Buzët lëkurë - Shkaqet


Arsyet për lëkurë buzët shumë. Për të kapërcyer këtë problem ju kur mësojnë përmes ajo ndodh. Kjo do të diskutohet në artikullin "Peeling buzët - shkaqet."
Njerëzit fajësuar buzët lëkurë për tharje të lehtë. Që diagnozës vetë ata janë të vendosur, trajtimin e përcaktuar në formën e lip balm. Megjithatë, kjo metodë mund të jetë shumë e shumë i gabuar, probleme të lëkurës cik mund të shkaktohet nga shumë faktorë, jo vetëm atë që ju thau tyre në erë. Ai vijon se ata duhet të trajtojnë çdo rast ndryshe. Nëse jo, nuk ka mjete nuk do të ndihmojë të shpëtoj të këtij kamxhiku, dhe madje mund të përkeqësojnë situatën.

Pse buzët zhvishem? Një arsye për lëkurë buzët - tharje të lëkurës. Tharje mund të fitojnë jo vetëm shuplaka buzët e tij në një ditë të ftohtë. Nëse ju keni një zakon të ashpër buzët e tij, pastaj tharje kusht për ju. Në çdo kohë të vitit dhe në çdo buzët e motit do të vuajnë nga thatësi e tepërt. Në mënyrë të ngjashme, është e qartë se lëkurë buzët kurrë nuk shfaqet papritmas. Procesi Obvitryuvannya mund të shkojë deri në dy ditë. Para së gjithash, ju mendoni se lëkura në buzë fillon të ngarkuar. Pastaj thatë lëkurën dhe mund polopatysya, duke lënë të çara të vogla. Arsyeja mund të jetë lagështi obvitryuvannya mbetur në buzë, për shembull pas të pijshëm.


Nëse buzët lëkurë kontur i shoqëruar nga inflamacion të gojës, atëherë ajo mund në reaksione alergjike. Kjo mund të ndodhë në qoftë se ju jeni duke përdorur grim cilësi të dyshimtë mund të jetë gjithashtu një reagim ndaj ushqimeve të caktuara. Nëse buzët bymehet dhe akuzat e tyre, ndoshta ajo është shkaktuar nga djegien nga dielli. Ky djegur është në dispozicion në çdo kohë të vitit. Lëkura në buzët e tua të buta dhe të hollë, sepse ajo është përgjegjëse për shumicën e diellit. Ënjtje dhe thatësi mund të ndodhë menjëherë, por pas një ditë të kaluar në diell. Pra, një herë ju nuk mund të lidhura shkakun dhe efektin. Nëse ka inflamacion i kufirit të buzëve, cheilitis shkaktuar atë.

Kjo mund të ndodhë nën ndikimin e një agjenti kimik apo faktorëve të motit. Ajo manifestohet në formën e kruarje, djegie, thekon ardhjen, të çara, crusts dhe ënjtje të buzëve ose të gjithë buzën. Nëse qoshet e buzëve janë plasaritur dhe Zayed, ajo është shkaktuar nga një infeksion streptokokut. Këto simptoma të njëjta mund të shfaqet në hypovitaminosis. Buzët lëkurë në raste të tilla vetëm përkeqësojë problemin. Arsyeja për buzët lëkurë mund të bëhet i pastë dhëmbësh që përmban fluor. Kjo paste mund të shkaktojë të çara rreth buzët dhe rreth inflamacion gojë. Siç mund ta shikoni, buzët e lëkurë duke shkaktuar shumë arsye dhe në çdo rast është e nevojshme për të kuptuar se çfarë e shkaktoi atë që do të trajtohen siç duhet dhe për të parandaluar ndikimin përsëritura.

Veliçko Nikolai,