Pronat medicinale e hidrogjenit sulfur ujë


Në hijen e Magnolias harlisur, shuplaka dhe cypresses rajonin Hostinsky Lombardisë së Soçi është një kompleks unik balneohidroheolohicheskiy "Matsesta" ka vlerësuar gjatë pronat shërimin e ujit sulfur hidrogjeni. Në Rrallë ndodh që të burimeve të sulfide hidrogjenit tha legjendë mal. Girl Macesta përpjekur pak e vështirë për të lehtësuar vuajtjet e prindërve të sëmurë, depërtuar nga uji shëruese në botës së krimit me jetën e tij dhe e solli atë në sipërfaqe. Pastaj populli i quajtur burimin emrin e saj. Në ditët e sotme Goryanka skulpturë që paraqet Macesta instaluar në hyrje të kompleksit.Edhe në kohët e lashta ujërat "zjarrtë" apo sulfurous konsiderohet i shenjtë.

Burimet kanë fuqitë shëruese ishin të njohur si banorët lokalë dhe të ardhurve nga e Athinës, Bizantit, Romë. Në 1898, mjeku i tha V. Podhurskyy popullariteti Matsesta t "Gazeta drogës" dhe parashikoi një të ardhme të madhe për këto vende. Testet ujë Matsestinskaya bërë nga 1902. Pastaj me dorë të prerë disa vrima. Pastaj Ministri A. Yermolov mori iniciativën për një shtëpi të pajisur Macesta prej druri me dy banjo. Kështu filloi turistik njësi. Në dhjetë vjet atje janë rritur strukturën e kapitalit. Në Macesta në kohërat sovjetike në mënyrë të përsëritur trajtohen Kalinin, Stalinin, Voroshilov, Kaganovich dhe udhëheqësit e tjerë të kohës.


Në të njëjtën kohë filloi të eksploruar pronat shërimin e ujërave sulfurous. Matsestinskaya ujë i qelbur është farmaci unik balneologic përmban rreth 20 komponentet kimike, elementët gjurmë, kripërat dhe gazra. Mekanizmi i veprimit të sulfide hidrogjenit në trup, tretur në ujë, komplekse dhe të ndryshme. Ajo "vepra" dhe shtypja hidrostatike dhe temperatura e ujit, dhe përbërja kimike. Matsestoterapiya jep rezultate qëndrueshme në trajtimin e sëmundjeve të sistemit muskulor (artrit, osteoporoza), lëkurë (eczema, eczema, psoriasis), gjinekologjike (proceset commissural, infertilitetit), enëve të gjakut periferike dhe nervave (neurit, venat variçe, thrombophlebitis), kardiake sistemi i qarkullimit të gjakut (sëmundje koronare të zemrës, hipotension, hipertension), goja dhe mishrat, sinuset, nasopharynx, keloids postoperative.

Për hidrogjen contraindications të trajtimit të ujit sulfide janë të gjitha në fazën akute të sëmundjes, sëmundjet mendore dhe veneriane, tumoreve, sëmundjeve të gjakut, si dhe të gjitha format e TB në fazë të avancuar.
Gjithashtu nuk matsestoterapiyu përshkruajnë vuajnë nga astma, shtatzënë (nëse patologji obstetrik ose pas 26 javësh), pacientët me gjakderdhje korrente të ndonjë shkak. Alexander, www. rasteniya-lecarstvennie.ru