Pronat mjekësore të dobishme e kamomil farmaci


Çfarë është dallimi kamomil të afërm të tjerë? Fakti që ajo veçantë erë karakteristike dhe pronat e saj të dobishme. Pronat e saj të dobishme ishin të njohur në kohët e lashta, mjekët mesjetare po i trajtojnë një shumëllojshmëri të sëmundjeve duke përdorur decoctions dhe infusions bazuar në kamomil. Në mënyrë që të përdorni këtë fabrikë në qëllime mjeksore, ju duhet për të mbledhur lule në fillim të periudhës së lulëzuar, kur ato përmbajnë numrin maksimal të agjentëve. Blooms daisy Farmaci nga maji në qershor. Kamomil është e njohur jo vetëm si anti-inflamator dhe zbutës, por edhe si një të mëdha medikamente stimulues biliare dhe spazma të organeve të ndryshme.

Decoctions shumë të dobishme barishte e ulçerë stomakut, cholelithiasis dhe në sëmundjet e organeve riprodhuese femra. Njerëzit që vuajnë nga pagjumësia, ose hipertension, mjekët dhe mjekët popullorë rekomandojnë pije gjumit çaj me lule kamomil. Atëherë ne do të ju tregojnë se si të përdorin vetitë terapeutike dobishme e farmaci kamomil dhe recetat që janë të njohur në kohët e lashta. Edhe gjyshet tona e dinin se çaji kamomil është një mënyrë e madhe për të pastruar lëkurën dhe rinovimin e trupit. Për të përgatitur një tretësirë, të marrë 100 gram kamomil, Wort Shën Gjonit, Shkumë dhe buds thupër.


Me kujdes llokoçis deri përzierje të qetë. Pastaj merr 1 lugë gjelle e mbledhjes dhe plotëso atë me një gotë me ujë të valë. Lër të mbush në 02:00. Pastaj tendosje, shtrydhur nga tërësisht dhe shtoni në infuzion e një lugë çaji mjaltë, përzierje mirë derisa ajo shkrin. Rezultuar tretësirë ​​marrë para gjumit. Kryerja trajtim mujor të përditshme, pasi që metabolizmin në trupin tuaj më të mirë, dhe ëndrra do të bëhet i qetë. Kjo tretësirë ​​është gjithashtu e dobishme në hipertensioni, obeziteti, skleroza, në prani të një sasie të madhe e toksinave dhe kolesterol. Pas trajtimit, të bëjë dhjetë-pushim, pastaj të përsëritur të gjithë procesin nga fillimi në fund.

Kështu që nga koha deri sa ju mendoni se mjekësi ndihmoi. Nëse ju keni një Ulçera në stomak, ju do të përfitojnë nga infuzion të bimëve: 100 gramë kamomil, yarrow dhe Calendula. Llokoçis mirë dhe derdh ujë të valë 300 g. Le të qëndrojë për një orë, pastaj tendosje, e shtrydhur atë mirë. Merrni para çdo vakt kryesor një filxhan të tretë. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me gastrit kronik ose astma, pastaj të përgatisë infuzion e mëposhtme: lule kamomil, gjethe nenexhik, rrënjë sanëz dhe frytin e qimnon duhet të merret në pjesë të barabarta. Të gjitha të vënë në një enë të përbashkët dhe përzierje tërësisht.

Hidh ujë për çdo lugë gjelle e përzierje e 300 g ujë të valë.
Le të krijoj. Pastaj tendosje, shtrydhur nga dhe pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë. Në mënyrë që të sjellë vende pune përsëri në biliare normale, ju duhet të marrë infuzion tjetër. Merrni 20 gram kamomil dhe limoni ca balsam, oe 20g. Pour 1 litër ujë të valë. Le të qëndrojë në një termos 01:00. Pastaj thahet dhe shtrydh. Merrni 1 filxhan 5 herë në ditë. Nëse ju dëshironi, ju mund të shtoni mjaltin në tretësirë. Supë dhe ekstraktet e kamomil janë shumë të dobishme për njerëzit që vuajnë nga epilepsi, histeri apo vuajtje nervoza, sëmundjet e nyjeve, dispepsi, reumatizmi, përdhes ose dhimbje në shpinë mesit.

Le të jap recetë supë që ndihmon me këto dhimbje dhe Sëmundjet. Hidh 10 ml të thata lule kamomil gotë farmaci e ujë të zier dhe të vënë në një zjarr të ngadaltë. Të sjellë një çiban dhe të mbajë në këtë shtet për 7-8 minuta. Pastaj hiqni nga të nxehtit, tendosje, e shtrydhur nga tërësisht. Rezultuar supë për të pirë një gjysmë gotë 4 herë në ditë. Ekstrakti në vijim ka të njëjtin efekt si një zierje. Merrni një lugë gjelle kamomil, derdh një gotë me ujë të valë dhe të lënë (mundësisht në një termos). Merrni tretësirë, si dhe supë. Ndoshta vështirë se dikush nga ju keni dëgjuar se aty vaj kamomil, të cilat jo më pak i dobishëm se daisy është.

Ky vaj mund të përgatisë veten në shtëpi. Le të ju tregojë për një vend sekret të gatimit të tij. Merrni 50 gram lule kamomil thata dhe derdh një gjysmë litër vaj perimesh. Vihet në një zjarr të ngadaltë dhe të sjellë një çiban. Pastaj menjëherë të hiqni përzierje nga të nxehtit dhe të lënë të mbush në një vend të ngrohtë të errët për 40 ditë. Pastaj tendosje të naftës nga lulet. Shërimit të naftës kamomil e bërë. Rezultuar vaj është shumë efektive për shumë sëmundje. Edhe në Tibet vjetër mjekim juaj përdoret për trajtimin e ulcerat ndryshme malinje dhe erozionet të mitrës. Stomak dhimbje, vaj ftohjet dhe konvulsione Kamomil është përdorur gjithashtu.

Përveç kësaj për të qenë i dobishëm dhe shërimin pronat e kamomil janë përdorur në recetat e mjekësisë tradicionale, kjo është pjesë e shumë barnave të drogës dhe ointments përdorur nga mjekësia tradicionale. Ndoshta shumë njerëz e dinë se kamomil është shumë popullor në cosmetology. Shumë prej nesh përdorin shampoos ndryshme, krem, kremra, pastë dhëmbësh, flokët gargarë freshener për mjete me gojë dhe të tjera në bazë të daisies. Rinat Abdrahimov,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!