Pronat medicinale e japoneze Sophora


Në Sophora u shfaq në 1814 në Nikitsky Botanik Xhennete kur është sjellë për ne nga Kina. Kjo pemë e bukur është quajtur edhe akacien japoneze përmes shumë ngjashmëri me të. Që atëherë, bimë është përdorur në qëllimet tona zbukuruese dhe medicinale. Në vetë pronat terapeutike të Japanese Sophora të njohura dhe të përdorura që nga kohët e lashta Japoni. Japonezët e konsiderojnë atë një ilaç për të gjitha sëmundjet dhe mund entuziazëm në sytë, flasin për të për orë të tëra. Site është cituar përshkrimin e Sophora bimëve japoneze, kështu që ne nuk do të përsëritet, por është më mirë që të kthehet në pronat e saj medicinale.

Në të vërtetë varg Sophora i kërkesave për trajtimin e jashtëzakonisht të gjerë. Droga me lule e saj dhe fruta janë përdorur për të trajtimin e sëmundjeve që lidhen me rritjen e permeabilitetit të capillaries. Përmbajtja e lartë e vitaminës C dhe P ul brishtësinë e tyre, rikthen elasticitetin, heq depozitat organike nga muret e enëve të gjakut. Pronat e dobishme e pemë Sophora mundësojë kuzhinier japoneze me lule dhe bimë frutore barnave për trajtimin e sëmundjeve të mushkërive, duke përfshirë tuberkulozit drejtimin, me bronkit dhe astmë. Fabrika do të ndihmojë kurë ulçerë, kolit, fruthi, tifoid, fruth i keq, hemorroide, kancere dhe diabetit.


Si është e Japanese Sophora? Sophora është përdorur topically për të trajtuar djegiet, ulcerat deje dhe plagë të ndryshme, bedsores. Ajo përdoret gjithashtu për humbjen e flokëve, sinusit, psoriaza, ekzema, vlon, kërpudhat dhe sëmundje të tjera. Healers tradicionale Japoni përgatitur buds e saj, lule dhe fruta - tinktura, ointments dhe pluhurat. Ne e konsiderojmë si të përgatiten dhe të përdorin ilaçe nga Sophora japoneze. Si të gatuaj infuzion japoneze Sophora Hidh alkool 1: 1 të freskët copëtuar fruta Sophora. Nëse ju pëlqen të gatuaj infuzion të frutave të thata, raporti duhet të jetë 1: 2.

Një shishe e ardhme tretësirë ​​zakuporte fort dhe mbahen shmangur dritë 3 javë. Përdorni infuzion Japanese Sophora nevojë për skemën në muajin e parë të saj - 10 bie çdo 4:00, atëherë 40 pika. Trajtuar atë për gjashtë muaj. * Tretësirë ​​është përdorur brenda vendit pas pësimit të një goditje në goditje në tru, hipertension, sëmundje të zemrës dhe sëmundje vaskulare. * Në sulmeve të hipertensionit gatuaj nga paketë saj. Dip disa shtresa të napë në tretësirë ​​të holluar me ujë (1: 3), nuk furçë krem ​​fëmija rajon qafë për të marrë të djegur, dhe atë të bashkëngjitni ngjesh natë.

Duke përdorur të njëjtën recetë alkoolit tretësirë ​​Sophora japoneze dhe jo duke hedhur atë, fshij pjesë të paralizuar të trupit para se të shkojnë në shtrat. Por të jenë të kujdesshëm për të mos djegur lëkurën, lyej me krem. Në scleroderma bëjë zonat e prekura masazh prapa mjaltë, pastaj fshij prapa dhe për të hequr mbetjet e mjaltit dhe fshij tretësirë ​​e holluar. Trajtimi për të paktën 20 ditë. Pas tre muajsh të infusions e kthimit presionin e gjakut deri në normale, marramendje zhduken. Trupi ka filluar të rimarrë funksionin, dhimbje saj të zemrës zhduken. Por ky trajtim nuk do të bjerë, ecni të tërë kursin.

Ekstrakt Uji i Sophora japoneze Muzik 100 gram bimë frutore, të vënë fruta në qese prej liri, shkatërroji me një çekiç dhe pastaj derdh litër ujë të valë dhe të lënë gjatë natës. Në mëngjes, jo protsidzhuyuchy, të sjellë një çiban infuzion dhe të lënë të ftohtë. Pastaj të filtruar, të pastër e lëndëve të para nëpërmjet një sitë, të vënë në infuzion. Pini kupën e tretë të orë infuzion pasi të hahet, por jo më shumë se 3 herë në ditë. Përdorimi i bimëve Sophora japoneze si një tretësirë ​​është efektive për kapsllëk, hemorroide dhe thrombophlebitis. Në dy rastet e fundit, përveç gëlltitje, lyej infuzion venat hemorrhoidal dhe gunga. * Me një të ftohtë pije e tyre shpëlarje hundës sinus me fyt angina.

Marrja ointments mjekësore Bluaj fruta të thata të bimëve në një mulli kafeje, dhe achenes e mbetur të thyer çekiç. Një gotë e grimcuar e përzier në masë me dy gota e patë apo mërzit yndyrë dhe përzierje tërësisht. Vendos slurry rezultojnë në një smalt ose të hedhura cookware hekuri dhe çdo ditë Tomita në furrë për 2:00. Pra, bëni pikërisht 3 ditë. Në fund