Hemorroide Mjekimi në shtëpi është metoda e zakonshme


Hemorroide është një sëmundje inflamatore e venave brenda ose jashtë rektumit. Me fjalë të tjera, ky inflamacion variçe venë dhe kjo ndryshon në dy lloje: të brendshme dhe të jashtme. Kjo sëmundje nuk është pranuar për të folur me zë të lartë, shumë i trembur dhe të frikësuar aq kohë shtyu vizitën e tij në mjeku-proctologist. Njerëzit kanë frikë të operacionit për të hequr kone hemorroide, komplikime efektet e sëmundjes. Prandaj, në fazat e para të manifestimeve të sëmundjes mund të përpiqet për të trajtuar sëmundjen në shtëpi, por kjo duhet të bëhet së bashku me metodat tradicionale dhe rekomandimeve të mjekut tuaj.

Rreth trajtim majasëll në mënyra shtëpi të zakonshme të marrjen e shpëtoj këtë sëmundje, ne do të flas me ju në këtë faqe interneti. Pse ka një majasëll? Shpesh hemorroide janë shpesh rezultat i kapsllëk përsëritur. Nëse kapsllëk gjatë lëvizjeve të zorrëve, ka një tendosje muskujt të fortë dhe venat e rektumit, duke shkaktuar inflamacion, humbjen e venave jashtë. Shumë shpesh njerëzit kanë tendencë sëmundjen e mbipeshës, i trashë. Ata indet e trupit të dobësuar në mënyrë të konsiderueshme. Përveç kësaj, sëmundje priren të grave shtatzëna dhe nënave të reja. Hemorroide pas lindjes - një sëmundje shumë e zakonshme. Subjektet e kësaj të gjithë të pakëndshme sëmundje që shpenzon shumë kohë në një pozitë të ulur.


Këta njerëz janë vazhdimisht në rrezik. Përveç kësaj, rreziku i kontraktues tifozët alkoolit, të kripura, enët djegëse. Çiftet e sëmurë e rrezikut që praktikojnë seks anal. Hemorroide mund të ndodhë në atletët - peshëngritësit. Simptomat Që hemorroide janë zgjeruar, i përflakur, ata provokojnë gjakderdhje dhe humbje të nyjeve të jashtme. Të gjitha të shpesh të shoqëruar nga gjaku i kuq. Gjithashtu ka siklet, kruarje, djegie, shurdhim në ijë. Ndoshta ndjenja e fortë, arching dhimbje, ënjtje e anusit. Shpesh ethe, proces i komplikuar i jashtëqitjes.

E gjithë kjo sugjeron manifestimet e gjakderdhje hemorroide dhimbje formë e sëmundjes. Gjithashtu dalluar hemorroide "qanin" dhe të mprehtë - trombozës hemorroide. Të gjitha këto simptoma janë manifestime të zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme në prani të shkaqeve shkaktuar, të tilla si konsum të alkoolit, medikamente të caktuara, të zgjatur ulur detyruar, të hahet ushqim erëza. Trajtimi i sëmundjes në shtëpi Hemorroide Mjekimi mund të bëhet në shtëpi, duke përdorur mjete provuar dhe efektive tradicionale. Unë sugjeroj që ju përdorni disa receta gatimi: Hidh 4 lugë. l.

herbs të thata pelin 1 litër. e ujë të valë. Zierje, mbuluar, për 5-7 minuta. Pastaj të përfundojë enët me supë prisni 06:00. Pastaj tendosje, përdorni zierje të ngrohtë për enemas. A procedurën çdo ditë para se të shkojnë në shtrat. Një javë kone do të jetë shumë më e vogël, dhe pas 5-7 ditësh ata krejtësisht zhduken. Shpëlaj nën drejtimin e ujit, parboiled, panxhar peeled apo karrota. Fshij një fetë perime në rende të mesme, të vënë një copë garzë, palosur disa herë, lidhë nyjë, bashkëngjitni gunga përflakur. Ajo është gjithashtu e dobishme për lyerjen e hemorrhoidal gunga pomadë yhtyolovoy.

Për të parandaluar kapsllëk, hani ushqim të lëngët. Kjo ndihmon në lehtësimin banjot dhimbje ulem me ujë të pastër. Shtoni ujë një mangan vogël, ngjyrë ishte e zbehtë rozë. Uluni në këtë banjë për 15-20 minuta.
Procedurat bëni çdo ditë. A pako, i ulur banja me kamomil dhe gështenjë. Për të përgatitur, përzierje 30 gram fara kali gështenjë, '30 lule e kamomil. Shto urtë sa më shumë barishte, lisi, e vënë 8 c. l. fletë helmarinë. Të gjitha me kujdes përzierje, i hedh një përzierje të 2 litra. ujë të vluar, të mbuluar, të përfundojë lart, le të ulen për dy orë. Pastaj tendosje. Një infuzion të ngrohtë e përdorimit topically për fasha, kremra dhe shtoni dush sitz ujë.

Gjithashtu, banja, fasha, kremra mund të bëhet me një zierje të ngrohtë e degëve të reja të rrushit të egër, ujë piper. Përgatisni në shtëpi shëruese vaj të parfumuar: Mix sasi të barabartë të copëtuar lule të freskëta kamomil, bar grimcuar, yarrow, urtë, bar pochechuynoy. Shto të njëjtën sasi të copëtuar herbs Burnet, lëpjetë. Të gjitha përzierje e mirë e patë yndyrë (1: 1). Cover vaj të parfumuar, hiqni në një vend të ngrohtë për një javë. Pastaj fshij krem ​​nëpërmjet një sitë dy herë për të marrë një masë homogjene e aromatik. Lyej nyjet e saj të fryrë brenda 1-2 muajve. Koha e gjumit është e dobishme për të futur tampona me vaj erëkëndshëm.

Në trajtimin e sëmundjes për një kohë të gjatë duke përdorur qirinj që e bëjnë të tyren nga patate të para. Për të zbrazur patate dhe pije. Pritini wedges patate, të cilat formojnë një shkopinj lakuar, të ngjashme në formë me qirinj farmaci rektale. Futur ato në rektum dy herë në ditë dhe gjithmonë gjatë natës. Ju mund të bëni qirinj me miell dhe mjaltë. Me dhimbje të fortë mund të futur një qiri për disa minuta me akull për disa minuta (të sigurt për të shmangur tehe të mprehta!). Trajtimet e përbashkëta përfshijnë sëmundje komplekse duke përdorur drogë dhe mjetet juridike popullore.

Edhe në paketën e masave është domosdoshmërisht një ndryshim i dietës, ushtrimit. Kjo qasje e integruar është më i favorshëm. Ajo ndihmon në eliminimin e inflamacion, pengon përparimin e sëmundjes. Mos hezitoni të konsultoheni me mjekun tuaj. Më herët diagnozë, trajtim më efektive. Cheers! Svetlana,