Bimët pyjore me fruta pangrënshëm


Forest rus! A nuk gjeni peisazhet aq shumë ngjyra të tjera, tone dhe ngjyrave, si pyjet e. Në proverbave pyll rus të përbëra, riddles, ai i dedikuar një këngë, poezi. Si punon përkushtuar për artistët dhe shkrimtarët rusë. Rëndësia e saj në jetën e njeriut nuk mund të nënvlerësohet. Pyjet mbrojtur ujit nga shoaling fushat nga tharje. Dru - një pushim nga zhurma dhe pluhuri i rrugëve të qytetit, të ftohtë në vapën e verës. Përveç kësaj, pyjet tona janë të pasura me herbs, kërpudha, manaferrat. Banorët e qyteteve dhe qytezave në sezonin mbledhur nxitojnë të egra në pastrimin e pyjeve, lëndinë.

Por përveç kalim kohe të mrekullueshëm, natyra gjithmonë ndjehet njerëzore. Pak dashurinë e saj, e admirojnë atë. Ajo është e mirë që të njohin dhe të kuptojnë atë. Për shkak se shumë njerëz e dinë të rasteve të helmimit nga aksidentalisht duke ngrënë bimë helmuese pangrënshëm. Në mënyrë që të mos prishin disponimin tuaj, që të mos dëmtojnë shëndetin, le të flasim sot për bimët pyjore me fruta pangrënshëm. Edhe pse shumica e sezonit të mbledhur manaferrat dhe fruta të kaluar, kjo çështje është shumë e rëndësishme. Muajve të dimrit do të fluturojë me shpejt, pranverë është e gjatë, të vijnë verë, dhe përsëri ne do të shkojnë në pyll për manave. Por herën tjetër ne do të jemi më të kujdesshëm të mësojnë të bëjnë dallimin në mes të dobishme ushqimor nga fruta helmues egra.


Kjo është veçanërisht e rëndësishme për fëmijët tanë. Kështu, ne e konsiderojmë më të zakonshme në impiantet tona pyje pyjore pa fruta ushqimor: Conium maculatum . Bimë është një nga më toksike. Root i kukutë është shumë e ngjashme në rrënjë pamja rrikë. Era është gjithashtu shumë i ngjashëm. Gjethet e bimëve pëlqen gjethet e kopshtit fara majdanoz ndonjëherë të gabuara për fruta anise. Bimore preferon për të zgjidhur në shumë të lira, përgjatë rrugëve, në gryka të pyjeve, të clearings. Shpesh ajo mund të gjendet në kopshte, pemishte. Kukutë përmban alkaloide helmuese, veçanërisht e rrezikshme është i përbërë bimë konyyn.

Monumentet helmues (cicuta) . Bimore erë karrota, por shije është e njëjtë. Shfaqja e saj zhardhok i ngjan një rrepë ose rutabaga. Bimë është e madhe, me tuba saj rrjedh mund të arrijnë pesë metra në lartësi. Monumentet helmues rritet në brigjet e pellgje, lumenj, liqene, ligatinat gjetur në livadhe. Dhe mund të rritet drejtpërdrejt në ujë. Bimë është helmuese. Në strukturën e saj zbuloi një helm të fortë nervore - tsikutotoksin. Daphne (Daphne, volcheyahodnyk, Blackthorn) - Një nga bimët më të rrezikshme të pyjeve rus. Dhe manaferrat veçanërisht helmuese të kësaj shkurre. Por kur shkurre ulët prill Daphne çel zalyubueshsya!

Ju me të vërtetë duan të thith aroma e lule erëmirë të kuqe, e cila ngjan me lilacs erë. Këtu janë aromë të aftë odurmanyty kështu që ju mund të harrojmë rrugën shtëpi! Rritje gjemb në pyll zhveshur mbi glades ndritshme ndriçuar nga dielli. Bimë është helmuese pa përjashtim. Është kore të verdhë përmban mezerein helmuese rrëshirë. Por më i rrezikshëm leh ujku kokrra të kuqe. Dhjetë - pjesë pesëmbëdhjetë ngrënë manaferrat - dozë vdekjeprurëse për njerëzit. Përveç manaferrat mezereina është kokkohnin, e cila mund të shkaktojë helmim të rëndë. Nëse një person është i helmuar, ajo ka një ngërç, nxënësit Dilated, ai humbi vetëdijen, ai duhet menjëherë të pastruar stomakun, jap të pijë ujë akull.

Pas vjella vidpoyuvaty supë, supë flaxseed. Pas kësaj, pacienti duhet t'i dorëzohet menjëherë në spital. Se fëmijët shpesh vuajnë nga ujku leh. Përmes injorancës manaferrat lehtë mund të jetë i gabuar për currants kuqe. Pra, të shpjegojë për fëmijët që manaferrat janë të ngrënshëm, i rrezikshëm, dhe të kuqe rrush pa fara në pyjet tona nuk është në rritje. Zambak i majit .
Bimë Wonderful goxha e përdorur gjerësisht në mjekësi. Pika e bëra nga bimët zbutur, forcojnë zemrën. Por Lily është edhe bimë helmuese. Veçanërisht të rrezikshme ajo ngrënshëm fruta të kuqe që janë parë shpesh në sy në pyje gusht.

Bimore ka një erë të stultifying, sikur paralajmërim: e rrezikshme, nuk vijnë. Sorrë Eyes - Një i afërm i ngushtë i barit zambaku. Emri i impiantit të marra përmes manave me shkëlqim të zi në majë të rrjedhin. Gjithmonë një fruta në një shkurre të ulët, i zi me një kapitur kaltërosh. Zakonisht fruta bimët pangrënshëm. Bimore përmban një parastifin helmuese Saponin. Dëmi Fruta funksion kardiak, ka antispasmodic efekt gjethet, rrënjët mund të shkaktojë të vjella. Natyrisht bimore kontaktit është e papranueshme! Të tregojë se për fëmijët, të shpjegojë se centrali është shumë e rrezikshme. Në mëngjes Pikëpamja e tij i ngjan plak.

Fabrika e tërë është prona toksike. Frutat gyp e zezë ose të kuqe, varur bunches të vogla. Ata pangrënshëm, mund të shkaktojë helmim të rëndë. Duke ecur nëpër pyje, frymëmarrja e ajrit të freskët në pyll, mos e humbni vigjilencën. Bimët pyjore me fruta të pangrënshëm mund të shkaktojnë plagosje serioze. Përveç këtyre, ka fruta bilokrylnyka moçal (ata janë të kuqe, të ngjashme me fillim) drogës kupeny me fruta ngjyrë blu të errët, helmarinë bittersweet rritje në mesin e shkurre. Ndiqni kujdesin, mbrojtjen nga kontakti me bimë të panjohura të fëmijëve. Mësojini ata për të dalluar mes bimëve me fruta pangrënshëm.

Mos harroni, mund të bëjnë dallimin në mes tyre - një në pyll jashtë rrezikut. Svetlana,