdorimi. Ekstrakt të lëngshme alkoolit e lirit egër përdoren për hemorroide, fryrje, ngathtësi e zorrëve, kapsllëk.


Medikamente li egra konsumojnë në veshkave dhe mëlçisë, dhimbje barku zorrëve, urinim i pavullnetshëm, cystitis, dhimbje koke, me të vjella, hepatiti, dhimbje në zemër. Infuzion i lirit egër këshilluar si një mjet për të krimbave, ajo është përdorur në një vonesë të menstruacioneve dhe inflamacion në prostatë. Përgatitjet e bëra nga bimë të përdorura nga jashtë për abrasions, sëmundjet e lëkurës, bruises, kone hemorroide dhe litarët elastik. Supë li i egër i larë qepallat përflakur dhe sytë me blepharitis dhe konjuktivit. Bimë barishte infuzion të përdorura për lezione fungale të mukozës orale.

Medikamente. Infuzion. 0, 5 litra ujë të valë pour 1 tbsp. l. bari li i egër, bëj pyetje të pakëndshme 02:00, kullimin dhe shtrydh përmes materialeve garzë. Merrni 1/3 filxhan 3 g. Per dite para ushqimit. Infuzion. 0,25 litra ujë të valë e nxehtë derdh mbi 1,5 h. Barishte lugë liri të egra dhe të lënë për 30 minuta., Pour me napë. Merrni 1 tbsp. lugë në 1 -. 2 orë ekstrakt hemorroide përdorur si microclysters 60 gram. Pas klizmë nuk e kam marrë deri nga shtrati 30-40 minuta. Supë me hemorroide. 0,25 litra ujë të valë e nxehtë derdh 10 gram bimë barishte dhe ngrohjes egra liri për 20-25 minuta në 100 ° C banjë me ujë, pastaj të ftohtë, profiltruyte.

Vëllimi i supë të sjellë në origjinal. Përdorimi supë të ngrohtë (37 ° C) për enemas. Supë për përdorim të jashtëm. 0,5 litër ujë derdh 20 gram bar liri të egra. Vlim atë 20 minuta. Pas ftohjes, derdh me napë.
Përdorni për larje dhe fasha. Pomadë për hemorroide. 1 pjesë barishte li i egër, leh lisi dhe bari e piper ujë, përzierje me dhjamë derri i shkrirë dhe pastaj të lënë për 00:00, mos harroni për të ndezur herë pas here. Pastaj ngrohjes për të zbutur në 100 ° C dush me ujë dhe profiltruyte. Kone Grease hemorrhoidal, duke e mbajtur ngjesh 4 - 05:00.

Tretësirë. Bari liri egër të mbushur alkool 40% në një raport 1: 1. Merrni 1 - 2 orë L.. si laksativ i butë natë. Contraindications. Përgatitjet li i egër helmuese, kështu që të marrë ato me kujdes.