Bimeve medicinale dhe pronat e tyre


Herbs përdorur në gatim në kuzhinat në të gjithë botën. Disa janë të egra, por disa mund të jetë rritur në këtë faqe interneti apo edhe në dritareje. Por pak e dinë se përveç përdorimit të tyre në ushqime herbs tilla mund të përdoret në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Po, po! Mjekësisë tradicionale është i mbushur me receta përdorin barëra. Pra, le të shohim tani në shërimin herbs dhe pronat e tyre, kështu që ata mund të përmirësojë shëndetin. Pra, si herbs nga tryezën e kuzhinës mund të forcojë dhe shërojë njerëzit? Ajwain - përdoret kuzhine vendet e Azisë Qendrore për të përgatitur Pilaf dhe mishit enët.

Kjo erëz është në të njëjtën familje si qimnon, kopër, qimnon. Farat e bimëve që përdoren në mjekësinë popullore indiane si një trajtim për astma. Që ata gjithashtu bëjnë një tretësirë ​​për përdorim në sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe si një carminative fondeve. Ajwain përmban substancë të tillë si timol. Ai jep këtë antibacterial bimore dhe anti-inflamator pronave. Pra, kjo barishte mund të përdoret për shërim. Anise është përdorur në mjekësinë tradicionale në formën e farave dhe frutave. Ajo është përdorur për të trajtuar djegiet, të përziera me proteina veze. Anise liker përdorur për të trajtuar lloje të ndryshme të kollë.


Fara e këtij ekstrakte bimore është përgatitur, e cila përdoret në semundjeve te sistemit urogjenital. Gjithashtu anise promovon trajtim të mirë të të dhënit gji të migrenë dhe çrregullime nervore. Basil ka një gamë shumë të gjerë të aplikacioneve në mjekësi. Kjo bimë mund të ndihmojë me ftohjet, ethe, astma, sëmundjet kardiovaskulare. Ajo përdoret gjithashtu në trajtimin e sëmundjeve orale dhe dhimbje në dhembeve. Përfshira në vitamina bar dhe vajra esenciale të ndihmojë për të përmirësuar sistemin imunitar, dhimbje koke pezullim. Mustardë është edhe ilaçet tradicionale të përhapura.

Pluhur mustardë është përdorur për të trajtuar ftohjet, fara e saj të kontribuojë në traktin gastrointestinal, lehtësimin e kapsllëk. Përveç alkoolit vaj mustardë zgjidhje - një zgjidhje e shkëlqyer për reumatizma. Rigon (ose motherboard) është përdorur në mjekësinë popullore si një ilaç djersitës dhe diuretik. Gjithashtu, kjo barishte një efekt pozitiv në traktin gastrointestinal, sistemin nervor. Supë rigon përdoret për trajtimin e epilepsisë, reumatizma, dhe për larjen në sëmundjet e lëkurës. Dyahyl, ose më mirë rrënja e tij, e përdorur shpesh në mjekësi bimor.

Përdorin atë për të trajtuar shumë sëmundje gjinekologjike, inflamacion, sëmundje fungale. Kjo është një diuretik i shkëlqyer, kështu që ajo është përdorur me sukses për të trajtuar sëmundjet e sistemit urogjenital, veshkave dhe mëlçisë. Gjithashtu përdoret për kollës, dobësisë përgjithshëm dhe sëmundjeve të sistemit kardiovaskular. Koriandër është përdorur në mjekësinë popullore për sëmundjet infektive, sëmundjet kardiovaskulare, stresi.
Gjithashtu përdorni fara e kjo bimë ndihmon me dhimbje barku, epilepsi, hemorroide, krimbat e zorrëve. Gjithashtu koriandër në gjendje të ngadalësojë dehje dhe ndikimin pozitiv në shëndetin e përgjithshëm.

Borzilok përmban një shumë të ushqyesve. Ajo është në gjendje për të zbutur dhe për të përmirësuar gjumin. Ajo është përdorur në kollë, dhimbje dhëmbi dhe trajtimin dhimbje koke e sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Borzilok është përdorur në trajtimin e sëmundjes së veshkave, tëmthit fshikëz dhe mëlçisë. Kjo barishte - i shkëlqyer carminative, rekomandohet për diabet, me diete. Ajo është përdorur edhe për larje, dhe trajtimi i plagëve. Melissa përdoret si një antiemetic, e cila stimulon oreksin dhe ndalon agjent bloating. Ajo është gjithashtu e përdorur gjerësisht për qetësim dhe trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes, sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut.

Melissa ka veti anti-inflamatore dhe është përdorur gjerësisht për inflamacion dhe ënjtje të indeve. Peppermint ka një gamë të gjerë të veprimit mjekësor. Kjo mund të ndikojë në prodhimin e biliare, stimulojnë tretjen dhe të ndihmojë me diarre. Kjo barishte ka efekt anticonvulsant, mund të zbutur në mënyrë efektive dhe për të hequr dhimbje koke. Trumzë ose trumzë është përdorur në trajtimin e inflamacionit të gojës dhe semundjeve respiratore. Ajo është përdorur edhe për sëmundjet e lëkurës, sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe problemet me nyje. Trumzë është në gjendje të ndikojë pozitivisht gjumë dhe gjithashtu të ndihmojë në alkoolizmit.

Cumin përdoret gjeresisht në mjekësinë popullore për trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, ajo ndikon funksionimin e veshkave (diuretik, shkrin gurët), qumeshtit, sistemin imunitar. Cumin është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes, si agjent anti-inflamator dhe antibakteriale. Ajo është përdorur gjerësisht në gjinekologji. Sipas qimnon hulumtimit mund të pengojnë rritjen e tumorit dhe ndikimin e sklerozës. Kopra - një prej bimëve më të zakonshme në tryezën tonë. Në mjekësi, ajo është përdorur në sëmundjet e traktit të tretjes, sistemit kardiovaskular, pagjumësi luftarake dhe dhimbje koke.

Ai ndikojë pozitivisht sistemit urogjenital është përdorur për cystitis, veshkave. Kopër mund të ndihmojë në rast të problemeve me laktacionit, atherosclerosis, fryrje, hemorroide. Sage është gjithashtu shumë i përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Më shpesh ajo është përdorur si një çaj. Ajo i ndihmon me djersitje të tepërt, është përdorur për sëmundjet e frymëmarrjes dhe çrregullime në tretje. Ka një efekt pozitiv në imunitar sistemit trajton inflamacion të gojës. Sage është përdorur gjatë kulm. Kështu, herbs të dobishme të nevojshme jo vetëm në gatim, ata janë në gjendje për të ndihmuar në sëmundje të ndryshme.

Catherine


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!