Përfitim liri drithëra dhe dëm, recetë


Çfarë drithëra më mirë liri? Për fat të keq, ajo harruar tërësisht në botën moderne. Dhe krejt pa të drejtë, sepse liri llapa që nga kohët e lashta për të ndihmuar njerëzit të ruajtur shëndetin e tyre për vitet që vijnë. Edhe gjatë trajtimit të ngrohjes, liri të mbajtur çdo gjë tipare të mira, vitamina, minerale të nevojshme për shëndetin. Ndër të tjera, liri llapa është një produkt dietetike që është e dobishme për të përdorur për njerëzit me sëmundje të ndryshme të organeve të brendshme. Më shumë për këtë produkt artikull të dobishme "lirin drithëra, përfitimit dhe dëm, recetë" në faqen tonë të internetit. Si të dobishme rrëmujë liri? Përfitimet e cila i jep liri drithëra - fshehur në përbërjen e tij kimike.

Falë tij, ai siguron ushqimin e duhur dhe të balancuar. Përbërja e tij përmban të tretshme natyrore dhe fibra pazgjidhshëm, shumë e acideve yndyrore polyunsaturated - Omega-3, Omega-6. Ai përmban amino acidet që janë të rëndësishme për shëndetin e njeriut. Bollgur përmban shumë vitamina A, E, B1, PFA, B6, B12, minerale, hekur, bakër, zink, kalium, kalcium, magnez dhe fosfor. Gjithashtu, ajo është mangan, sodium, bor, kromi. Ajo është e pasur me silic, kalium dhe përmban më shumë se banane. Produkti përmban një sasi të lartë të hormoneve bimore, të cilat kanë antioksidant, veti anti-alergjike.


Pra ombrellë të dobishme për të përdorur në onkologji,, sëmundjet alergjike kardiovaskulare. Pronat medicinale e bollgur me fara liri gjendet në acidet yndyrore farë liri dhe antioksidantë të ndihmojë për të ulur nivelet e kolesterolit të keq, presionin e ulët të gjakut. Çfarë është e rëndësishme për njerëzit që vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare, atherosclerosis, hipertension. E mirë për të ngrënë qull në sëmundjet e traktit gastrointestinal. Në përgatitjen e substancave lëshuar e saj glycoside linamarina dhe mukusit që mantelet mur stomak, uljen e inflamacionit, duke eliminuar dhimbje. Produkti është i rekomanduar në ulcera peptike, gastrit me aciditet të lartë të stomakut, kolit, cholecystitis.

Produkti është marrë me helmimit me ushqim në trajtimin e hemorroide, dhe për të hequr qafe e krimba. Li drithëra të dobishme për njerëzit me diabet, sepse ajo redukton varësinë e tyre në injeksione insulinë, zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak. janë pjesë e lignans farërave, që hyjnë në trupin e njeriut, janë konvertuar në phytoestrogens aktive, normalizimin ekuilibrin hormonal. Kjo parandalon zhvillimin e kancerit të gjirit, vezore, mitër dhe prostatës tek burrat. Pse bela me liri të dobishme për të përdorur si një profilaktik kundër kancerit. Karakteristika të dobishme të produktit të ndihmojë të luftuar trashje.

Prandaj, është e dobishme që të përfshihen në dietë e atyre që duan të humbin peshë pa kompromentuar shëndetin. Që nga kohët e lashta pronat e dobishme e flaxseed përdorur si një expectorant në kollë. Dhe tani ajo është përdorur në trajtimin e bronkit, pneumoni, pleurit. Për shkak të saj anti-inflamator, spastrimit, pronat analgjezik të ndihmojë në trajtimin e nefrit, cystitis, sëmundje guri veshkave. Ajo duhet të përfshihen në dietën e grave shtatzëna. Pronat e saj të dobishme të nevojshme për zhvillimin normal, e plotë të fetusit. Mom Crazy mund ta përdorin atë për të rritur prodhimin e qumeshtit. Si të gatuaj qull prej liri të dobishme?

Për të përgatitur këtë pjatë kemi nevojë për: 1 tbsp. miell liri, 1 tbsp. hikërror, '50 çdo rrush klasat, 1/3 c. mjaltë, kripë dhe gjalpë. Si të gatuaj: Pereberiya, e larë me hikërror, lehtë të skuqura atë në një tigan të thatë. Pastaj bluaj atë në një mulli kafeje. Lahen rrush, e plotësoni atë me ujë të ngrohtë, të lënë për gjysmë ore. Hidh në një liri të thellë tas, miell hikërror, rrush fryrë pak kripë. Tani derdh ujë të valë, nxitje të vazhdueshme. Ajo duhet të dalë përzierje holluar me ujë. Tani, të mbuluar sendesh, të përfundojë një peshqir të ngrohtë, të lënë për një orë. Pastaj, qull organizojmë në pllaka, vendosni një copë gjalpë për shërbejnë.


Pije Shërbyer me bllokim mollë, mjaltë. Ajo do të jetë shumë e mirë. A ka contraindications liri drithëra? Li drithëra do të sjellë dëm. Ky produkt ka praktikisht nuk ka contraindications dhe nuk mund të dëmtojë ju. Pengesë vetëm për përdorim mund të jetë origjinalitet. Ne të gjithë tani e dimë përfitimet e këtij produkti, ne e dimë se kjo nuk do të dëmtojë trupin tonë. Prandaj, të jetë i sigurt për të përfshirë liri drithëra në dietën tuaj. Nëse ju nuk doni të gatuaj atë vetë, ju mund të blejnë në dyqane produkt gjysmë të mbaruar. Në këtë rast, ju duhet vetëm të derdh ujë të valë dhe qull është gati. Por i gatuar duart e tyre, ajo ende vjen nga e shijshme.

Sidomos si recetë të detajuar për qull e cila është liri unë i dha përgatitur. Cheers! Svetlana,