Bimët pyjore me fruta të ngrënshëm


Në pyjet tona ruse janë shumë bimë barishtore, shkurre, pemë, fruta janë të ngrënshëm dhe të dobishme. Në mbledhjen e tyre duhet të jenë të kujdesshëm, sepse përveç shumë bimë ngrënshëm zakonisht gjendet vdekjeprurës helmues. Sigurisht, është e pamundur të dihet "në fytyrën tuaj" të gjitha prej tyre, por ata duhet të mësojnë të njohin secilin. Ne kemi folur tashmë rreth bimëve të egra ushqimor, por më shumë gjasa për t'u gjetur dhe bimët pyjore me fruta të ngrënshëm. Përveç kësaj, ata janë gjithashtu shumë të dobishme. Fruta ngrënshëm përmbajë thelbësor për ushqyesve të njeriut shëndetësore: carotene, pektin, fruktoza, niseshte.

Pothuajse të gjithë prej tyre janë të pasura në flavonoids, acidet organike. Pra, le të shohim në disa lloje të bimëve ngrënshëm pyjore: Murriz Popullor, të gjithë bimë e njohur. Për të përgatitur ushqim mund të hahet të freskëta fruta, të thata. Manaferrat thata janë tokë, i përzier me mjaltë është përdorur në mbushje për pies.
Me përgatitjen e sëmundjes murriz fruta trajtojnë të zemrës, atherosclerosis, hipertension, dobësi të zemrës, rrahje zemre të parregullt. Berries, lë të krijoj dhe pini çaj. Air kënetë Bimë është e pasur me acid Askorbik, që përmbajnë kamfor çamçakëz naftës esenciale, taninet.


Rrënjët e bimëve të përdorura në trajtimin e presionit të lartë të gjakut. AIR ka një efekt qetësues në sistemin nervor qendror, përdoret si një expectorant. Ndihmon trajtuar gastrit me aciditet të ulët, me sukses të eliminuar sëmundje të mushkërive, të dobishme në dështim ovarian, rrit potencë seksuale. Përdoret si një shtesë aromatizues në pies e pjekjes, bukë, ujë frutash. Air mund të gjenden pranë lumenj, moçale. Rrënjët e saj janë të ngrënshëm, kështu që pak mund të zhvishem dhe të përtyp. Manaferrë Ndoshta një nga bimët më të famshme të pyjeve me fruta të ngrënshëm.

Ata gjetën glukozë të lartë, fruktoza, vitaminë C. Ka carotene, acide organike, tocopherols. Ferrë përdorura për heqjen artrit, fshikëz, veshkave shërojnë shpëtoj me sukses i kolit. Ajo është përdorur si një agjent forcim. Me manaferrat gatuar bllokime, shurupe përgatitur ëmbël, pije frutash, pije frutash, pelte. Me BlackBerry ju mund të gatuaj verë e shijshme intoksikuese. Gjethet janë të thata dhe të përdoret si gjethe çaji. Ky çaj është e dobishme në sëmundjeve të traktit gastrointestinal dhe mëlçisë. Virgjëri Frutat e kulpër sigurisht ngrënshëm, edhe pse me shije të hidhur. Për më tepër, ata janë shumë të dobishme për shkak të pranisë së këtyre sheqerna, pektin, vitamina.

Fryti përmban acide organike (valerik dhe isovaleric), e cila forcon sistemin nervor. Kalina është përdorur si një ilaç djersitës, diuretik. Ndihmon në trajtimin e kardiak, ulcera gastrike. Të manaferrat nuk janë të hidhura, ata duhet të mblidhen pas acar - hidhërim zhduket. Atëherë ju mund të gatuaj pelte, fruta, reçel. Barberry Ajo rritet në shkurre, gjendet në djerrina shqopë thatë. Një fabrikë e bukur me gjethe ovale, lule të verdhë. Manaferrat e saj të ndritshme të kuqe që kanë një shije të thartë. Në vend të kësaj, ato përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës C, minerale të ndryshme të dobishme.

Me barberry përgatitur pelte, fruta zier, shtoni në çaj pirja. Përdoreni si fondet vitaminë gjatë shërimit. Ferrëbardhë Ndoshta, u rrit në përfaqësimin nuk është e nevojshme. Blooms shkurresh i njohur si trëndafila lule, fryti i saj është jashtëzakonisht i dobishëm për shëndetin e njeriut. Sa më shpejt që të jetë e mundur, përtyp manaferrat hips freskëta, apo copëtuar fruta të thata. Me to ju mund të përgatisë shurup, e përdorur si aditivëve të lë çaj. Wild Apple Kjo pemë e ulët, degët me gjemba. Bimë Forest preferon pastrim. Frytet duken si molla të rregullt të kopshtit, por fruta ka një shije të hidhur.

Apple sigurisht ushqimor, por për shkak të hidhësisë, më mirë të mos hani ato të freskëta në sasi të mëdha. Edhe pse përbërja e frutave të pemëve të egra mollës nuk janë inferiore në dobinë e mollë konvencionale, sasi të mëdha mund të shkaktojnë diarre. Molla mund të jenë të thata dhe të përgatitur pije frutash jemi duke shtuar fruta të tjera. Sigurisht, kjo nuk është e gjitha bimët pyjore me fruta të ngrënshëm. Sepse druri është jashtëzakonisht i pasur! Nuk ju mund të vini kërpudha, arra, lule ngrënshëm bimët bimeve. Por ne kemi të flasin në këto takime. Cheers! Svetlana,