Pronat e dobishme lajthi


Në Rusi, një vend me një klimë të butë, pyjet e pasura, të përhapur shkurre qumeshtit gjatë - lajthi apo lajthi. Frytet rritet në grupe të vogla kalter disa pjesë në një lloj filxhan me gjethe. Lajthi ushqyeshëm shijshme tejkalojë peshk kalori dhe mish, ata janë shumë të mira për shëndetin e njeriut, sepse ato përmbajnë përfshin shumë vitamina dhe minerale. Lajthi, së bashku me manaferrat, kërpudha janë konsideruar e zakonshme, mosha-e vjetër produkt i n. Armatosur me shporta, shumë familje të tëra të vijnë për të mbledhur lajthi. Çfarë është kaq tërheq kalter?

Lajthi - kjo është vetëm një trajtojnë të preferuar ose produkt medicinal i dobishëm? Le të përpiqemi të kuptojmë këtë pyetje, le të flasim për substanca të dobishme sot lajthi mbyllura natyra aty. Përbërja biokimike e lajthi Frutat Hazel i pasur në ushqyesve. Në arra përmban 80% yndyrna vegjetale në proporcion të përsosur për të arra janë proteinat, aminoacidet, shuma të vogla të karbohidrateve. Këto proporcione lejojnë ata për të marrë njerëz të cilët janë në një dietë me kufizimin e karbohidrateve. Arra përmbajnë përfshin të gjitha vitaminat esenciale, duke përfshirë A, B1, B2, C, D, E.


Nucleoli përmbajnë shumat e nevojshme të kalium, fosfor, kalcium, zink, natrium, hekur. Oil marrë nga lajthi, absorbohet në mënyrë të përkryer nga trupi. Pronat e dobishme e lajthi Shërimi pronat e lajthi mjekësisë përdorur gjerësisht. Fryti i saj ndihmon trajtimin e sistemin kardiovaskular. Ato përmbajnë kalium, kalcium ka efekte të dobishme për enët e gjakut, muskujt e zemrës, mbajtja elasticitetin e tyre. Ekspertët rekomandojnë marrjen lajthi njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e gjakut, anemi. Ata janë gjithashtu shumë të dobishme në venat me variçe, thrombophlebitis ulcerat trofike.

Lajthi dobishme lind njerëzit me sëmundje të prostatës.
Ato ndihmojnë për të pastruar mëlçinë dhe në përgjithësi të gjithë trupin e helmet, toksina, parandaluar shfaqjen e proceseve putrefactive në zorrë. Njerëzit me sëmundjen e diabetit të dobishme për të ngrënë një pjesë të vogël të nucleoli freskët, pasi ata kanë karbohidratet shumë pak. Në lajthi kernelit të përmbajë përbërës të veçantë anticancer - Paclitaxel. Sepse fruta kalter konsiderohet një mjet i projektuar për të parandaluar kancerin. Është e dobishme për të ngrënë rregullisht vogla pjesë arrë gratë lactating, si ata të kontribuojnë në prodhimin e qumështit të zgjeruara.

Ata gjithashtu të parandaluar formimin e gazit në rritje, të lehtësuar shpërbërjen e gurëve në veshka, fshikëz fshikëz e tëmthit. Çfarë sëmundje trajtohen me lajthi? Lajthi dhe pronat e tyre të dobishme përdoren për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Për shembull, në qoftë se berthamat kile me pak ujë për gjendjen e slurry lëngshme, të marrë një ilaç i shkëlqyer për trajtimin e bronkit, sëmundje të mushkërive. * Arra copëtuar imët, të përziera me mjaltë natyral - anemi kurë shijshme dhe sëmundjet e joints. Marrë nga nucleoli vaj arre - ilaç popullore vjetër për marrjen shpëtoj epilepsi dhe krimba.

Me vaj mund të kuruar çdo djegur. Ju duhet të përzierje një sasi të vogël vaj të përzier me vezë të rrahur të bardhë, yndyrat e dëmtuar lëkurën. Nëse vaji i pastër rubbed në lëkurë e kokës, flokët do të jenë të shëndetshëm, me shkëlqim, ndarë më. * Për trajtimin e prostatitis, venat me variçe, sëmundje vaskulare, mix 1 tbsp. l. gjethe copëtuar, leh, fruta peeled. Pour 1 tbsp. l. një përzierje e ujë të zier, le të ngrihen derisa të bëhet i ngrohtë. Pastaj nxjerrjen e të pirë një filxhan çerek para çdo vakt. * Për trajtimin e sëmundjeve nervore, bronkit, ndarë mushkërive nucleoli 50 lajthi, derdh atyre një gotë me ujë të ngrohtë zier, të mbuluar, të lënë për 10-12 orë.

Pastaj kullimin e ujit në një tas smalt, fshij bërthamë për gjendjen e slurry, përkthehet në një tas me ujë, le të qëndrojë ende 03:00. Pastaj, vlim, tendosje. Shto Ekstrakti 4-5 lugë krem ​​natyral ose qumësht të tërë, 2 Dess. l. mjaltë, përzierje mirë. Merrni 1 tbsp. l. qumësht arrë dy herë në ditë, para ushqimit. Kundërindikimet për përdorimin e lajthi Por si nuk ishte lajthi shijshme, pronat medicinale, ajo arriti në përfundimin, jo ndihmojë të gjithë. Ju nuk mund të hani më shumë se 20 arrë në ditë, si shkaqet e tyre të tepërta përdorimit rritur vanitet, shtrihet në stomak, duke shkaktuar përzier dhe të vjella.

Gjithashtu, ata nuk mund të hanë fëmijët me diabet të rënda apo sëmundje të rënda kronike të mëlçisë. Kini kujdes: Mos blej skorlupok pastruar e lajthi. Pronat e dobishme e arra zhduken pa shell saj mbrojtëse. Ju duhet të mbani mend se pas rreth 6 muaj. ata të thatë magazinimit dhe gjithashtu të humbur shumicën e cilësitë e saj shëruese. Cheers! Svetlana,