Pronat medicinale Comarum kënetë


Sabelnyk është një nga ato bimë të përdorura në popull dhe në mjekësinë tradicionale. Të gjitha ointments të njohur dhe tinctures nga bimore, si ajo është konsideruar komponenti më i fuqishëm natyror në trajtimin e sëmundjeve të caktuara. Për shkak të formën e gjetheve si shpata dhe me petals mprehta të një lule, bimë është e njohur si i regjistruar në regjistrin e bimëve - Shabelnik kënetë. Pronat medicinale Comarum kënetë shumë të forta dhe mund të rrisë imunitetin e trupit. Ndoshta sepse një shumë e kafshëve të egra, e përdorin atë si një ilaç. Falë tyre sabelnyk dhe pronat e saj medicinale dhe janë të njohur në mjekësinë popullore që prej shekullit të 17-të.

Nga kjo kohë fillon shpërndarjen e saj dhe të përdorë fjalë për fjalë në të gjithë hemisferën veriore të globit. Pastaj erdhi përmendja e parë të çajit Sabelnikov i cili u largua nga popujt e ftohta të veriut dhe përdoret për shërimin e plagëve dhe të shërohen humbur në forcat luftarake. Që çaj referohet natyrale bio-stimuluesve, ajo shpejt rikthen performancës, vëmendje dhe koordinim. Pronat medicinale Comarum kënetë Që nga kohët e lashta ne e dimë se në sabelnyka nuk përfshin vetëm mineralet, por edhe shumë vajra esenciale, taninet, pektin, rrëshirat, origjina organik acid, flavones substancë, dhe bimë të lulëzuar përmbajnë sasi të lartë të anthocyanins.


Tradicionalisht, ajo është përdorur si një bimë që është përgjegjës për anën rregullative të gjitha proceset e trupit të njeriut dhe mundësinë e përshtatjes në kushte të ndryshme të jetës. Siç u përmend më lart, kjo bimë me të njëjtin pjesën e suksesit duke përdorur si mjekësi tradicionale dhe popullore. Shkrimet e mjekëve dedikuar për hulumtim përdorur healers popullore dhe healers fondeve të sabelnyk përmendura shpesh. Po, ajo është përdorur për të trajtuar sëmundjet e eshtrave dhe nyjeve nga depozitat kripë, çrregullimesh dhe sprains, ndryshimi në qese funksionale edema periarticular, etj

Ai trajton çrregullimet e traktit gastrointestinal. Sabelnyk përdorur me sukses në gjakderdhje intragastric ndaluar, ulcerat, tumoret e traktit gastrointestinal, etj Në rast të traktit gastrointestinal (diarre ose neperevaryuvannya ushqim të ndaluar stomak) infuzion të Comarum një kohë të shkurtër mund të rifillojë punën e saj. Ftohjet sabelnyk përdoret si një analgjezik dhe antipiretik. Kur duke përdorur antibiotikët dhe diuretics përshkruar atë si një kosto të reduktuar. Në gëlltitjes, Shabelnik marsh përdoret për trajtimin e plageve dhe për trajtimin e inflamacionit të gojës.

Si një shtesë në vaj, në fakt ajo ndihmon të hequr qafe dhimbje të përbashkët me përdredhjet, sprains dhe ënjtje. Më shumë se njëzet vjet më parë, shkencëtarët nga Akademia Ruse e Shkencave mësuar se aftësia për të pengojnë tumor proceset Comarum mund të përdoret për të trajtuar sëmundje të rënda të tilla si kanceri i mëlçisë, lëvore veshkave. Rizomat, bar (pjesa ajrore) ... Varësisht se çfarë saktësisht do të trajtohen, duhet theksuar se një pjesë e bimës që ju do të ketë nevojë. Për trajtimin e artritit, dhimbje të nervit shiatik, sëmundje degjenerative disk, gjakderdhje çrregullime të traktit gastrointestinal, sëmundje të gjirit, gripi, pezmatimi i organeve të brendshme është përdorur më mirë rhizomes.

Zierje e rrënjët dhe gjethet e thara janë të mira përdoren për trajtimin e sëmundjeve të tilla si cholecystitis, tuberkulozi, sëmundje Botkin-së, hipotension dhe të gjitha llojet e nevralgji. Barishtore Comarum pjesë e përdorur për shpëlarje me inflamacion të gojës (përfshirë - pectoris), çrregullime funksionale metabolike, si dhe për trajtim të prerë dhe plagët shqyer me origjinë të ndryshme. Rezervim Pavarësisht nga fakti se përdorimi i zgjatur edhe Comarum kënetë nuk sjell efekte anësore, duhet të kihet parasysh se në javën e parë të pranimit të tij mund të ketë opti