Kremra për fytyrë


Lotion - mjete kozmetike higjienike për kujdesin e lëkurës, zgjidhjen e acide të ndryshme organike, decoctions dhe infusions e bimëve, lëngje, vitamina dhe substanca të tjera. Edhe gjatë kohës së gjyshërve tanë çdo grua shkoi recetave që u kaluan poshtë në familje nga brezi në brez, apo shpikin recetave tuaj. Për më tepër, të gjithë përbërësit e kozmetikës u rrit në kopsht ose në kopsht. Bimët mjekësore tregojnë pronat e tyre të dobishme përmes një grupi të ndërlikuar, unik i përbërësve - yndyrna, proteina, vitamina, karbohidrate, hormonet, enzimat, minerale, vajra esenciale. Para se të lëvizte në recetë, mos harroni se kremra për fytyrë fshij ndonjëherë duhet shumë kujdes.

Për të shmangur acarim dhe skuqje, fshij apo tërheq qepallat dhe lëkurën rreth syve. Mint. Mint është përdorur më mirë si një tretësirë. 1 tbsp. l. lë grimcuar derdh një çerek litër ujë të valë. Në dip ftohur infuzion një shtupë pambuku dhe fshij lëkurën rreth qepallat, qepallë më të ulët në qoshe e jashtme të brendshme, e sipërme - përkundrazi. Ky infuzion mund të fshij lëkurën rreth syve dhe gjithë fytyrën. Birch. Një efekt të mirë në lëkurë siguron një zierje dhe infuzion i leh thupër. Për të bërë supë 1 lugë gjelle reagim i kore, shtrydhje në një mulli kafeje dhe vlim për 10 minuta në gjysmë litër ujë.


Supë është përdorur për të pastruar lëkurën, shpëlarje dhe fasha. Supë dhe ekstraktet e buds thupër rrisin tonin dhe rinovimin e lëkurës. Ekspertët rekomandojnë përdorimin e tyre për inflamacion të lëkurës. Lipa. Kur lëkura juaj është i lodhur, nën-sy çanta ishin freskon shumë të mirë paketë lëkurë me supë gëlqere. Supë me gëlqere përshtatet çdo lloj të lëkurës. Për të parandaluar rrudhat Ekspertët rekomandojnë locion me kamomil, çel bli, horsetail, i urtë, e marrë në mënyrë të barabartë. 2 tbsp koleksion të krijoj një çerek litër ujë të vluar dhe të lënë për gjysmë ore. Fshij fytyrën tuaj dhe ju do të shihni se ajo është bërë e butë dhe i përkulshëm.

Kjo ndihmon supë dhe inflamacion i qepallat. Locion Lime. 2 tsp manaferrat dëllinjë, Hypericum, çel bli, nenexhik, derdh 1/4 litra ujë të valë. Rekomandohet për të lirshme, të prirur për ënjtje të lëkurës. Majdanoz. Me majdanoz mund të jetë locion përgatitur. Locion me majdanoz të dobishme për çdo lloj të lëkurës, ajo ka një efekt freskuese. Ai përgatit. Një e katërta e një litër ujë të nxehtë pour 1 tbsp majdanoz i copëtuar, të lënë për një orë, profiltruyte dhe cool. Mbani locion në frigorifer deri në 3 ditë. Fshij fytyrën e tij disa herë në ditë dhe ju ndjeheni si lëkurën tuaj të rinj.

Locion për fytyrën përtëritje të lëkurës. Rhizome majdanoz në pres paradhënie ose hekura dhe përzierje me majdanoz copëtuar finely gjelbër lë në një raport prej 1: 1. Merrni 2 - 3. tbsp, i hedh një çerek litër ujë të nxehtë dhe vlim për 30 minuta në 100 ° C banjë me ujë rreth ngrohjes mesme. Kur locion ka ftohur, ruajtur atë në frigorifer. Aloe për të parandaluar rrudhat e fytyrës rreth syve. Locion Wonderful vjen nga gjethet e aloe. Një disa gjethet e aloe shpëlarje me ujë të ftohtë, kullimin dhe të ruajë deri në dhjetë ditë në pjatë në frigorifer. Për të përgatitur locion ju duhet 100 gram gjethe.

Hiq një film dhe pour 1 litër ujë të ftohtë, të lënë për 2:00. Pastaj, të vënë në një gotë e madhe smalt dhe vlim pesë minuta mbi mesme ngrohjes. Pastaj supë e ftohtë, profiltruyte dhe derdh në një shishe. Supë duhet të ruhen në një vend të freskët. Locion për lëkurë të ndjeshme të fytyrës rreth syve. Krema për të lëkurës mund të jenë të përgatitur nga bimëve të thata. Merrni rrit petals, i urtë, kamomil dhe nenexhik. 1 tbsp gjethe të thata urtë, nenexhik, u rrit petals dhe kamomil hedh në një gotë e madhe smalt, shtoni edhe majdanoz, aloe, gjethe delli. Aloe përgatitur paraprakisht. Një disa Gjethet e larë aloe, ikjen, atëherë imët pres.

Çdo gjë në trazim rrethit dhe i hedh një gjysmë litër ujë të nxehtë. Shto një majë e acid limoni atje. Ky locion ndihmon lëkurën e fytyrës tuaj për të rivendosur elasticitetin e tij. Për të parandaluar rrudhat. Merrni çel bli, kopër (ju mund të zëvendësojnë copëtuar leh lisi) dhe urtë. 1 tsp lisi i copëtuar ose kopër
, 1 tbsp i urtë, 1 lugë gjelle bli-colored derdh një gjysmë litër ujë të nxehtë. Vendos zgjidhjen në 02:00 në një vend të freskët. Pastaj profiltruyte përmes një sitë ose napë të pastër. Pastaj ruajtur atë në frigorifer. Toning ekstrakt lëkurës. Tonet e fytyrës lëkurës edhe me ekstrakt anise.

Merrni një çerek litër ujë të ftohtë dhe të shtoni 1 lugë infuzion anise. Për hidratues lëkurën tuaj rreth qepallat. Merrni gjalpë bukuroshe, ngrohtë atë në një tas. Pastaj merr 3 gota e hips u rrit, të freskëta apo të thata rose petals të mbushur ato me vaj të nxehtë, dhe pastaj të vënë në zjarr, të sjellë një zierje. Pas ftohjes, të pastër lëkurën.