Pronat medicinale e ca balsam, oe limon herbs


Shumica e atyre që vijnë për të vendit dhe të bimëve të dobishme perime të dhe bimëve në kopsht, fruta lëng në kopsht. Por për bimeve kemi përdorur për të shkuar në pyll. Pas një verë të vitit telashe pafund nuk është gjithmonë e mundur për të marrë nga vendi i tyre dhe të mbledhur barëra të egra. Por herbs të shëndetshme mund të mbjellë të drejtë tjetër për në shtëpi, të rritet e tyre, dhe të përgatiten për përdorim në të ardhmen gjatë gjithë vitit shëruese dhurata e natyrës. Një prej bimëve mjekësore që mund të kultivohen tërësisht është Melissa. Pronat medicinale e barishte ca balsam, oe limon i njohur për një kohë të gjatë. Kjo barishte aromatik është një nga të preferuar të atyre që janë të shikuar shëndetin e tyre dhe të praktikojnë një mënyrë jetese të shëndetshme.

Për shkak se ajo brewed çaj, infusions dhe tinktura e, shtoni një shumë të ushqimit të shëndetshëm. Melissa oreks, përmirëson stomakun dhe zorrët. Kjo barishte e dobishme ka anti-inflamator, antispasmodic, pastrues dhe veprim bën të dalë djersë. Përveç kësaj, ajo është një antidepressant, zbut nervat dhe heq spazma. Përbërja kimike e ca balsam, oe herbs limoni përmban vaj esencial me një aromë të fortë limoni. Taninet gjithashtu gjetura, carotene, acid Askorbik, caffeine, acid ursolic, kripëra minerale dhe sheqer. Në mjekësinë popullore, kjo barishte mrekullueshme është përdorur për të trajtimin e shumë sëmundjeve. Infuzion i bimeve dhe majat e rrjedh e luleve të dobishme për të marrë me sëmundje të zemrës.


Pas marrjes së infuzion, dhimbje kardiak zhduket, ndalesa shkurtër fryma, presion reduktuar. Ekstrakt bimor merret me gulçim, astma, migraines, anemi dhe nevralgji. Përdorin atë për të trajtuar mosfunksionim gjenitale, stomakun dhe zorrët. Ajo është përdorur topically për gargarë në sëmundjet e mishit të dhëmbëve dhe dhimbje dhëmbi. Përdor si një kompresë për përdhes, reumatizma, sëmundjet e lëkurës dhe lëndimeve. Me çaj bimor Melissa lehtësimin e dhimbje koke, marramendje të eliminuar. Barishte gjithashtu ndihmon me zalisur dhe gjendje histerike. Vaj i përgatitur nga bimët që përdoren në dhimbje reumatike të zemrës dhe, për të rregulluar menstruacionet dhe për të përmirësuar metabolizmin.

Vaj esencial limoni i barishte ca balsam, oe vlerësuar shumë në industrinë farmaceutike dhe ushqimore. Pasi fola për vetitë shëruese të kësaj bime të shquar, le të përpiqemi për të gatuaj atë në një shumëllojshmëri të drogës.
Infuzion. Bluaj 2 lugë gjethet e thara dhe lulet e ca balsam, oe limon, pour 2 gota ujë të valë. Enët me infuzion fort, të përfundojë dhe të lënë për 4-5 orë. Tendosje. Merrni gjysmë filxhan para se të gjitha ushqimet në të sëmundjeve të zemrës dhe dhimbje në zemër. Supë. Për të përgatitur supë me ca balsam, oe limon duhet lugë gjelle e bimëve të thata, derdh një gotë me ujë të valë dhe pastaj kuzhinier në një banjë me ujë për rreth 10 minuta, cool, filtër nëpërmjet garzë.

Gati për të pirë lëng mishi 1 tbsp. l. tri herë në ditë para ushqimit me dhimbje barku dhe dhimbje në zorrë dhe stomak. Gjithashtu ndihmon supë si një qetësues. Në këtë rast, të marrë atë në kohën e gjumit filxhan çerek një herë në ditë. Paketa. Parboiled gjethe të freskëta e ca balsam, oe limon dhe të përfundojë ato në një copë të pastër të garzë. Aplikoni në vend lënduar për bruises, bruises dhe abrasions. Të përdorë gjithashtu edhe si një kompresë me vlon, skuqjen dhe sëmundje të tjera të lëkurës. Që bimore është gjetur shpesh në clearings pyjore, ndër shkurre dhe në hapësira të ngushta dhe nuk është gjithmonë e mundur për të shkuar në pyll për të mbledhur atë, të përpiqen për të rritet një shtëpi balsam limon ose verore vilë, nëse nuk keni një të tillë.

Si të rritet një balsam në shtëpi? Më të mirë të rriten fidane Melissa. Për këtë qëllim, në shtator-tetor të mbledhur fara e bimëve të egra. Në mars, t'i shpërndaj në gota apo kuti druri dhe të vënë në një dritareje të ndritshme. Mos harroni të ujit në tokë që ajo nuk e bëri thatë, por në të njëjtën kohë nuk derdh shumë. Fara bimore nuk janë thellë në tokë, dhe rreth gjysmë centimetër thellë në tokë. Atëherë shkallët do të jenë më miqësore për ju pa ndonjë problem të jetë në gjendje të rritet një balsam në dritareje. Kur do të ketë shoots forta, hedhur në erë ato në terren të hapur në afërsi të shtëpisë ose në një kuti në ballkon pak më shumë për diell mirë ndezur vend.

Kur vjen koha për të përgatitur balsam limon, të mbledhur gjethe dhe lule, të thatë e tyre në një zonë të ftohtë, të ventiluar. Mbani balsam në qese prej liri ose kavanoz qelqi. Shto barishte të freskëta ose të thata në salads dhe desserts, përdorni atë shije pjekje ëmbëlsira, pies dhe cookies. Shto gjethet me aromatik çaj pirja shërim. Mundohuni për të praktikuar pronat e dobishme e ca balsam, oe limon herbs, dhe ju do të jetë i sigurt për një tifoz për jetën! Cheers! Svetlana,