Mjetet juridike popullore Trajtimi i hekurit mangësi anemi tek fëmijët


Kur sëmundja e mangësi hekuri anemi, nivelet e qelizave të kuqe të gjakut dhe përmbajtje hemoglobinës, të cilat bartin oksigjenin nga mushkëritë deri në indet e trupit reduktohet. Kjo çon në një rënie në sasinë e oksigjenit të furnizuar të organeve të brendshme, qelizat dhe indet e trupit të njeriut. Anemi Sidomos i rrezikshëm i mitur. Pas rritjes së fëmijës dhe zhvillimin e të gjitha organeve dhe sistemeve. Nëse sëmundja nuk trajtohet në kohë, ajo mund të mbajnë deri me moshatarët e tyre në zhvillimin dhe rritjen. Ai fillon të sëmuren shpesh dhe gjatë, ajo mund të jetë inflamacion kronik. Mjetet juridike popullore Trajtimi i hekurit mangësi anemi tek fëmijët jep rezultate të shkëlqyera në qoftë se sëmundja është gjetur në kohë, dhe nuk kanë kohë për të marrë një formë running.

Pra, sot ne do të flasim për atë që shkakton simptome sëmundje që duhet të lajmërojnë prindërit e foshnjës. Gjithashtu konsiderojnë se si për të trajtuar aneminë në fëmijët e disa metodave efektive tradicionale. Arsyet. * Rreziku më i lartë i zhvillimit të përjetuar nga fëmijët nën moshën 2 vjeçare. Në këtë kohë trupi rritet dhe zhvillohet me shpejtësi dhe kjo mund thjesht nuk mjafton hekuri në dietë. Gjithashtu, zhvillimi i sëmundjes ndikon mungesa e acidit folik, bakër, vitaminë "B-12". * Fëmijë mund të merrni të sëmurë nga humbja e gjakut në trauma, nga futja jo të duhur të ushqimeve plotësuese dhe të transferuar në ushqim artificial.


Rol të rëndësishëm në paraqitjen e anemisë luan kushteve të pafavorshme mjedisore. Shenjat e para të mungesës së hekurit anemi. Lëkura e zbehtë dhe e thatë e fëmijës. Pjatë gozhdë butë dhe i brishtë. Flokët e shurdhër, nuk shndrit, me pamjen e pajetë. Shfaqja e stomatiti, të çara në qoshet e gojës. Ajo është e butë dhe me shkëlqim. * Procesi i tretjes është i shqetësuar. Ka diarre të shpeshta, ose anasjelltas, dhe kapsllëk. * Kec është i shqetësuar, i shqetësuar. Shpesh kapriçioz dhe jo duke fjetur. * Fëmija fillon të lind shkumës, gëlqere, suva, qymyr. Parfum i saj tërheqës e benzinës, ajrit dhe bojë. Kjo sjellje duhet të lajmërojnë prindërit dhe të bëhet një sinjal njëqind crumbs diçka e gabuar.

Trajtimi i sëmundjes. Trajtimi i anemisë në mjetet juridike fëmijë popullore është për të marrë produktet që përmbajnë hekur dhe të ushqyerit të veçantë klinik, ndihmon të rregulluar mungesën e mineraleve esenciale dhe elementët gjurmë. Përgatitjet për trajtimin e anemisë te fëmijët mund të caktojë vetëm një specialist, por vetëm për fëmijën do të jetë provim i nevojshëm. Ne nuk duhet të kujdeset për të përkthyer të gjithë mjekët, sepse ndihmojnë në kryerjen e shtëpive terapi mund mom dhe baba fëmijë, nëpër të gjitha ato njëjtat mjete popullore provuar. Përgatitja vitaminë tuaj fëmijëve çaj të pasur në acid Askorbik dhe gjethet e hekurit dhe manaferrat e currants zi dhe të kuqe, të hirit mal dhe qershi.

Për ta bërë këtë, një lugë çaji i lë grimcuar dhe manaferrat derdh një gotë me ujë të valë dhe le të qëndrojë deri ftohur. Le të fëmijës tuaj një gllënjkë çaj pas një vakt. Pije numër varet nga mosha. Për shembull, fëmijët mund të jepet më shumë se një vit dhe një filxhan çerek. * Muzik thata rose hips dhe Rowan. Vendos një lugë çaji të përzierje në një termos dhe të mbushur me ujë të valë. Insistojnë natë. Infuzion të ngrohtë Dita le të në një fëmijë sips pas ngrënies. Kur zgjedhjen e produkteve, vini re se një sasi e madhe e hekurit të përfshira në mollë, yolks vezë, bollgur dhe hikërror dhe viçi. * Le mjaft e fëmijës tuaj të perimeve.

Përgatitja sallatë me spinaq, shtoni në enët më të gjelbër qepë dhe majdanoz. * Mos e vendosni në dietën e një fëmije nën një viti të qumështit të lopës të plotë-yndyrë-së. Pas një viti të jetës fëmija nuk mund të pini më shumë se një gotë qumësht të zier në ditë. Ky produkt përmban pak hekur. Për më tepër, ajo mund të shkaktojë gjakderdhje zorrët. * Nëse ju ushqeni me gji fëmijën e saj, të hani ushqime të pasura me hekur. Me futjen e ushqimeve plotësuese të hyjë menjëherë në dietë e salcë mishit fëmijë. Fëmijët të cilët janë shishe ushqyer, i përshtatur përzierje rekomanduar pasuruar me hekur. Nëse mangësi hekuri anemi është e dobishme për të dhënë fëmijën Gematogen.

Ajo do të rrisë nivelin e qelizave të kuqe të gjakut. Por nuk e teproj atë në doza të larta ajo mund të shkaktojë diarre dhe vjellje. Dhe më e rëndësishmja, mos harroni se rritja hemoglobina mjekësi nuk mund vetëm për trajtimin e anemisë te fëmijët dhe ushqim të veçantë, por në mënyrë aktive