Mjekimi i rinitit kronike në shtëpi


Kronike rinitit - vetë më i shpeshtë, dhe sëmundje nganjëherë oportuniste infeksionet me thatësi të madhe në hundë, pastaj me dritë mukozës, transparente, duke kaluar në lëngjet trashë. Një mënyrë ose një tjetër, por kur hundë është i bllokuar vazhdimisht, marr frymë përmes gojës tuaj kanë për të - ajo nuk është e përshtatshme, dhe për këtë arsye secili është projektuar për të hequr qafe e problemit. Por në shumë raste u përpoq atë në një mënyrë tjetër atëherë, njerëzit nuk arrijnë rezultate. Çfarë mund të bëjmë ende si për të trajtuar rinitit në shtëpi? E pra së pari, ju duhet të kuptoni se çfarë e shkakton diçka hundët ... Dhe arsyeja - shpesh infeksionit (bakterial ose viral), të cilat duhet të eliminohen, të paktën - termike, mekanike, kimike, stimulues alergjik.

Rinitit jo-infektive është pas heqjes së stimulit. Shpejt dhe plotësisht kurë rinitit kronike nuk mund, për shkak të ngadalësojë rimëkëmbjen. Pra trajtimi është zakonisht - një muaj. Nëpërmjet trajtimit duhet të eliminuar tharjen e mukozës, pasi ajo është e rrezikshme - frymëmarrje përmes thahet goja juaj deri mukusit në mushkëri, përvetësimin bronke. Result - pneumoni. Çfarë moisturize sinuset? • Fyzrastvor: lugë gjelle kripë për pintë ujë. Paraqitur në solucion fiziologjik 5 pika e jodit në lehtësimin e infeksionit. Kjo do të rivendosë të marrë frymë, të zvogëlojë ënjtje të mukozën. Dozimi - 5 pika për vrimë hunde. • Lëng limoni (1: 3) me ujë 5 pika - nga inflamacion, ënjtje.


• Larja sode zgjidhje do të japë ushqim nga inflamacion hundë, dhe Permanganat kalium - nga infeksioni. • Pas larje yndyrat Hypericum (3 tablespoons grimcuar në pluhur Hypericum 50 ml të ndonjë vaj). Zhduken mikrobet do inflamacion kapilarët e indeve të rinisë forcuan. Flavonoids në Hypericum duke përdorur "Peflavite" --capillaries dhe përgatitjen sosudoukreplyayuschim, dhe "novoimanin" - dezinfektuar, me rinitit anti-inflamator. Mjekimi i rinitit kronike në shtëpi • vaj kamomil që përmban vaj esencial, eliminimin e dhimbje, infeksion, dhe me të - inflamacion; zbutur Mukoza rigjeneron ajo; përmirësuar frymëmarrjen, të zvogëlojë reaksione alergjike.

Dozimi - 3 pika. "Romazulan" - përgatitjen e ekstraktit të saj dhe vaj esencial eliminon infeksionin. • Mjaltë dhe qumësht (dozë - 3 pika) pikoj në vrimat e hundës Mukoza i përflakur për të shëruar. Honey - antibiotik energji të mbrojtur kundër ndërlikimet e sinusit, otitis, dhe për të lehtësuar vështirësi shërimin kompetencat e bimëve të marrë frymë. • panxhar Honey ose lëng karrote - një tretës natyror që heq mukusit dhe rikthen qelizat. Dozimi - 5 pika. • Infuzion (1: 5) volchnika hundë zakonshëm Shpëlaj, lehtësimin inflamacion. • Menjëherë, por jo për kohë të gjatë në shtëpi "greva" hundë erë e hudhër, rrikë, qepë, mente, amoniakut.

• Lëng të freskët carangth me gjemba qafe e sinusit. Dozimi - 5 pika. • çanta e rërë të nxehtë, kripë (të madhe), shumë të përshtatshëm dy herë në ditë për të vënë në hundë. • Përzierje: krem ​​Vishnevsky, Cyclamen, aloe, lëng qepë, mjaltë, Kalanchoe në pjesë të barabarta. Tampon njomet një përzierje e gjysmë ore për të hyrë flegër. Sinuseve ochystyatsya 20 ditë. • Emulsion: mjaltë, lëng, kumak, buckthorn det vaj - 10 g Propolisi - 5 orë 20 minuta Mbani swabs • Zgjidhja: ekstrakt (1: 5) kamomil, gjethe delli i holluar në sode kripur. Zgjidhja është që të përfshijë në hundë. Gjethe delli sigurojë shëruese, anti-inflamator, anti-alergjik, pastrim veprim, dhe kamomil të përmirësojë funksionin e frymëmarrjes, për të forcuar anti-alergjike, veti antiseptike e gjethe delli dhe rigjenerimin.

• Zgjidhja: ekstrakt (1: 7) Nëna dhe njerka me nenexhik do zbutës, dezinfektues, antiseptik efekt, anti-inflamator dhe freskuese. Dozimi - 5 pika. • Mundohuni pluhur Stakit officinalis, lëpushë dhe Ruthin. Gërhas tre herë në ditë për rinitit kronike. • Përdorni ndonjë nga infusions: Calendula, eukalipt, Sophora (20 pika), të shtoni në ujë të kripur. Hundë shpëlarje. Kursi - 2 javë. Thithja kur të ftohtë • Hot supë Calendula (1:20) 10 minuta për të thith: eliminon bakteret, inflamacion, hundë shërimi indeve parandalon komplikimet. • eukalipt supë Hot (01:20) - Ky aparat për thithje ilaçi shekullore të përhershme që do të qetësuar dhimbjen, të eliminojë infeksionin, inflamacion, lehtësimin e mukusit.

• inhalimi Hot i naftës temjan (1 pikë për litër ujë të valë). 10 Procedura minutë ka
efekt anti-inflamator, rregullon funksionin sekretomotornu, duke çuar në ndërprerjen e shkarkimeve të rëndë kur të ftohtë. Thith 15 minuta. • inhalacion Hot vaji livando (3 pika për litër) - antibacterial shkëlqyer, agjent anti-inflamator. Sytë e mbyllur gjatë procedurës! Rinitit kronike shumë efektive Aromatherapy : Vajra bimore Aksionet trajtohen Mukoza, lehtësimin e frymëmarrjes. Pra të përpiqemi trajtim të ftohtë në recetat e mëposhtme: • 3 pika vaj pishe në tampona përmirësojë ndjeshëm sekretim të mukusit do baktericid veprim, aktivizon mekanizmat immunokorrehyruyuschye trupin.

• 2 pika vaj e selvi rivendosur sekrecion mukusit nga veprimi anti-inflamator. • agjent Antimicrobial - vaj rozmarinë (1 pikë për shtupë në vrimë hunde). • Cedar vaj dezinfekton, të ndaluar mukusit, por zgjedhja e parë e Aromatherapy mund të forcohet. Helen Shane,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!