Lipoic acid gjatë shtatzënisë


Lipoic acid ose vitaminë N - dritë pluhur ngjyrë të verdhë, shije e hidhur ajo ka një erë. Emri i tij ndërkombëtar "acid Lipoic". Ajo luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin dhe në formimin e energjisë në trup. Ajo është përdorur me sukses në trajtimin e shumë sëmundjeve. Përkundër të gjitha pronat terapeutike, lipoic acid gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji është i caktuar me kujdes. Disa burime rekomandojnë të gjitha kërkesat e saj në këtë kohë të heqin dorë. Pronat medicinale e lipoic acid Lipoic acid përmirëson funksionin e mëlçisë dhe redukton efektet toksike në trup të ndonjë substancave toksike, duke përfshirë metalet e rënda dhe kripëra.

Kjo është normale në trupin tonë pothuajse në të gjitha organet, por shumica e veshkave të saj, mëlçisë dhe zemrës. Në sëmundjet e ka një mungesë akute të lipoic acid, dhe ajo duhet të ketë qenë duke bërë jashtë. I pranishëm në të gjitha indet lipoic acid lufton radikalet e lira të hyjë në marrëdhënie me vitamina jetike si vitaminë E dhe C duke rritur pronat. Lipid-uljen, kolesterol dhe sheqerit në gjak, përmirëson ushqimin e indit nervor. Ka veti lipoic acid dhe punën, e cila është e afërt me vitamina B Përveç të gjitha më lart, ajo mbron trupin nga rrezet ultravjollcë dhe rregullon aktivitetin e gjëndrës tiroide.


Indikacionet acid lipoic • polyneuropathy ndryshe, diabetik, alkoolike; • Shkeljet e ndjeshmërisë; • Arteriet arterioskleroza; • sëmundje të mëlçisë: hepatitit viral dhe toksike, cerozë, steatoza; • çdo helmim, duke përfshirë kripërat e metaleve të rënda; • për të përmirësuar vizionin; • Stimulimi i trurit; • mbështesë gjëndër tiroide; Contraindication • Fëmijët deri në 6 vjet (sigurinë e kësaj moshe nuk është provuar); • Reagimi alergjik ndaj lipoic acid dhe komponentët e tij; • shtatzënisë dhe laktacionit (sipas shumë burimeve); Side Effects • vjellje, ndjenja e shurdhim në stomak, urth; • administrimi intravenoz mund të i imët hemoragji në lëkurë dhe mukozës, thrombophlebitis, një rënie të mprehtë në sheqerit në gjak, vizionit të dyfishtë, rrit presionin intracranial; • reduktim në trombocitet gjakut; • Reaksionet alergjike: urtikaria dhe Angioedema, skuqje të lëkurës alergjik; Keshillon lipoic acid gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji duhet të përdoret me kujdes dhe për qëllim të peshojnë dëmin e mundshëm të trupit të foshnjës dhe efektin e pritshëm të trajtimit.

Ka dëshmi laboratorike që gratë shtatzëna përdorin kafshët për shumë lipoic acid zvogëlon rrezikun e keqformime kongjenitale të sistemit nervor të fetusit dhe abortit spontan në nënën. Por të dhënat eksperimentale konfirmojnë të njëjtin efekt në të fetusit të njerëzve atje. Përveç kësaj, ka prova se ajo nuk depërtojnë përmes placenta te fetusit dhe gjirit qumësht. Metoda e prodhimit dhe metodat e përdorimit Lipoic acid është në dispozicion në tableta dhe kapsula 0,025-0,05 oz., Të marra pas ngrënies dy ose tri herë në ditë pa përtypjes dhe ujit të pijshëm për të paktën 150-200 ml. Ampulë zgjidhje 0,5% e 2 ml administruar vnutirivenno.

Është e këshillueshme për të filluar trajtimin me një zgjidhje dhe pastaj të kalojnë në tableta. Trajtimit lipoic acid mund të zgjatet për 1 muaj. Pas një ndërprerjeje mujor, kursi mund të përsëritet. Me dozë më të saktë dhe kohëzgjatjen e trajtimit mund të përcaktojë një mjek, të gjitha varet nga qëllimi për të cilin caktuar lipoic acid për trajtimin nga ana e sëmundjes. Lista Wish • Në lidhje me marrjen e drogës të zvogëlojë nivelin e sheqerit në gjak në trajtimin e hershme për të kontrolluar sheqerin e gjakut, e cila do të kishte zhvilluar hypoglycemia të rëndë; • kur të marrë lipoic acid së bashku me agjentët citotoksike cisplatin, është e rëndësishme për t'u marrë parasysh që mund të zvogëlojë efikasitetin e këtij të fundit; • drogës svetochuvstvitelen dhe për këtë arsye në dispozicion në shishe të errët që të jetë për të marrë nga kutia para aplikimit; Cilat produkte përmbajnë lipoic acid?

Ajo është gjetur në produktet e bimëve dhe me origjinë shtazore, veshkave, mëlçisë, zemrës, kërpudhave, maja, kërpudhave, spinaq dhe disa perimeve. Disa nga lipoic acid sintetizohet në njerëzore për
yshechnyku. Përdorimi i vitaminës N për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme tek fëmijët, sidomos gjatë shtatzanise dhe gjidhënies është duhet koordinativ me mjekun. E dashura