Herbs Forest


Shëtitje Forest. Çfarë mund të jetë më mirë? Sidomos në qoftë se ne të rikthehet në pyje në pranverë, kur natyra zgjohet nga gjumi, apo vjeshtë, ajo po përgatitet të largohet kodin për shtrat. Ndonjëherë, ne duam gjirin e natyrës, nuk e kuptojnë motivet e tyre. Sipas teorisë së Darvinit, të gjithë ne ndonjëherë u hodh nga dega në degë, të përballur nga afër botën e pyllit dhe shpirtin. Këtu ne të përpiqemi për të gjetur pemë, kullosa, shkurre jo vetëm ajër të pastër, por edhe paqes. Ne duam të përforcuar shëndetësore dhe pyjeve tona herbs të na ndihmojë në këtë. Herbs Forest një shumë prej tyre janë shkruar vëllime të librave.

Çfarë do të ju tregoni atyre se të gjitha pronat e tyre të mrekullueshme nuk janë të mjaftueshme për 1000 faqe. Unë do të përmend vetëm disa bimë medicinale të pyllit, ato që rriten të drejtë nën hundët tona, por ne nuk e vërejnë ata të përqëndrohen. Unë do të të çojë bimë shëruese të pyllit - celandine. Celandine . Kjo është me të vërtetë barishte me të vërtetë i mrekullueshëm, pavarësisht lëng e saj helmuese. Dhe ajo rritet pothuajse kudo, jo vetëm në pyll, por edhe në zonat e banuara. Celandine nuk mund të jetë i keq për të marrë pranë gardhit, shkurre në anë të rrugës. Ajo nuk mund të jetë ngatërruar me ndonjë bar. Kjo është një bimë shumëvjeçare që rritet deri në një metër me lule të verdhë jo e madhe (2 cm).Si një bimë medicinale përdorur tharë rrjedh dhe lëng. Celandine përdorur për të trajtuar sëmundjet e lëkurës dhe mukozës, sëmundjet e organeve të Ent, organet gjenitale në gratë, sëmundjet e stomakut, zorrëve, sëmundje të përbashkët ... celandine lëng thaj lythat, në këtë drejtim ajo ka një tjetër emër - borodavnyk. Hypericum . Barishte më të preferuar të pyjeve në mjekët popullorë. Në të vërtetë, ata mund të shëruar pothuajse çdo sëmundje. Ka nëntë lloje Hypericum, ajo është një bimë shumëvjeçare, rritet pothuajse në të gjithë Rusinë, me përjashtim të Veriut e Largët. Si lëndë e parë përdoret rrjedh me lule.

Përdoret për trajtimin e traktit urinar, traktin gastrointestinal, ftohjet, sëmundje të zemrës, enëve të gjakut, tuberkulozi pulmonar, infestations parazitare, shumë sëmundje të tjera. Gjethe delli . E pra, kjo është një shenjë se ai është i të gjithë ne, ajo me çdo barishte të tjera të mos përzihen. Ajo mund të shihet jo vetëm në pyll, por në anë të rrugës. Pranverë gjethe delli ushqimor prej saj janë të përgatitur salads, dhe një gjethe e gjelbër mund edhe të përfundojë i mbushur lakër. Si një bimë mjekësore përdoren farat dhe gjethet. Gjethe delli ka plagë-shërimit pronat, kështu që është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të lëkurës.

Lëng i delli marrëveshje të madhe të kafshon mushkonjë në qoftë se të fshij në mëngjes. Përveç kësaj, ajo është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të traktit të tretjes tumoreve malinje ose beninje. Gjethe delli ul nivelet e "dëmshme" kolesterolit. Seabuckthorn . Në Rusi ajo ka qenë gjithmonë e konsideruar Berry mbretëror sepse ajo ishte mbledhur si mbreti dhe i solli në Moskë nga Siberia. Dhe mjekësi Tibetan nuk është kursyer buckthorn, ajo me të drejtë ajo zë një vend nderi. Në detit buckthorn përmban sasi të lartë të vitaminave dhe vajra kanë prona për të shëruar plagët. Apliko buckthorn te trajtuar ulcerat, erozioni të traktit gastrointestinal, ulcerat dhe sëmundjet inflamatore të gojës, për trajtimin e sipërfaqeve djegur gjatë shërimit.

Si të përdorni manaferrat të para, mish e eshtra të tyre. I vini re se pronat e dobishme e buckthorn detit pas ngrirjes humbur plotësisht. Gjë e neveritshme . Ne kemi marrë pelinin, si barërat e këqija, duke u përpjekur për të shpëtoj prej tij, por më kot. Kjo është në fakt një barishte medicinale dhe rritet ajo jo vetëm në pyll. Pelin mund të gjenden në një shumë të lirë në rrugë anësore. Si të përdorni lule papërpunuara mbuluar me gjethe. Në shije absintit përmes përmbajtjes së tij të naftës thelbësore përbëhet nga alkooli tuyevu. Pelin rrit sekretimit të lëng stomakut ka antipiretik, pronat expectorant. Ajo mund të përdoret si një anthelmintic, diuretik dhe plagë shëruese.

Kamomil . E pra, si pa të? Kamomil është pothuajse në çdo shtëpi, ndërsa ne e dimë aq pak për të. Ka rreth 50 lloje të daisies, jo të gjithë prej tyre kanë pronat medicinale. Lëndëve të para të përdorura lule. Ndoshta asnjë sëmundje tjetër, në të cilën nuk ka pasur përdorim kamomil e dobishme, kjo nuk ka rëndësi çaj vetëm Brew nga ose të përdoren pjesërisht, i një supë. Nuk paguhet kamomil vëmendjes dhe cosmetology. Dhe të gjitha në sajë të përbërjes së saj unike, ajo përmban vajra esenciale, flavonoids, beta-carotene, nikotinike, salicili, acid Askorbik, choline dhe vitamina të ndryshme.

Kjo nuk është e gjitha bimët mjekësore të pyjeve, por unë jam i renditur ata u përpoqën për të sjellë në vëmendjen tuaj se me ndihmën e tyre ju mund të përmirësojë shëndetin tuaj thjesht duke përkulur terren. Mjekësia moderne është aq i mirë që për kushtet akute jep një rezultat pozitiv, por jo gjithmonë dolikovuye sëmundje përmes. Përveç kësaj, trajtimi zyrtar drogës zhvillon një shumë të efekteve anësore. Merren me ta dhe të na ndihmojë të përmirësuar shëndetin e bimëve pyjore. Para decoctions trajtimit dhe infusions e bimëve domosdo duhet të informoni mjekun tuaj. Çdo, madje barishte më i mirë është i kundërindikuar.

Për më tepër, ajo mund të mos jetë në përputhje me drogat ju jeni duke marrë. E dashura