Lëkurë lëkurë në ijë për të trajtuar


Lëkurë lëkurë në ijë është një simptomë e shumë sëmundjeve të lëkurës. Por sëmundja më e zakonshme në të cilën lëkura është me luspa dhe kruarje janë ijë, qere, infeksion të ndryshme atleti maja. Ne do të përqëndrohet sot në atlet ijë, si ajo zakonisht ngre shumë pyetje. Në vend, ne do të flasim me ju sot për një sëmundje e zakonshme që shkakton lëkurë i krisur në ijë, si për të trajtuar atë, kruajtje, skuqje them. Siç rezulton sëmundje? Atlet inguinale (trichophytosis perineumit), një infeksion shumë i zakonshëm fungale të lëkurës. Kërpudhat zhvillon në lëkurën e organeve gjenitale, folds inguinale-femurit mbi kofshët e brendshme, mollaqe, anusit.

Më shpesh shihet në verë, kur lëkura është shpesh i lagësht me djersë. Sëmundja është ngjitëse, transmetohet nëpërmjet kontaktit të përditshëm dhe përmes sendeve shtëpiake. Shumica e njerëzve vuajnë nga sëmundja 20-30 vjet. Karakterizohet nga lëkurë e fortë e rënuar, kruajtje, chafing pamjen, i nxituar. Pastaj brenda folds e lëkurës shfaqen njolla rrethore, ngjyrë kafe-kuqe ngjyra. Kufijtë e tyre janë të mbuluara peshore flluska sharuyutsya. Me progresin e njollat ​​sëmundjes mund të bashkohen për të formuar një qelizë. Ka një ndjesi djegie, dhimbje gjatë në këmbë.
Si për të trajtuar lëkurë të lëkurës?


Kur ndonjë ndryshim në lëkurë, i shoqëruar nga shkallë, kruarje, djegie, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj për diagnostikimin dhe trajtimin e detyrës në kohë. Trajtimi i sëmundjes është që të përdorin lokale drogë antifungal, krem, sprays dhe mbështetjen e lëkurës të prekur në një formë të pastër, e thatë. Përveç përdorimit mjeku të caktuar do të thotë të nevojshme për të larë çdo ditë me sapun fëmija i butë me ujë lëkurën e prekur në ijë, fshij thatë me një peshqir të butë. Ajo duhet gjithashtu të jetë e brendshme e përditshme e ndryshimit dhe veshje. Kur thatë, lëkurë lëkurë, skuqje e saj, ënjtje, me skuqje, njolla dhe mëngjes, ju mund të kontaktoni një nga profesionistët: dermatolog, allergist, kirurg (me xhevairi, vlon, proceset purulent në lëkurë), specialist infektive sëmundje, një neurolog, oncologist.

Trajtimet tradicionale Mjekësisë tradicionale gjithashtu ka një shumëllojshmëri të gjerë të recetave per trajtimin atlet inguinale. Ne ju ofrojmë disa mjetet juridike popullore popullore për të hequr qafe e lëkurë lëkurë, kruajtje, skuqje, Në vend të kësaj Mix sasi të barabartë të thata herbs rigon, lule kamomil, i urtë barishte, copëtuar leh lisi. Hidh 2 tbsp. l. Herbs 400 ml ujë të vluar, të përfunduar, të lënë një ditë. Pastaj tendosje infuzion, thith një top pambuku, të bëjë kremra në lëkurën e dëmtuar. Hidh 0,5-1 litra. tufë barishte përgatitur në një banjë me ujë (37-38 gradë). Merrni këtë dush për 20-30 minuta çdo ditë.

Pastaj pat lëkurën të thatë me një peshqir të butë, të vënë në rroba të pastra. Për të përgatitur lëngun e mishit, derdh 50 g seri të thatë prej 500 ml. ujë, Tomita vluar për ngrohje të ulët për 10-15 minuta. Nga lëkurë, kruajtje në ijë përgatisë një zierje e hithrat. Për këtë h 6. L. hithër thata derdh 400 ml ujë. Ziej rreth ngrohjes ulët për 10 minuta. Pastaj cool, tendosje, të bëjë locion në lëkurë prekur. Pres imët 50g rrënjë të freskëta gjysmë filxhan mashtruese ujë, vlim, Tomita për ngrohje të ulët për 20 minuta. Pastaj tendosje supë, lëndëve të para shtrydh. Mix supë me '50 sallo freskëta.

Tërësisht përzierje, lyej lëkurën çdo ditë deri në shërimin e plotë. Nga kruarje, lëkurë, djegie, të ndihmuar karamele mente. Përgatitja e një tretësirë: Hidh 1 tbsp. l. nenexhik i thatë bari 100 ml. vodka. Mbyllni kapakun, hiqni një vend të errët për 2 javë, herë pas here shkundur. Strain, yndyrat dëmtuar lëkurën. Në sëmundje akute, bashkëngjitni slurry me pyll të copëtuar hudhër të egër. Mirë shpëtojë nga kruarje, shkallë, inflamacion të tul me qepë. Ajo duhet gjithashtu të aplikohet në lëkurë prekur. Një metodë e shkëlqyer, efektive e trajtimit është thupër apo pishe tar.

Kjo do të thotë një kohë e gjatë sëmundjeve të trajtojnë të lëkurës. Që tar është e nevojshme për të përgatitur 5,10% vaj të parfumuar në bazë të vazelinë, krem ​​baby, shtoni vaj sulfurik ose oksid salicili. Një ilaç efektiv për Sëmundjet fungale të lëkurës - pemë terpentinë conifers. Ju gjithashtu mund të bëjë kremra nga gjethet supë eukalipt, qershi, gjethe të zeza plep, leh copëtuar e Aspen. Për të eliminuar flaking të përgatitur këtë vaj të parfumuar: Mix së bashku 1 tbsp. l. të thata lule violets, plyuschevydnoy Boudreau, officinalis lulemine. Të gjitha me kujdes bluaj, përzierje. Hidh vaj ulliri, hiqni në një vend të ngrohtë për 2 javë. Pastaj vlim, hiqni nga të nxehtit, le të ftohtë.

Strain, shtrydh papërpunuara, lyej lëkurën e prekur. Siç e kemi thënë, lëkurë lëkurë në ijë mund të jetë një simptomë e shumë sëmundjeve. Prandaj, është e nevojshme për të parë një mjek për një ekzaminim të plotë dhe vendosjen diagnozë të saktë. Cheers! Svetlana,