Blueberries - prona të dobishme


Blueberries - një i afërm i ngushtë i blueberries. Megjithatë, kjo nuk është aq e ëmbël si blueberries dhe jo si dendur. Por manaferrat e saj më të mëdha 2 herë. Le të marrin një vështrim nga afër këtë kokrra të kuqe të dobishme dhe të folur sot në: Blueberries - pronat e të dobishme. Përshkrim pronat e dobishme boronicë Berry rritet në shumë vende të ndryshme. Për të përmbushur atë në tundër, në male, kënetat dhe pyjet. Zakonisht fqinj është moçal boronicë. Ajo shpesh rritet së bashku me të. Degët e saj përmbajnë vajra esenciale, mbytje të cilat një person fillon marramendje. Për shkak se ajo është quajtur shpesh blueberries emrat unflattering: Durnihi, vodopyanokoy, pyanychka etj

Kur manaferrat mbledhur duhet të konsiderohet një lagje të rrezikshme. Nëse shporta e manave rënies lë moçal, helmim mund të ndodhë, derisa ai humbi vetëdijen. Shumë e njëjta kokrra të kuqe ka shumë prona medicinale dhe përmban shumë vitamina dhe minerale. Pronat e tij të shquar e dobishme e boronica ishte për shkak të pranisë në strukturën e sheqerit, proteina, acide organike, fibra, pektin dhe taninet, amino acidet esenciale, hekur. Gjithashtu, manaferrat e saj janë të pasura me carotene, acid Askorbik, ato përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës C, K, P, PP, A. Boronica ka veti të veçantë shëruese.


Konsumi i rregullt i manave është në gjendje për të mbrojtur kundër efekteve të rrezatimit, forcojnë muret e enëve të gjakut, për të rivendosur funksionimin normal të stomakut, zorrët dhe tru. Blueberries ndihmojë kurë ekzemë, ka efekt choleretic dhe anti-inflamator. Fruta të thata të marrë për diarre. Ajo do të jetë shumë e mirë në qoftë se konsumohen të përditshme kopsht diabetik boronice. Pronat e dobishme e manave të ndihmojë për të ulur nivelin e sheqerit në gjak, të rivendosur metabolizmin. Rrjedh dhe gjethet e bimëve janë hypotensive, cardiotonic, antihipertensiv, një efekt të butë laksativ. Si të përdorin boronicat për qëllime mjeksore? Vendi enët në supë 2 lugë

twigs dhe gjethe, derdh një gotë e gjysmë ujë të valë dhe kuzhinier për 10 minuta. për ngrohje të ulët. Mbuluar me peshqir dhe të lënë për një orë. Strain, pini 2 lugë të paktën 6 herë në ditë si laksativ, mjet antiscorbutic. Supë është përdorur edhe si një burim i vitaminave, dizenteri, gastrit, rrufë stomakut, për restaurimin e metabolizmit. Supë nga pamja e jashtme lagur plagët trudnozazhyvayuschye dhe është përdorur në sëmundjet e lëkurës. Hidh 2 lugë infuzion filxhan fruta ujë të vluar, të lënë për 8:00. Më mirë të përgatitur infuzion në një termos. Tjetra, tendosje dhe për të marrë 1 tbsp çdo 2 orë, gjithë ditën me sëmundjen e dizenteri, rrufë stomakut, kushtet me temperaturë, si dhe si një ilaç për krimbat.

Berries boronicë të dobishme për të përdorur në sasi të mëdha dhe të ngrirë. Nga ajo që ju mund të gatuaj pije krijoj, jam, karamele, jellies dhe jam e ëmbël. Por tharëse rrobash më i mirë fruta, të ngrirë, apo të shtypur me një sheqer pak dhe dyqan në kavanoza mbyllur. Si e tillë, pronat e dobishme e manave boronicë gjatë ruajnë cilësitë e tyre të dobishme. Sweet boronicë krijoj dobishme me 2 kg e manave të freskëta vënë në një tas smalt, pije, të mbuluar me një leckë dhe të lënë të qëndroj për gjithë ditën. Pastaj të vënë poshtë blueberries tolkushkoy, derdh 10 litra. ujë dhe vu zjarri. Vlim dhe aty edhe utry nga të nxehtit.

Le supë të ftohtë, pastaj shtoni 2 tbsp.
mjaltë dhe 1 Hiqni në një vend të ngrohtë në ditë. Kur perebrodyt, derdh në shishe dhe do të forcojë kapakun fort. Kvas do të jetë gati në disa ditë. Fëmijët pini qumësht dhe boronicë Lëvizje përbërësit së bashku në një gotë me qumësht, manaferrat, shtoni 3 tbsp sheqer dhe 2 pika lëng limoni. Hidh në një gotë koktej dhe për të shërbyer. Ju mund të shtoni në 100 g krem ​​fshikullim. Ajo do të jetë shumë e mirë. Kur përdoret boronicë kini kujdes. Pavarësisht nga pronat e dobishme e blueberries kopsht, manaferrat duhet të përdorin atë në moderim. Nutritionists thonë se është rritur konsumi i boronicë shumë mund të çojë në mbetjeve të antioksidantë në trup, të cilat mund të thyera përmes furnizimit me oksigjen për muskujt dhe pengojnë funksionin e tyre.

Pra mos harroni: çdo gjë është e mirë në moderim! Cheers! Svetlana,