Pronat medicinale e Prunus domestica


Fresh kumbull shtëpi dhe fruta të thata dhe lëng trap mbajë pothuajse të gjithë komponimet biologjikisht aktive të vlefshme, dhe për këtë arsye janë produkte ushqimore dhe dietë janë të rekomanduara për të përmirësuar oreksin (varieteteve kosi) dhe rritjen e marrjes kalori (shumëllojshmëri e ëmbël).
Plum në trajtimin e sëmundjeve është e rekomanduar për të përmirësuar tretje dhe si një ilaç për kapsllëk. Ata që vuajnë nga kapsllëk kronik, ju duhet të dini se efekti është infusions popuskaye dhe komposto e frutave të thata. Gjithashtu efekt laksativ është i freskët dhe më shumë - Fruta të thata janë të ngrënë para gjumit në numrin e 10-15 copë. Për më tepër, mjekësi llokum është përdorur për të siguruar trupin me vitamina gjatë dimrit.

Për këtë qëllim, kryesisht lëng frutash nga ajo. Lëng Plum rekomandohet në vlerë prej 1 / 2-1 filxhan 2 herë në ditë për 20-30 minuta para ngrënies, në të gjitha rastet e mësipërme sëmundjeve. Përfitimi vërejtur terapeutik në kumbulla diabetit. Prandaj pacientë llokum ushqyese diabetik është një nga ato fruta dhe manaferrat, të cilat ata i lejuar. Por për të përfituar nga këto pronat kumbulla gjithë vitit, ata duhet të mbajnë. Pra, si për të mbajtur kumbulla në shtëpi dhe do të diskutohet më tej. Ju mund të përgatisë në shtëpi lëng krasitur tuaj, lëng apo kumbulla të thata. Lëng i kumbulla është i përgatitur si më poshtë.


Fruta të pjekur janë të renditura, pastrohen, lahen dhe të hiqen nga kockat e tyre. Atëherë fruti është nxehur në një temperaturë prej 60-70 ° C per 7-10 minuta, pastaj ngjeshje leng përdorur një shtrydhëse frutash. Nëse nuk juicers, frytet mund të shtypë një shtyp prej druri. Me dy shtresa të garzë ose materiale të tjera të ngjashme e bën qese dhe vë atë në presionin e një kumbull, një qese varur në një vend të ftohtë, dhe nën të vënë një enë me ujë të pastër të pikoj lëng. Periodikisht shtrydh qese për të përshpejtuar shpërndarjen e lëng. Ju gjithashtu mund të vëmendshëm dhe qese, e vënë atë në mes dy propozoj të pastër ose targave të sheshtë.

Në krye të bordit të vënë të mallrave, dhe në pjesën e poshtme të bordit - tas, i cili do të kandidojë lëng. Shtrydh lëng është derdhur në kavanoza dhe pasterizuar, pasi që bankat roll mbulon për të shpëtuar përgjithmonë pronat shërimin e shtëpisë kumbulle. Shtëpi i bërë nga kumbulla. Përgatitja e tërë komposto kumbulle. Renditur sipas pjekur kumbulla, hiqni kërcellin dhe me krimba, të dëmtuara dhe fruta papjekur pastaj u larë në ujë të ftohtë. Vënë ato në një kullesë dhe zhyt për 30 sekonda në ujë të vluar, pastaj ftohet menjëherë në ujë të ftohtë. Vendos kumbulla në kavanoza dhe derdh ujë të valë për çdo litër të cilën shtuar 250 gram sheqer.

Mbuluar kavanoza me kapak dhe vendin e tyre në një tigan me 60 ° C ujë. Sterilise kavanoza 3-litër - 20 minuta, kavanoza litër - 9-11 minuta, gjysmë-litër - 8 - 9: të. Kumbulla shtëpi canning pas sterilizimi ofron menjëhershme kodrina-kavanoza dhe të ftohtë me kokë poshtë pozicion. Komposto e gjysmave kumbull. Lahen kumbulla dhe le të ujit thahet jashtë, ndani ata në gjysmën e në rrudhë, hiqni farat dhe të bëjë një kavanoza djegur, pastaj derdh ujë të valë për çdo litër të cilën shtuar 350 gram sheqer. Mbuluar kavanoza me kapak dhe shterp për një moment më gjatë se është shkruar në recetë e mëparshme.

Pastaj bankat mbyllur menjëherë dhe të ftohur me kokë poshtë. Si një shtëpi të thata kumbulla. I përshtatshëm për tharje fruta kumbulla "uhorka." Për këto kumbulla në shtëpi mund të bëjë prunes. Tharje kumbulla në shtëpi mund të bëhet në dy mënyra. Kumbull Pereberiya të pastër dhe pastaj thith ato për 30 sekonda në ujë të vluar, për litër që është shtuar 1 tbsp. l. sode. Atëherë ata duhet menjëherë të zhyt në ujë të ftohtë dhe pije. Kumbulla Pidsushyvshy në ajër, ata janë të paraqitura në tabaka druri me një anë në një shtresë të vetme dhe e vë në diell për pesë ditë, nxitje të përditshme për të nga i derdhur.

Pastaj vënë tabaka në hije nën një tendë, e cila më në fund të thata fruta për 5 ditë. Kumbulla krasitur janë në dispozicion nga më nëse thatë e tyre në furrë ose sobë ruse. Kjo të gjithë shkon në 12:00. Siç duhet kumbulla të thata duhet të mbetet elastike, e butë. Praktika e tharjes tregon se 100 kg kumbulla të freskëta marrë vetëm 20 kg kumbulla të thara. Për të krasitur me ruajtjen e mëtejshme nuk është prishur, ajo duhet të jetë në vend të ventiluar thatë. Ajo është përdorur në kozmetikë dhe kullimit: për lehtësimin skuqje në Mjekësisë, të zvogëlojë ëmbëlsi e lëkurës, ekzemë dhe puçrra fytyre. Aplikoni pronat shërimin e Prunus domestica rekomanduara si maska ​​të përgatitura nga mishi i tyre.

Mary


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!