Pronat medicinale e bimëve mustaqe i artë


Bimore është një emër interesant dhe të bukur - kalliziya aromatik, i quajtur gjerësisht mustaqe artë. Si A bimore mustaqe artë mirë të vetëdijshëm florists madje rishtar si ajo polyubylosya ato shumë vite më parë. Homeland atë - Amerika e Jugut. Megjithatë, ajo u soll në kontinentin evropian më shumë se 100 vjet më parë, dhe në fillim përdoret vetëm për të dekoroj brendshme. Por pronat e tij medicinale dhe u hap kohët e fundit rastësisht. Megjithatë, pronat shëruese të bimëve mustaqe të artë janë përdorur gjerësisht për trajtimin e shumë sëmundjeve. Përveç gëzimin e herbalists bimore dhe kultivuesve konvencionale i thjeshtë, rritet shpejt, e bën shumë të fidaneve të reja, shpesh përditësime kurorën e saj të gjelbër.

Pasi mustaqe të artë - bimëve mjekësore, ne jemi të interesuar në atë që ai mund të kuruar. E pra, le të shohim më në detaje. Çfarë mund të kuruar mustaqet e artë? Si njerëz si bimë artë mustaqe dhe pronat e saj medicinale kanë kontribuar për faktin se ai i quajtur xhensen shtëpi. Përndryshe ajo nuk është një rënie e vetme e ekzagjerim, sepse ajo është përdorur për të trajtuar sëmundjet e shpretkës, fshikëz vrer, sëmundjet e zorrëve, sëmundjet bronkial, astma, alergjitë e ndryshme, sëmundjet e lëkurës, sëmundjet e syrit dhe madje edhe kancer. Medicines përgatitur mbi bazën e ndihmën e tij me kruarje, djegie, të shëruar ulcerat, plagët, të trajtuar ekzemë, herpes, cist.


Kalliziya aromatik përdorur në trajtimin e varësisë ndaj nikotinës dhe alkoolit. Sekreti i mustaqeve artë kuptojnë ndikimin e atij që e di përbërjen e tij kimike. Bimë shumë biologjikisht aktive komponimet - flavonoids dhe phytosterols. Përveç këtyre bimore përfshin elemente të tilla si hekur, krom, bakër, nikel. Per pergatitjen e komponimeve medicinale përdoren gjeresisht filiza e tij që anësor. Me mustaqe të artë në shtëpi ju mund të përgatisë një shumëllojshmëri të ointments terapeutike, tinctures, TEAS dhe vajra. Ajo është vetëm e rëndësishme që gjatësia e fidaneve anësore të bimëve të përdorura për këtë, ka pasur të paktën 12 gjunjë.

Përgatitjet Për përdorim të jashtëm vetëm përdorur gjerësisht bimë lëng. Ajo promovon shërimin, ofron antiseptik. Lëng të freskët ndihmon luftën lythat, fasha ajo tërhoqi qelb nga vlon, trajtoj nyje dhimbshme në artritin. Gjithashtu, disa droga me të u përdorur për të luftuar virusin herpes. Tretësirë ​​e mustaqe të arta mbi alkoolin ndihmon luftën lëkurën dhe kërpudhat gozhdë. Për ta bërë këtë tri herë në ditë për të lyej zonën e prekur për sa kohë që kërpudhat plotësisht zhduket. Supë mustaqe artë përdoret për të trajtuar ekzemë, pyoderma, dermatit, inflamacion të lëkurës, për lehtësimin e ënjtje dhe kruarje.

Për ta bërë këtë, lëkura është aplikuar kompresë garzë të lagur në supë. Një ilaç i mirë për dhimbje të nervit shiatik është i bazuar vaj kalliziyi ëmbël. Ajo rubbed në lëkurë në anën e pasme, dhe pastaj i mbuluar me një leckë pambuku dhe shall leshi për ngrohtësi. Kur bruises, hematomas ose sprains dhe përdorur tretësirë ​​dhe krem ​​mustaqe.
Në maskë kozmetike që përmbajnë mustaqe të artë, e përdorur për të luftuar puçrra fytyre dhe inflamacione të tjera në lëkurë. Nëse doni të provoni efektin e tyre në besim, pastaj 1 tbsp. l. lëng infuzion ose shtoni ndonjë maskë të përfunduar. Shpëlaj kalliziya fytin e ëmbël ose në gojë (1 orë.

