Pronat medicinale e bimeve celandine


Çdo vit, në kopshte dhe pemishte, në zonat suburbane dhe në backyards tona lulëzim të ndritshme lule të verdhë celandine. Të gjithë janë të mësuar në mënyrë të pranisë së tij, e cila nuk është vënë re në të gjitha. E pra, blooms dhe lulet. A pak herbs të ndryshme në rritje në verë? Ndërkohë, lule modeste të verdhë të na dojë një të vërtetë "Doktor Gjelbër". Për shkak të të gjitha bimëve të njohur celandine dhe pronat e saj shëruese sot ne do të flasim. Fakti se centrali ka veti medicinale celandine, mjekë të njohur profesionale dhe specialistë në mjekësi tradicionale. Studimet farmakologjike kanë treguar se droga nga kjo fabrikë kanë efekt bakteriostatik kundër tuberkulozit dhe të shkaktojë vonesë në rritjen dhe zhvillimin e tumoreve malinje.

Celandine ka qetësues, analgjezik, choleretic diuretik dhe veprim antispasmodic. Përdoret si tinktura, infusions dhe decoctions. Pronat medicinale të paçmuar me lëng të freskët të celandine. Nga kohët e lashta, lëng i freskët dhe infuzion i celandine përdoret për sëmundjet e lëkurës. Lëng bimë Lythat thaj dhe lythat. Infusion trudnozazhyvayuschye trajtojnë plagët dhe lupus eritematoz. Vetitë medicinale e celandine është përdorur në trajtimin e stomatiti ulcerative, sëmundje të syrit dhe erozionet, me zgjebes dhe stërkungull lëkurore dhe tuberkulozit. Pronat medicinale e celandine në gjinekologji e përdorur për të trajtimin e cysts ovarian, të çara dhe erozionin e qafës së mitrës.


Lëng i freskët i celandine holluar në gjysmë me ujë, yndyrat çarje biberon mastitë dhe trajtuar për kancerin. Në mjekësinë popullore, lëng i uzinës është përdorur si një mjet anastezik në prani të rërës dhe gurëve në fshikëz e tëmthit, rrufë stomakut, diarre, dhe mëlçisë. Le të shikojmë se si të përdorin vetitë mjekësore të bimëve celandine në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Përdorimi i lëngut të freskët të celandine. Në të nderuar frutore holluar bimëve lëng të përzier me ujë. Liberally yndyrat nipples plasaritur dhe zemrat e njëjta zgjidhje lëng celandine. Pas 1-2 minutash, të përsëritur procedurën.

Doza e parë ndikon shtresa sipërfaqësore e lëkurës, tjetri depërton në shtresat më të thella. Gjatë ditës, bëjnë 6/5 e këtyre procedurave për pronat terapeutike celandine zbuluar në mënyrë të plotë. Kur merret lëng gojë kancerit celandine me qumësht. Për ta bërë këtë, një gotë qumësht, shtoni një rënie prej bimëve të freskëta lëng, pije qumësht. Ditën tjetër, shtoni dy pika të qumështit në të tretë - tre dhe kështu të sjellë futje lëng në 15 pika. Merrni një herë në ditë. Nëse të jenë të përzier, marramendje, të marrë një pushim për tre ditë dhe vazhdojnë trajtimin, por lëng në rënie të pritjes.

Mbani në mend se para se të aplikoni lëng celandine brenda, është e domosdoshme që të konsultoheni me një specialist! Jashtmi, lëng freskët i celandine është përdorur për të hequr lythat, corns, eliminuar, për trajtimin e Scabies, tuberkulozit dhe kancerit të lëkurës.
Për ta bërë këtë, përzierje lëng të bimëve të freskëta të vazelinë farmaci ose glicerinë në një raport prej 1: 4, dhe të shtoni disa pika të acidit fenik. Yndyrat marrë vaj mjekësor i dëmtuar lëkurës disa herë në ditë.
Përdorimi i substancave të tretura të celandine. Për të përgatitur infuzion terapeutik, derdh një lugë gjelle e barit të thata një gotë vodka.

Insistojnë në një shishe qelqi të errët në një vend të errët 7-10 ditë. Infuzion është marrë me gojë. Pronat medicinale e tinctures alkoolit të celandine do të ndihmojë me fibroids mitrës, trajtim për verdhëz, traktin gastrointestinal, për dërrmuese gurë në fshikëz e tëmthit dhe si një mjet anastezik. Infuzion Aplikimi celandine. Për të përgatitur, i hedh një lugë çaji herbs copëtuar dhe rrënjët e dy gota me ujë të valë. Insistojnë gjysmë ore. Pastaj tendosje infuzion, dhe për të marrë gjysmë filxhan disa herë në ditë si një cholagogue. Infuzion i celandine gjithashtu të marrin në hidropizi, skrofull, malaria, verdhëz, sifilizit dhe si një diuretik.

Përdorimi i supë celandine. Një lugë gjelle e bimëve të derdh një gotë me ujë dhe Tomita vluar në një banjë me ujë për 20 minuta. Pastaj i ftohtë dhe tendosje. Infusion ka një efekt të lartë terapeutik në trajtimin e erozioni cervikale, sëmundjeve inflamatore, cysts ovarian dhe ndryshkun. Mjekimi është duke douching 2 herë në ditë për 0,5 litra supë. Tani që ju keni mësuar rreth vetive të mrekullueshme shëruese celandine nuk e kanë origjinën jashtë impiantit, dhe të gëzojnë një dyqan të detalit. Pastaj në verë dhe dimër, ju mund të aplikoni pronat e saj medicinale për veten dhe të dashurit e tyre. Kur mbledhjen e bimëve, veshin dorashka në duart e tij dhe fytyrën në fashë garzë me lagështi.

Kjo është e nevojshme në mënyrë që të mos djegur duart lëng, dhe mukozën e hundës lule polen tronditëse. Lulëzuar bimët prerë, pije dhe jashtë thatë ose në një zonë të ventiluar mirë. Bari më i thatë në papafingo. Shitore e tharë celandine në qese kanavacë në një vend të thatë dhe të errët. Ruajtur, tharë barin për 3 vjet. Në trajtimin e celandine të jenë të kujdesshëm sepse vetitë shëruese të bimëve celandine shumë të fortë; Të jetë i sigurt për të ndjekur recetë dhe proporcione kur e bërë të holla nga ai. Dhe të jetë i sigurt që të konsultoheni me një specialist për të sunduar nga contraindications dhe efektet anësore.

Cheers! Svetlana,