Pronat medicinale e blueberries


Në muajin korrik në mënyrë të rehatshme në mëngjes vjetor të pyjeve. Nëpërmjet trasha kurorë grushta rrezet e diellit, të gjitha votat janë zogj roll, shumë serioze përtac "nxitim" diku në rastet e tyre të rëndësishme. Të gjithë banorët e pyjeve të jetojnë jetën e tyre, duke shijuar çdo ditë. Nëse në këtë kohë ju gjeni veten në mbretërinë magjike e gjelbër, ju me siguri do të vini re një shkëlqen pikat blu vesë mbi të blueberries. Unë një herë u përpoq shije kokrra të kuqe, ju do të jetë një tifoz i të gjitha. Por boronica nuk janë vetëm të trajtojnë shijshme, ajo është edhe kokrra të kuqe shumë i dobishëm. Pronat medicinale e blueberries të njohur për njerëzit që nga kohët e lashta.

Konfirmimi i kësaj - një blueberries trajtimit popullore. Fruta të saj dhe gjethet përdorur për trajtimin e sëmundjeve gastrointestinale, sidomos ne praktike pediatrik, përdoret në reumatizma, përdhes, diabeti. Boronica ndihmoj ulcerat, të pastër e gjakut, të forcojë shikimi, të përmirësuar metabolizmin në retinë. Lëng Berries - një zgjidhje e shkëlqyer kundër inflamacion të mishrat, laring dhe fyt. Fruta boronicë konsumuar të freskëta si një tretësirë, zierje apo pelte. Në mjekësinë popullore, fruta të thata përdoret si një astringent, agjent anti-inflamator, si dhe çrregullime të zorrëve, sëmundjet e fshikëzës, rërë, gurë në veshka, anemi.


Infuzion i blueberries Hidh 2 tbsp. l. copëtuar tharë filxhan fruta ujë të valë. Enët më fort, të përfundojë një peshqir, le të qëndrojë për gjysmë ore. Atëherë pini këtë infuzion gjatë ditës në gllënjka të vogla. Kjo do t'ju ndihmojë në trajtimin e inflamacionit të stomakut, zorrët, dhe diabetit. Infuzion është gjithashtu e dobishme për të pirë për të hequr rërë nga gurët në veshka dhe zbutjen. Blueberries sy si një tretësirë ​​të përdoret për larjen e tyre me skuqje, acarim dhe sëmundjeve infektive. Supë gatim Hidh 2 h. L. Manaferrat grimcuar me ujë dhe pastaj ngrohjes ose të ulët të zier për 10 minuta.

Pini zierje si çaj, i ngrohtë ose të nxehtë. Kur gurët në veshka pini një gotë me lëng mishi për një ditë dhe të bëjë banja baltë. Për këtë përzierje një gotë kashtë tërshërë dhe horsetail bar, derdh një litër ujë të vluar dhe vlim për 10 minuta në ngrohje të ulët. Tendosje supë, përzierje me një litër supë me blueberries dhe derdh në vaskë. Temperatura e ujit nuk duhet të kalojë 37 gradë. Gënjeshtra në këtë banjë për gjysmë ore, të relaksoheni dhe të lëshohem. Procedurë është kryer në një ditë, 10 ditë në një rresht. Përdorimi në natyrë Kur sëmundjet e lëkurës, ekzemë, djegiet, pimples, fshij boronica të freskëta në shtetin e slurry dhe të bashkangjisë në vend lënduar.

Le të thith lëng Berry dhe aplikoni një fashë. A këtë çdo ditë deri sa të vijnë lehtësim. Pronat medicinale e blueberries përdorur me sukses në gatim. Pra, të përpiqen për të përgatitur boronicat, kursimet maksimale dimër dhe përfitimet pa njomje numrin e saj të madhe të sheqerit: Blueberries thata Manaferrat larë provyalte jashtë, pastaj thatë në një furrë të ftohtë. Mbani frytet e hollë zhvishem nuk polopaly nga të nxehtit. Ju mund të thatë e tyre në diell, përhapur një shtresë e hollë në filtër, ose një kornizë e mbuluar me një leckë të hollë. Si pronat e tilla të dobishme të boronica të thata vazhdojë për sezonin e ardhshëm të mbledhjes.

Dhe këtu është një tjetër recetë kuzhinës - bllokim boronicë në shëllirë . Sasi e vogël manaferrat ngjyhet në kavanoza qelqi të pastër (mos shtoni sheqer), shkundur ato për të hedhur poshtë fort fruta dhe pasterizuar për 20 minuta në 80 gradë. Pastaj mblidhem bankat. Boronica, si çdo element tjetër të natyrës jetojnë unselfishly trajton trupin e njeriut. Në ato ditë korrik në pyll maturohet dhe plotësisht të zbulojë shërimin e saj të mundshëm të energjisë dhe kokrra të kuqe shijshme. Për të ruajtur dhe të përdorin pronat shërimin e blueberries, shkoni në pyll, marr frymë thellë në mjegull të freskët në mëngjes me fije, të ligët, kujdes përhapur pëllëmbët e hapura në bar dhe të gëzojnë manaferrat aromatik blu.

Mblidhni këtë mrekulli në shporta dhe të marrë në shtëpi. Hani boronica të freskëta, furnizimet për dimër dhe gatuaj atë me manaferrat infuzione terapeutike dhe decoctions. Cheers! Svetlana,