Farë liri të naftës - pronat e shërimit


Liri mbjellje - një nga kulturat më të vjetra rritur njeriun. Len përdorur në bujqësi në Egjiptin e lashtë, India dhe vende të tjera të zhvilluara në atë kohë.
Për mijëra vjet kjo kulturë prodhuar rroba, ushqim. Përveç kësaj liri të përdoret për përgatitjen e ilaçeve të ndryshme dhe potions. Sidomos e vlefshme është konsideruar vaj flaxseed. Përdorin atë për të përgatitur enët këngë të ndryshme, të përdorura për pjekje bukë. Pronat medicinale e vaj liri Vaj liri, pronat terapeutike me fara liri ende përdoret me sukses në mjekësinë popullore.

Me ulcerat vaj trajtojnë, shkurtime, djegiet, eliminimin e urth, worms dëbuar. Konsumi i rregullt i naftës flaxseed mund të parandaluar ndodhjen e goditje, sulm në zemër. Kjo është për shkak të pranisë brenda vete dobishme acideve yndyrore unsaturated, e cila është 2 herë më shumë se vaji i famshëm peshkut. Ne përdorim pronat shërimin e vaj liri në hipertension, atherosclerosis, sëmundje të zemrës, diabeti. Është e dobishme që të përdorin atë në shkelje të metabolizmit lipidet. Ajo është e lehtë të absorbohet nga trupi, ndarjen yndyrna të ngopura. Prandaj, nutritionists rekomandojmë atë për njerëzit me peshë të tepërt. Ky produkt i dobishëm një shumë e acideve yndyrore polyunsaturated, të cilat janë veçanërisht të nevojshme për gratë shtatzëna, ato ofrojnë formimin e drejtë të qelizave të trurit të një fëmije.


Gratë në menopauzë ajo është e dobishme për të lehtësuar gjendjen, për të përmirësuar mirëqenien. Vaj është marrë nga të ftohtë të ngutshme, kështu që ajo mban vitamina A, E, F, K, vitamina B, minerale, acide yndyrore dhe ka medicinale, cilësitë ushqyese. Farë liri të naftës në dietë Është e dobishme për të shtuar se për të gatuar perime, sallatë, vinaigrettes. Përdor në vend të gjalpë me patate të ziera. Furnizohem vaj liri bollgur, shtoni në pjekje dhe enët kryesore. Përgatitja byrek me djathë, djathë të freskët, mish i grirë, shtoni majdanoz copëtuar dhe derdh vaj liri.

Get pjatë të madhe për mëngjes. Ju mund të shtoni një lugë çaji të në kos dhe kefir. Si trajtohet lino vaji? Vaj liri do të zvogëlojë ënjtje, të ndihmojë të hequr qafe të çrregullime nervore, stresi, pagjumësi, depresion. Përdorin atë për të hequr qafe kolit, urth. Për të hequr qafe kapsllëk të shpeshta, përzierje 1 tbsp vaj 0,5 gota kos, shtoni 1 lugë mjaltë. Hani përzierje para gjumit. Përdorimi i rregullt do të rrisë imunitetin. Pronat e saj shëruese të ndihmojë në parandalimin e kancerit të zorrëve dhe kancerin e gjirit. Veçanërisht i dobishëm ky produkt për njerëzit që kanë vuajtur sëmundje serioze ose kirurgji nënshtruar.

Pra, mjekët rekomandojnë pacientët marrin 2 tbsp vaj në ditë në doza të ndara. Zhvillimi i duhur, rritja dhe aktivizimi i aktivitetit të trurit flaxseed naftës duhet të japin fëmijëve, 1 tsp mëngjes pas ose me mëngjesin. Në sëmundjet kronike të frymëmarrjes, ushqim të shtoni 1 lugë vaj rregullisht. Ai përmban substanca të mbrojtur të bronke dhe mushkëri nga inflamacion. Të përfshijë atë në dietën tuaj për sëmundje kronike të veshkave, çrregullimet e zonave urogjenital nervave dhe sëmundjet e gjëndrës tiroide. Për humbje peshe, nutritionists rekomandojmë pjesërisht të zëvendësuar yndyrna shtazore prej liri të naftës.

Rezultatet 1 tsp Agjërimi ndihmon nxjerr yndyrë të tepërt, të zvogëlojë oreksin. Përdorni ajo tolerohet mirë ndonjë dietë të ulët-kalori. Përveç kësaj, vaj dritë kontribuon për përparim, tretje të ushqimit. Kalorive zhytur më pak se lehtëson humbje peshe. Kur përdorni, nuk e ngrohjes të naftës dhe të skuqura ushqim ajo nuk është e rekomanduar. Se ajo nuk e ka humbur pronat e saj shëruese, e përdorin atë në natyrë. Për të rritur pronat shërimin, ju mund të përziejnë atë me mjaltë. Përdorimi i vaj liri në kozmetikë Produkti ka anti-inflamator, sherimit te plages, rigjeneruar.

Pra vetitë shëruese të vaj liri për sëmundjet e lëkurës nuk më pak në kërkesë se në mjekësi apo gatim. Prandaj specialistët beauticians rekomandoj duke e përdorur atë në kujdesin e lëkurës fytyrë të përditshme, qafë, flokët dhe thonjtë. Oil mënyrë efektive moisturizes, ushqen dhe mbron lëkurën, rinovimin ajo është përdorur për të trajtimin e corns, lythat. Për ta bërë këtë, thjesht aplikoni një shtresë e hollë e lëkurës së tij çdo ditë për 10-15 minuta dhe lëkura do të merrni fuqi shtesë nga vaj liri. Këtu takuam me këtë produkt të mrekullueshëm diskutuar se si të përdorni vaj flaxseed, pronat medicinale dhe mënyrën e administratës për trajtim, ha

rchuvanni dhe bukurinë e shërbimeve. Ajo duhet të jetë relativisht i naftës i shtrenjtë është shitur në dyqane, farmaci. Blej një shishe vaj flaxseed. Le të ju jap kurajo, shëndetin, bukurinë! Svetlana,