Abrasions Mjekimi dhe bruises mjetet juridike popullore


Ajrit të freskët, ecën në pyll, puna e vendit, çiklizmit! Të gjitha këto gëzim të bukur mund të jetë lënë në hije dëmtime të bezdisshëm - bruises, shkurtime dhe gërvishtjet. Si për të përballuar me problemet e tilla si dëmtimit të lëkurës? Në këto raste, ajo mund të ndihmojë në trajtimin e abrasions, scratches, bruises mjetet juridike popullore. Së pari, le të kuptoj pse "takim" me të njëjtën tryezë kuzhinë kënd në një anëtar të familjes lë vetëm një blanë të vogël në lëkurë, dhe një tjetër të errët të madh - hematoma vjollcë? Shkaku i hematoma në brishtësinë e enëve të gjakut dhe koagulimit të dobët të gjakut. Kjo është për shkak të një mangësi në trupin e vitaminave të rëndësishëm C dhe K.

Acid Askorbik forcon enët e gjakut, nxit rigjenerimin e indeve të dëmtuara. Mungesa e saj në trup kontribuon në pamjen e hematomas, edhe pse pak ndikimeve. Vitamina K është gjithashtu shumë i rëndësishëm për forcimin e enëve të gjakut. Prania në trup në sasi të mjaftueshme, parandalon brishtësinë dhe brishtësinë e enëve të gjakut, duke i bërë ata të fortë dhe fleksibil. Nëse keni bruises trupit dhe abrasions shfaqet madje edhe tronditjet e vogla, kurs propyyte e multivitamina. B vitaminë kompleks përmban vitamina të mjaftueshme esenciale dhe minerale të anijeve mbështetëse. Nëse ju merrni vitaminë C më lart normale, skuqje të lëkurës mund të ndodhë.


Zgjeruar më tej pas marrjes askorbinki mund të bëjë gurë në veshka. Vitamina K, në qoftë se ju merrni atë pakontrolluar mund të shkaktojë trashje e gjakut, e cila nuk është shumë e dëshirueshme për anije dhe venave. Le të kthehet në urtinë e të parëve dhe të përdorë mjetet juridike popullore trajtimin e abrasions dhe bruises recetave për gjyshërit tanë. Pasi të keni bllokuar të bashkëngjitni akull lënduar vend ose diçka shumë të ftohtë. Të ftohtë constricts enët e gjakut dhe gjaku më shumë ngadalë vjen në bruises. Prandaj vras ​​është ende i fortë dhe jo si ngjyrë intensive. Aplikoni akull intermittently. Fillimisht zonë sëmurë chill për 15-20 minuta, pastaj i bie në akullin.

E bëjnë këtë jo më shumë se një orë. Është e rëndësishme që të mbajnë në mend që të ftohtë duhet të jetë "të thatë". Prandaj, për të tillë ngrirje emergjente ujit në hriltsi ose bashkëngjitni për të hedhur në akull, të vënë një qese ose peshqir. Në ditën e dytë të bruises vendin ku ju duhet të ngrohtë blanë formuar. Nën ndikimin e enëve të gjakut të ngrohtë zgjerohet, dhe të fillojnë të ngadalë të shpërndarë hematoma. Mos harroni, të fillojë ngrohja deri para jo. Në këtë rast, ënjtje i ndikimit mund të rritet dhe trajtimi do të marrë më të gjatë. Ju lutem vini re se mënyra për të trajtuar mjetet juridike bruises popullore, por abrasions. Që akull dhe ngrohje nuk kanë një ndikim të madh në rigjenerimin e indeve. * Nëse keni ndonjë gërvishtje, pije me ujë të pastër në mëngjes me shtimin e peroksid hidrogjeni (lugë çaji në një gotë me ujë).

Ju mund të lani konsumuarit zgjidhje të dobët rozë e Permanganat kalium. Pastaj çik jam leckë të pastër dhe të sigurt me të veçantë jastëk suva garzë (në dispozicion në grupe të veçanta patch), ose në qoftë se ju doni perebintuyte.
Dhimbje shpejt qetësuar, dhe plaga fillon të thith. Jini të kujdesshëm në përdorimin e jodit dhe të gjelbër të shkëlqyer! Mos harroni se këto alkoolat mëngjeset forta lyej vetëm në edges. Në asnjë mënyrë, nuk do të derdh tëra abrasions sipërfaqësore. Kjo veçanërisht vlen për trajtimin e fëmijëve. A nuk shkaktojnë dhimbje të panevojshme e fëmijëve, duke derdhur gjithë jod në mëngjes. Për lëkurë delikate foshnjës ajo do të sjellë asgjë, por lot panevojshme fëmijën.

Butësisht lahen vetëm në buzë të plagës, lulëzim në zonën e prekur, baby qetë. Trajtim më efektive shtëpi bruises dhe abrasions mundshme me badyahi. Ky pluhur i sponges ujërave të ëmbla të blerë në farmaci. Badyaha si peroksid hidrogjeni duhet të jetë i pranishëm në çdo shtëpi për ndihmë të parë për bruises. Badyahi pluhur holluar peroksid hidrogjeni dhe të zbatohet në zonën e prekur të lëkurës. Badyaha shumë në mënyrë efektive trajton bruises. Por mbani atë në lëkurë mund të jetë jo më shumë se 20 minuta. Të mbajë më shumë ju mund të merrni acarim të rënda të lëkurës. Ky ilaç popullore për të ndihmuar të heqin qafe e një mavijosur në një kohë shumë të shkurtër.

Trajtim shumë efektive e abrasions dhe mjetet juridike bruises popullore bazuar në çaj të fortë të zi. Pas përdorimit të saj shpejt shërohet madje edhe plagë shumë të thella dhe shkurtime. Pra, do të përgatisë një zgjidhje të ngopur të çajit të zi (krijoj shumë të fortë) të fortë. Më vete bluaj në tableta paketim pluhur streptotsida. Ju mund të blej çanta gati të pluhur. Në pluhur pikoj krijoj dhe me kujdes llokoçis për të marrë një krem ​​byrek me mish, jo të lëngshme dhe jo shumë të trasha. Përgatitur furçë vaj plagë, suva top fix. Pas 2-3 orësh melhem thahet, dhe pjesë e saj duhet të hiqen. Aplikoni një shtresë të freskëta të ointments mjekësore.

Tani verë, është koha për pushim, argëtim dhe rekreative për muajt e dimrit të trupit të lodhur. Pushoni mirë dhe të përpiqet të aksioneve deri në energji dhe shëndet për të gjithë vitin. Ndoshta ju jeni duke planifikuar një pushim në det, në male ose në shtretër tuaja të preferuara. Ndoshta fundjavë tjetër që ju jeni do të dyqan për një biçikletë të re për vari tuaj. Në çdo rast, mbushëse herbs kit shtëpi tuaj, bojë jeshile, bodyaga dhe peroksid hidrogjeni. E pra, tani që ju të mbani mend për të trajtuar bruises dhe abrasions, të jetë i sigurt për të mbushur ngrohës uji dhe të ngrijë atë. Pra, vetëm në rast!

Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!