Pronat medicinale e lëng patate


Në lëngje shtrydhur fllad nga fruta, manaferrat, perimet janë pothuajse të gjitha vitaminat esenciale, ushqyesve, elementët gjurmë. Prandaj, ata janë një mënyrë e madhe për të ruajtur shëndetin, mund të ndihmojë në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Konsumi i rregullt e lëngje të freskëta të pasuruar me vitamina trupi, përmirëson rezistencën e trupit ndaj sëmundjeve virale infektive. Lehtëson stresin psikologjik, rrit rezistencën ndaj stresit. Shumë prej nesh preferojnë lëngje frutash. Ata janë të këndshme, zakonisht kanë një shije të ëmbël, fëmijët e pini atë me kënaqësi. Por mos harroni në lidhje me përfitimet e lëng perimesh!

Përbërja ata shpesh ua kalojnë dukshëm dhe përfitimet e tyre janë trup thjesht paçmueshme. Ekspertët - nutritionists thonë: fruta, lëng Berry pastruar trupin e toksinave, ndotësve. Perime - të rivendosur, të forcojë atë. Ju mund të them shumë për pronat e një lëng të veçantë perimesh. Unë propozoj që të përqëndrohet sot në një prej tyre - patate dhe nga afër të shqyrtuar vetitë terapeutike të lëngut të patates. Cilat janë pronë e lëng patate? Mjekësi zyrtare dhe popullore që nga kohët e lashta të aplikuar lëng patate të freskëta. Kjo të lartë kalori, produkt i shëndetshëm jo vetëm që ka vlera ushqyese, por edhe cilësi terapeutike.


Si pjesë e të dy patate dhe pini bashkë me shumë vitamina, elementët gjurmë. Lëng përmban kripëra të fosforit, jod, kalcium, bakër, natrium, hekur, zink. Është ky përbërja e tij kimike dhe shpjegon pronat e dobishme e lëng patate. Healers e përdorin atë për të hequr qafe të sëmundjeve të ndryshme, të bëjnë FA SHAT mjekësore për të trajtuar Sëmundjet e lëkurës. Provuar klinikisht shërimin pronat e patate dhe aftësinë e tij për të trajtuar gastrit, ulçerë stomakut, ulçerë duodenale 12. Për ta bërë këtë, përdorni patate të freskëta lëng 0,5-1 filxhan gjatë ditës. Ajo gjithashtu ka veti të lëng patate të shtypur dhimbje, diuretik, anti-inflamator dhe lehtësimin e dhimbje koke sukses, presionin e ulët të gjakut.

Përdorin atë për të hequr qafe urth torturuar. Sidomos popullor i përdorimit të saj në gratë shtatzëna. Ata janë të vuajtur shpesh nga urth, veçanërisht në muajt e fundit të shtatzënisë. Me masë i harlisur i integruar patate trajtojnë dermatit, lezione fungale të lëkurës, ekzemë.
Yndyrat ato, shkurtime, djegiet, bruises. Pronat e dobishme e lëng patate të bëjë jetën më të lehtë për njerëzit që vuajnë nga diabeti. Ai ka një efekt pozitiv në pankreas, ul sheqerit në gjak. Për trajtimin e sekretimit pankreatik enzimë rritjen e saj, ju duhet të pini lëng të 1 \ 4 filxhan të paktën 4 herë në ditë.

Ju mund të holluar atë gjysmë me ujë. Nëse është tolerohet mirë, mund të rritet në 1 filxhan por pini 2 herë në ditë. Gatim ajo duhet të jetë menjëherë para përdorimit. Dyqan nuk të jetë e gjatë, si ajo mund të humbasin pronat e saj medicinale. Përdorni perime të freskëta të ngurta, pa ndonjë defekt. Ajo duhet të lahen tërësisht, peeled, atëherë menjëherë të përgatisë pije të shëndetshme. Si të gatuaj lëng patate? Ka dy metoda të gatimit: Ju mund të kaloni patate përmes një shtrydhëse frutash e perimesh ose hekura ato në një rende plastike. Në masë integruar mposht përmes disa shtresa të napë në një gotë menjëherë.

Atëherë ju lutem lëng të qëndrojë për 1 minutë, dhe pastaj pije atë në gllënjka të vogla. Për të parandaluar sëmundje mjaft të pini një gjysmë gotë para ushqimit. Nëse ju doni të heqin qafe e mundim qartë, shuma përcaktohet individualisht, në bazë të kompleksitetit të sëmundjes. Në mënyrë që të sjellë një efekt të rëndësishëm të trajtimit duhet të pini lëng për një kohë të gjatë. Ju gjithashtu duhet të marrin në konsideratë karakteristikat individuale të organizmit. Dhe edhe pse ajo ka veti të dobishme lëng patate që është i pamohueshëm, por para se të trajtimit, të jetë i sigurt për të kontrolloni me mjekun tuaj. Mëso për Kundërindikimet dobinë e lëngut të patates në rastin tuaj.

Cheers! Svetlana,