Loboda - herbs, përshkrim, foto


Bimore Maryam e bardhë dhe më e lehtë - quinoa, është i njohur bimore, farë e keqe, dhe ndërsa i bezdisshëm dhe i dëmshëm. Me një fjalë - "stuhi" për cirk dhe cirk. Kjo është për shkak se Merjemja e bardhë shumë pjellor dhe mundëson një sezon nga një bimë në fara 100 000 shumë të fortë që mbin në kushtet më të vështira të Rrethi Arktik. Rritet quinoa - është e vështirë të përgjigjem - sepse kudo që ajo nuk është në rritje! Dhe kjo është edhe më shumë fjalë të urta ruse. Për shembull, "mbjellë thekër, quinoa dhe mowed," "Kur në quinoa Rye - një vit i keq", "murrizat dhe barërat e këqija -. Një për të gjithë të lashtat telashe"
Por kjo nuk është aq e keqe kur ju shoh pak nga ana tjetër!

Pas të gjitha, kjo është shumë e shumë farë e keqe barërat e këqija përhapur, shpëtuar jetë. Ka ende njerëz që e rrethonin Leningrad, ishte atëherë fëmijë 15-vjeçar dhe më të rinj të mbijetojë me të së bashku me nënat e tyre. Dhe të gjithë për shkak të quinoa qull gatuar dhe pastaj ëmbëlsira pjekur. Sa dëshmitarë tha se lufta kishte jo barërat e këqija, kjo nuk do të mbijetojë mundshme, sepse duke marrë 375 gram tortë lagur buke për tre, kjo nuk ishte e vërtetë. Megjithatë, shumë ende mbijetuar, dhe disa janë ende gjallë. Ndërsa sigurisht nuk e ndihmoi këtë një quinoa. Eli është luleradhiqe, hithër, gjethe delli dhe Ground-plak. Por quinoa ishte themeli i të gjitha, sepse ajo duket të jetë bukë dhe e shuar urinë më të mirë se të tjerët "drithëra".


Dhe nuk ka asgjë, sepse përbërja kimike e quinoa tregon praninë e proteinave. Ai lë përmbajtjen e quinoa vetëm pak inferiore në atë kërpudha të prera, dhe shumë më injorojnë Boletus freskëta. Për më tepër quinoa - herbs, dhe prandaj mbështetur shëndetin e të gjithë atyre që e hanë gjithë këto vite. Përdorimi quinoa në mjekësi Maryam e bardhë është përdorur kur atje nuk është ndjenjë e mirë për shkak të slagging të trupit, dhimbje kokë, mangësi vitaminë, grykët, diarre, histeri. Por contraindications për përdorimin e quinoa atje. Korrje e quinoa Trajtimi para të bardhë Mari është një bimë barishte.

Kjo lë, rrjedh dhe lule ajo. Ruan ato në lulëzim. Pastaj të thata në attics, ajrin në hije. Por kjo nuk lejon tharje për shkak të kësaj ai e thyen lehtë. Bimët Më shumë para të depozituara në xhami ose enë prej druri të mbyllur, por jo më shumë se 12 muaj. Loboda - Photos

Përbërja kimike e quinoa Bimët mjekësore Maryam e bardhë (quinoa), me përjashtim të proteinave përmban acid oxalic dhe acid Askorbik, carotene, vajra esenciale, saponins. Në një letër për një shumë të proteinave. Pronat e shërimit të quinoa Për shkak të përbërja e tij kimike tregon pjesshme ajrore quinoa vitaminë C, qetësues, pastrimin, analgjezik dhe efekt anti-inflamator.

Përdorimi i quinoa Në mënyrë tipike, quinoa është përdorur në mjekësinë tradicionale në formën e lëng ose infuzionit. Për të përgatitur quinoa me Merrni 1 tbsp. l. pluhur e bimëve dhe derdh një gotë me ujë të vluar për dy orë, pastaj të filtruar dhe pini 2 lugë. l. tri herë në ditë për një çerek ore para ngrënies. Për nxjerrjen lëng të freskët bari i pastër, ajo u larë në ujë të ftohtë, oshparyuyut, melchat një mulli mishit dhe gjarpërues përmes shumë shtresa të garzë. Por mos harroni - lëng i freskët mund të ruhet për më shumë se 2 ditë. Pini atë 1 tbsp. l. 20 minuta para ngrënies tre herë në ditë. Lëng të freskët dhe barishte ekstrakt përdorim në diarre, dhimbje koke.

Ai gjithashtu vepron si një qetësues. Pronat e dobishme e quinoa si një tretësirë ​​të përdorura nga jashtë. Ata pije në fyt me grykët, e përdorur për kremra dhe larje me kruarje të lëkurës. Dhe bari i freskët steamed quinoa, dhe VTAK si aplikuar në vend lënduar me radiculitis. Alexander,