l. lëng në një gotë me ujë të ngrohtë) e trajton pectoris, gingivitin, stomatiti, rinitit. Trajtim ndoshta shumë i interesuar të nikotinës dhe alkoolit varësisë duke përdorur mustaqe të artë. Për të luftuar përdorimin supë (infuzion) bimët. Megjithatë, për trajtimin e plotë duhet të kaloj nëpër disa kurse të trajtimit. Kohëzgjatja e kursit është 21 ditë, gjatë së cilës pacienti merr supë 1 lugë gjelle tri herë në ditë për një orë para ngrënies. Pas përfundimit të një viti ata bënë një pushim për 5 ditë dhe natyrisht përsëritet përsëri, por me një dozë të ulët të drogës. Infuzion për këtë qëllim janë të ngjashme të 4 herë në ditë për 1 Dess.

l. nje ore perpara nje vakti. Spurs thembra e trajtuar si dhe vaske përditshme gjysmë-orësh në këmbë, i ndjekur nga steaming në pesë leckë ngjyhet aplikuar lëng mustaqe artë ose ekstrakt, vaj. Kati ajo imponohet letër pergamenë, vihet në çorape. Bath me fasha të mbajë deri shërim. Kur ulcerat trofike ndihmon garzë napkins veshësh ngjyhet zierje ose infuzion të mustaqe ari. Një venë variçe është shumë i mirë fërkim vaj tij të përditshme apo krem ​​për zonat e prekura të trupit. Për trajtimin e zgjatur të ftohtë, sinusit apo grykët hundë tri herë në ditë varrosur mustaqe të naftës.

Bronkit ose një kafaz i kraharorit kollë e thatë dhe përsëri lyhet me krem ​​mustaqe të artë, dhe pastaj i lidhur apo shall të ngrohtë leshi. Insomnia do të ndihmojë dush gjysmë-orësh në mbrëmje me shtimin e ekstrakteve aromatike dhe nenexhik kalliziyi marra një litër në banjo. Droga, ilaçe pergatitura nga kalliziyi aromatike sigurojë veprimin efektiv ne trajtimin e semundjeve. Por, si shumë bimë medicinale, mustaqe e artë ka contraindications. Ju nuk mund të përdorni nefrit sëmurë, glomerulonefriti ose adenoma e prostatës. Prandaj, para se të përdorni asnjë ilaç me të gjithmonë të konsultoheni me mjekun tuaj për t'u konsultuar si contraindications, janë deri tani.

Gjithashtu, mjekët kanë konstatuar se përdorimi i rregullt i barnave në bazë të saj të çon në coarsening e zërit dhe pamjes ajo vëren ngjirur. Ka contraindications të tjera për përdorimin e saj, dhe për këtë arsye kurrë të vetë-mjekoj pa konsultuar më parë me mjekun tuaj! Le të shikojmë në të cilin droga mund të përgatitet duke përdorur bimore mustaqe e artë, recipes fonde medicinale. Lëng Në mënyrë që të merrni lëng nga kaliziyi ëmbël nevojë gjethe të freskëta të prerë e sipërme dhe shoots, të lajë ato, thahet datat apo fshin thatë. Pastaj, të prerë në të vogla, të bluaj në blender. Duke rezultuar në masë shtrydhur me napë.

Spinning ose cake ju nuk mund të hedhin, dhe të përdoret për të bërë decoctions medicinale, tinctures, ointments dhe vajra. Supë Pritini 20 bimë gjunjë, e vënë në një tigan, të mbuluar me ujë, të sjellë një çiban. Hiq nga të nxehtit, pas mbylljes kapak fort, të përfundojë dhe të lënë të mbush për një gjysmë dite. Pastaj tendosje dhe dyqan në frigorifer në një gotë ose smalt tenxhere. Vaji Për përgatitjen e tij ju duhet krem ​​fëmijë dhe lëng mustaqe të artë. Ata kanë nevojë për një përzierje e mirë e 1: 3. Gjithashtu përdorni pure në një blender podribnyvshy zarzavate, por në këtë rast përqindje e krem ​​- 2: 3.

Tortë vaj ose tjerr derdh vaj ulliri i nxehtë 1: 5. Le të krijoj shmangur lehta 21 ditë. Pastaj të pastruar filtrimit të naftës dhe dyqan në një vend të ftohtë, të errët. Infusion Për të përgatitur letrën e nevojshëm të të paktën 20 cm. Letra duhet të pres dhe pastaj i hedh në një termos 1 litër ujë të valë. Lini brenda natës. Mbani infuzion në një vend të ftohtë të errët. Tretësirë ​​Për përgatitjen e saj do të duhet vodka. Merrni 15 bimë gju, grimcuar, pour 0,5 litra vodka në një gotë. Qëndroni tretësirë ​​Shmangni dritën të paktën 2 javë, nganjëherë nxitje.

Alexander,