Mjekimi i diarresë në foshnjat


Diarre ose diarre është një nga më të zakonshme dhe, si shumë besojnë, sëmundje të padëmshme, e cila shkakton asnjë njeri tjetër vetëm bezdi. Si për të rritur, ndoshta mënyrën se si ajo është, por foshnjat trupi i të cilëve është vetëm në fazat e tij formues, diarre është në gjendje të shkaktojnë plagosje serioze të shërohet nga ajo që nuk është aq e thjeshtë. Fakti është, me fron lirshme nga trupi i fëmijës larë minerale vitale. % D
0? Dnovremenno kjo ndërpreu procesin e asimilimit të ushqyesve dhe si rezultat fëmija i rëndë i dehidratuar! Për këtë arsye, diarre që ndodh në fëmijët më të vegjël se dy vjet duhet të konsiderohet një sëmundje e rëndë që kërcënon pasoja të tmerrshme, dhe zbulimin nga simptomat e para duhet menjëherë të marrin masa.

Duke kuptuar seriozitetin e sot ne do të flasim për trajtimin e diarresë në foshnjat. Diagnozë Cilat janë simptomat, të cilat mund të diagnostikuar sëmundjen në fazat e hershme dhe në këtë mënyrë të bëjë trajtim më efektive? Shumë prindër të rinj besojnë se diarre fillon papritmas - për asnjë arsye të dukshme numër është në rritje në mënyrë dramatike karrige, stomak të fryrë, ethe. Megjithatë, ka disa shenja që lejojnë për të përcaktuar në fillon diarre paraprakisht. Në atë kohë, fëmija zakonisht oreks shpesh i humbur, ajo mbulon një ankth i çuditshëm, ai bëhet nervoz dhe me humor në çdo rast.


Fëmijët diarre ka tri shkallë të ashpërsisë: butë, të moderuar dhe të rënda. Trajtim i projektuar varet nga shkalla në të cilën ajo e ka zhvilluar sëmundjen. Dhe në mënyrë që të kuptojnë këtë, është e nevojshme në shenjë e parë e diarresë fillon për të monitoruar nga afër ndryshimet në foshnjat peshë sepse është ky tipar është vendimtare. Nëse fron lirshme humbje peshe është vërejtur, dhe sjellja e fëmijës nuk vjen ndryshime drastike, atëherë shkaku i diarresë ishte ndryshim i parëndësishëm në ushqim dhe shkakun e veçantë për shqetësim për prindërit atje. Ju vetëm duhet të i kushtoj vëmendje për dietën e fëmijës.

Por në qoftë se vetëm disa ditë e humbur fëmijën deri në 5% nga pesha, kjo do të thotë se ashpërsia e tij mesatare nga diarre dhe prindërit më mirë sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një mjek. Shenjat e jashtme janë në këtë mënyrë të ulë aktivitetin motorike të fëmijëve, goja e thatë dhe të zvogëlojë numrin e lot në zije, dhe një urinim të rrallë. Në rast të humbjes së 5 në 10% të peshës për disa ditë tashmë kanë për të folur për diarre të rëndë. Shenjat e jashtme shtesë përfshijnë sytë e fundosur, të thatë dhe të zbehtë, lëkurë rrudhosur, urinim të rrallë dhe urina e errët të verdhë. Në foshnjat më pak se një vit mund të ndodhë edhe burime përgënjeshtrim.

Ekziston gjithashtu rreziku që diarre shkaktuar nga sëmundjet më të rënda, të tilla si dizenteria. Shenja e parë e kjo është shfaqja në feces gjelbër. Në këtë rast, në mënyrë të përcaktuar me saktësi shkakun e diarresë, duhet të vënë në ujë të pastër dhe një copë shkumës, pasi zgjidhja për t'u ushqyer, për të mbrojtur transparencën e tij. Rezultuar të lëngshme për të dhënë fëmijës tri herë në ditë për gjysmë lugë çaji me qumësht të gjirit nëse foshnja është, dhe lopë nëse shishe. Nëse kjo duket në stol mukusit përgjakshme, atëherë ka shumë të ngjarë të dizenteri fëmijëve dhe duhet të marrë masa më të rënda se sa diarre të thjeshtë.

Trajtim Si për të trajtuar diarre në foshnjat? Gjëja kryesore për të kujtuar - nuk mund të përdoret për trajtimin e fëmijëve para nga diarre në të rriturit. Qëllimi kryesor në trajtimin e diarresë së fëmijëve të ndonjë ashpërsi - sa më shpejt që të jetë e mundur të lëngshme mungesë. Për ta bërë këtë, mjekët rekomandojnë përdorimin zgjidhje premixed electrolyte shiten në farmaci. Llogaritur në mënyrë specifike për trupin e fëmijës, ata ndikojnë në mukozën e zorrëve, duke shkaktuar atë shpejt rimëkëmbet dhe proces thithjen lëndë ushqyese të kthehet në normale. Si për të trajtuar diarre në foshnjat?

Në mënyrë tipike, mjekim nuk ka për qëllim (vetëm në raste të veçanta kur sëmundja është shkaktuar nga infeksionet, dizenteri njëjtë, për shembull), dhe pasi janë marrë masa për të parandaluar dehidratim, thjesht të rregulluar dietë. Për shembull, ajo duhet të përjashtohen përkohësisht nga formula foshnjore dietë, si në këtë periudhë e trupit shumë gjasa lactose fëmijës intolerancës së. Në vend të kësaj, mjekët rekomandojnë përdorimin e ushqimeve me bazë soje. Ju duhet të jenë të kujdesshëm me lëngje, shumica e të cilave përmbajnë sorbitol - një substancë që vepron si një lloj sfungjer. Ajo thith lagështi nga mukozën e zorrëve dhe e dërgon atë në karrige, kështu që përdorimi i lëngut në periudhën e shërimit mund të çojë në ri-përkeqësimin.

Mos harroni që drejtpërdrejt diarre mund të vazhdojnë për të paktën një tjetër pak ditë
, por kjo nuk do të thotë se trajtimi është i paefektshëm. Vetëm zorrë fëmijë mërzitur nuk mund të shërohen aq shpejt sa ne do të dëshironim prindërit. Prandaj, në ditët në vijim trajtim duhet t'i kushtojë vëmendje jo vetëm në qëndrueshmëri stol si mirëqenien e fëmijës dhe gjendjen e peshës së tij. Në përgjithësi, periudha e shërimit mund të zgjasë deri në gjashtë muaj. Peter,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!