Kopshti Blueberries - Blueberries prona medicinale, përfitimet, recipes


Përshkrimi i uzinës. Boronicë Garden - fruta qumeshtit shkurre 0,30-0,70 m. Ajo i takon familjes së Heather. Stem vertikal shkurre fruta, ngjyra - kafe-kafe ose gri të errët. Lë blertë në të kaltër poshtë.Ekipet boronicë dhe gjelbër të errët në krye, rrumbullakosura, alternative, të zhveshur e lëkurë, i zgjatur-ovale. Lule boronicë rozë zakonshme ose e bardhë, në krye të fidaneve të vitit të kaluar 2-3 shtambë. Berries bush lulëzim e zezë dhe blu dhe kaltërosh. Farërat shkurre të shumta frutash, sferike, i vogël. Blossoms Blueberry maj-qershor, dhe fryti i saj ripens muajit Korrik - gusht. Ku bimë të zakonshme Boronica fetale bush gjetur në Lindjen e Largët, Lindore dhe Siberia Perëndimore, Kaukazin, zonën e Veriut nonchernozem të Rusisë Evropiane.

Parapëlqyera rritje Places - në ligatinat dhe pyje të përziera halore, bogs myshk. Prokurimi i lëndëve të para dhe magazinimit Për prodhimin e drogës korrur gjethet dhe frutat e boronicë. Manaferrat pjekur rezervave gjatë muajit Korrik - gusht. Lë fruta bush korrur gjatë lulëzuar me twigs të rinj. Gjethet janë të thata, të përhapur një shtresë e hollë jashtë në hije ose në një zonë të ventiluar. Frytet janë të thata në një tharëse në 40 ° C. Manaferrat mbaj lart - 1 vit, dhe lë - 2 vjet. Përbërja kimike e bimëve medicinale Frutat boronica përmban taninet, pektin dhe dyestuffs, sheqer, oxalic, acide malic dhe limoni, vitamina A dhe C, minerale (mangan, bakër, hekur, kobalt).


Në një letër shkurre fruta gjetur taninet dhe flavonoids. Nëpërmjet ky komponim kimik ka veti të blueberries, përmes të cilave mund të trajtohet. Blueberries - pronat e shërimit Bush fruta fllad me manave të ketë antipiretik, anti-inflamator, anthelmintic dhe pronat tonik. Lë antidiabetike shfaqin, astringent efekt diuretik, në trup. Blueberries - përfitim Berries BORONICË përdoret në çrregullimet e zorrëve dhe si një agjent vitaminë. Që boronica afrohet currants zi për vitaminë C. fruta është përdorur për artrit, përdhes dhe si anthelmintic, normalizuar metabolizmin.

Fruta supë pini me ethe. Zierje e gjethet e frutave boronicë bush ndihmon me sëmundje të zemrës, diabeti, anemia, sëmundjet e fshikëzës. Blueberries - receta e mjekësisë tradicionale Infuzion për sëmundjet e pankreasit dhe veshkat 20 g të thata boronicë fruta derdh një gotë me ujë të valë dhe mbush për një orë, pastaj thahet, mbeturinave dhe lëndëve të para shtrydh.
Pini çdo filxhan çerek 03:00. Supë me gastrit, fruta diarre 3 lugë boronica të thata të bëjë një gotë me ujë të vluar, pastaj pesëmbëdhjetë minuta për të ngrohur në një banjë me ujë. Supë është filtruar dhe lëndëve të para shtrydh.

Pini 3 herë në ditë për një gjysmë filxhan. Supë si një lugë çaji laksativ e gjethet e thara dhe 3 lugë fruta derdh një gotë me ujë. Vlim për 10 minuta në ngrohje të ulët. Supë të ftohtë, filtruar. Pirë gjatë gjithë ditës. Supë si agjent antidiabetik 10 g gjethet e boronice krijoj 250 ml ujë të valë, pastaj pesëmbëdhjetë minuta për të ngrohur në një banjë me ujë. Supë të lënë të ftohtë dhe ikjes, mbeturinave të lëndëve të para shtrydh. Pini 3 herë në ditë për një gjysmë filxhan. Kundërindikimet për Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës C contraindication me përdorimin e frutave boronicë kundërindikuar në ulcera peptike, gastrit giperatsidnom në fazën akute, sëmundje duodenale ulçerë edhe në faljen.

Kundërindikimet për përdorimin e frutave droga boronicë bush është glukozë të ulët në gjak. Alexander,