Pronat medicinale stevia barishte


Pushtuesit spanjoll në shekullin XVII e interesuar në stevia ekzotike bimore, të cilat vendasit Indianët e Amerikës së Jugut, shtuar në pije për trajtim. Emri gjuha Maya i impiantit do të thotë "mjaltë". Dhe kjo nuk është rastësi, pra, që për shekuj vendasit e Paraguajit përdoret kjo jo vetëm për trajtim por edhe si një sheqer diabetik. Sigurisht, pronat shërimin e shkencëtarëve stevia shpjegohet shumë më vonë, por ata vetëm konfirmuan saktësinë e indianëve. Tani të gjithë e dinë se stevia - një bimë medicinale që i përket familjes Compositae dhe përfshin tij Stevioside letër glucoside, që është 300 herë më e ëmbël se sakarozës.

Mendoni vetëm bimë lë për shije 300 herë më e ëmbël se sheqeri! Përveç kësaj, bari i ëmbël nuk ndikon në nivelet e glukozës në gjak dhe pothuajse nuk ka kalori. Periudhave të shkurtra në mënyrë të pakontrollueshme të urisë që janë kur ju hani ushqime me sheqer, përdorimi i stevia mundshme. Sepse stevia nuk ka efekt në nivelet e sheqerit në gjak, kjo është një zëvendësim i plotë i sheqerit të rafinuar për diabetikët. Në sajë të vetive të uzinës nuk shkakton prishjen e dhëmbëve, dhe normalizes presionin e lartë të gjakut, përmirëson mëlçisë dhe të veshkave, anti-inflamator dhe veprimi anti-alergjik. Stevia është prodhuar pa aditivëve kimike, e cila është avantazh i saj kryesor në krahasim me sweeteners artificiale.


Shijen e saj si shumica e njerëzve. Dhe ata për të cilët ajo është e pakëndshme, mund të përdorni pluhur stevia. Si e tillë, ajo nuk është shumë e ndryshme në shije nga sheqeri. Në pluhur është gjithashtu në shitje dhe të përqendrohen të lëngshme. Blej stevia sheqer diabetik mund deri tani vetëm në farmaci apo dyqane. Alternative - të rritet ndërtimin stevia në ballkon apo në shtëpitë e tyre. Fara ose fidanë mund të blihen në tregjet e kopshtit ose në Internet. Ndryshe nga sweeteners më artificiale, bimë mjekësore Stevia ruan vetitë e tij kur gatim ose pjekje edhe në temperatura të larta!

Kjo do të thotë se sheqer diabetik mund të përdoret në përgatitjen e ndonjë ushqim. Kështu që ju të reduktuar futje kalori pa hequr dorë nga ëmbëlsirat. Që nga produktet kërkojnë sasi të ndryshme të sheqerit, së pari të ketë një eksperiment të vogël. Themelor rregull - tre pika stevia lëngshme korrespondojnë afërsisht në dy copa të rafinuar. Ide receta me këtë fabrikë mund të gjenden në faqet e kuzhinës. Pas viteve të hulumtimit, Siguria e ushqimit Komisioni Evropian gjeti se bimor Stevia është plotësisht i sigurt. Shkencëtarët kanë treguar se ajo nuk shkakton ndryshime në trashëgim nuk shkakton kancer ose të ndikojë në aftësinë riprodhuese.

Prandaj, në Azi ditët e sotme Stevia - një produkt të ushqyerit e përditshme. Por stevia barishte nuk është përdorur vetëm në gatim. Faleminderit vitamina të përfshira në të, ajo ndihmon për të parandaluar aknet dhe të shpëtoj e celulitit, promovon shërimin dhe të çara. Pronat medicinale barishte stevia dhe ju mund të përdorni në qoftë se ju duhet të gatuaj me të drogës.
Tea. 1 tbsp. l. gjethe të thata e stevia filxhan oblyyte ujë të vluar, të mbuluar për 30 minuta për infuzion. Çaj ndihmon për trajtimin e presionit të lartë të gjakut, diabetit, llojin e parë dhe të dytë të trashje. Çaj i vakët me gjethe stevia jep elasticitet lëkurës, heq zbokth, përmirëson rritjen e flokëve, ndriçon spote.

Infuzion. Vendos në mbrëmje në një termos 20 gram pluhur stevia, oblyyte filxhan e tij me ujë të valë dhe le të qëndrojë ditë. Drain infuzion në një kavanoz qelqi dhe i hedh pluhur përsëri 1/2 filxhan të valë brenda natës ujit. Në mëngjes, të filtruar dhe të lidheni dy infuzion. Nxjerrjen e ujit Veprat si një çaj. Syrup. Për të gatuaj me shurup stevia, avullohem ekstrakt atë në ngrohje të ulët për sa kohë që ajo bie, nuk do të mbajë formën në të qetë pjatë sipërfaqe të thatë. Në shtetin e shurupit, në një gotë me çaj të zi të mjaftueshme vetëm 4 pika. PS Për të marrë një vështrim më të mirë, duket si bimë stevia, klikoni mbi imazhin dhe ajo do të rritet në madhësi.

Alexander,