Pronat medicinale e qepë


Pas një dimri të gjatë dhe pranverë të ftohtë, trupi kërkon vetëm diellin, motit të mirë dhe bimëve të freskëta kopsht. Tani është koha për veten e tyre dhe të dashurit e tyre ato vitamina për tërë vitin. Tashmë vështirë në rritje zarzavate perime, të këndshme për syrin majdanoz lëng i freskët, ukropchyk me gëzof. Ai ka lëshuar një shigjetë e gjelbër dhe kopsht të bukur - qepë. Le të konsiderojmë vetitë mjekësore të qepëve, të mësojnë se si dhe çfarë sëmundje mund të shërohet nga ajo, dhe të përgatisë atë me shigjeta rinj gjelbër dhe vitaminë pjatave të shijshme. Pra llambë qepë është quajtur me të drejtë vitaminë e gjelbër.

Ajo bulbs dhe gjethet, të quajtura shigjeta janë sheqer, insulinën, carotene, vitamina C, B, E dhe PP, minerale kalium, fosfor dhe hekur. Në qepë zbuluar komponimet e squfurit. Mos harroni erë shumë të mprehtë qepë se me çfarë hutuar? Kjo bimë erë komponimet e squfurit. Struktura përbëhet nga qepëve acide organike, acid malic dhe limoni, jod dhe i paqëndrueshëm, kanë aktivitet antimikrobik dhe antivirale. Kjo është arsyeja pse qepë, hudhër dhe rekomanduar me forcë për të ngrënë gjatë epidemive të ndryshme. Arrows përkulet oreksin, të stimuluar aktivitet funksional i traktit gastrointestinal është mjet antiscorbutic.


Pronat medicinale e qepëve të ruhet në infuzione dhe tinctures, e cila u lejon atyre për të trajtuar sëmundje të caktuara. Infuzion. Imët pres qepë 100g dhe derdh 300 ml të ngrohtë zier qumësht. Insistojnë 06:00. Pastaj tendosje infuzion dhe shtoni 50 g të lëngshme ose gëlqere mjaltë lulesh. Onions kollë, ftohjet, bronkit, dhimbje të fytit dhe të gripit, të marrë një gjysmë gotë e infuzionit 4 herë në ditë para ushqimit. Tretësirë. Hidh 300 g qepë copëtuar 300ml verë të thatë të bardhë. Insistojnë javë. Pastaj shtoni një filxhan e gjysmë të lëngshme mjaltë lehta tretësirë ​​dhe të lënë për 3 ditë.

Tendosje dhe të marrin 2 lugë 4 herë në ditë. Ju mund të gatuaj infuzion të ndryshme: Hidh gjysmë kg qepë finely copëtuar gjysmë litër vodka apo alkoolit holluar. Insistojnë në një shishe të mbyllur fort 10 ditë. Tendosje infuzion dhe për të marrë një lugë çaji 4 herë në ditë. Përdorimi i këtyre infuzione të ndihmojë me diarre, rritjen e prodhimit të gazit dhe në dysbiosis zorrëve. Së jashtmi. Përkulet në trajtimin e djegieve, thellë ekzemë plagët që nuk i shëruar për një kohë të gjatë, ulcerat dhe morth gjithashtu tregon vetitë e tij medicinale, ajo është përdorur vetëm këtu - nga jashtë.

Me infusions dhe tinctures bimët shpëtoj Freckles, lythat, lehtësimin e ënjtje dhe shpifjeve kafshimin e bletët dhe insektet e tjera. Unë shpresoj se tani ju jeni pa dyshim pushtet se sa shërimi i këtyre bimëve mrekullueshme kopsht. Unë gjithashtu dua të shtoj se shoots green onions paktën shëndetshme. Fresh shigjetë e gjelbër të kontribuojë në ruajtjen e imunitetit, onions gjelbër zvogëlon nivelin e kolesterolit në sheqerit në gjak, është i domosdoshëm për mangësi vitaminë, humbje e forcës, anemi dhe lodhje dhe pranverë nervozizëm. Ajo në mënyrë të përkryer të përballen me pagjumësi, të gjirit dhe prostatitis ndihmë në arteriosklerozës dhe hipertensionit.

Një bandë prej qepëve të gjelbër përmban një dozë të përditshme të carotene! Pronat e dobishme e qepëve i ruajtur përgatitur mirë me enët e tij. Supë të lehtë veror. Pritini qepë të vogla bandë e vogël jeshile, disa hudhër pupla të gjelbër dhe vënë ato në një tigan, që derdh tre gota me ujë të valë dhe vihet në zjarr. Ngadalë gatuaj supë. Shkrihet në ujë të ftohtë një lugë gjelle miell dhe derdh në një tenxhere me supë. Cook një tjetër 3 minuta. Sezonin me kripë për shije, shtoni një lugë gjelle gjalpë dhe finely copëtuar 3 vezë të ziera. Para se të shërbejnë, vendosni një pjatë të ukropchyk freskëta.

Supë qepë Mjekësi dobishme për ftohjet dhe depozitave të kripës. Sallatë të lehta për mëngjes. Pritini një rreze shumë të vogël 2 green onions, shtoni 250 g djathë dhe kripë. Të gjitha pure shumë mirë me një pirun. Pastaj pour sallatë me salcë kosi dhe zbukuroni me majdanoz. Kjo përzierje djathë mund të hahet vetëm si kjo, por ju mund shtriu mbi bukë. Kjo pjatë është e dobishme për anemi, osteoporozën dhe Gjykatës kardiovaskulare
Sëmundjet ynnyh.
Omëletë shijshme me shigjeta jeshile qepë. Beat 6 vezë të freskëta dhe një gotë e gjysmë qumësht, shtoni një bandë e qepë finely copëtuar gjelbër, kripë dhe piper dhe përzierje mirë.

Hidh përzierje mbi një tigan të nxehtë greased me gjalpë. Rosto deri tenderit, duke mbyllur kapakun. Nga rruga, në pasdite për të hequr qafe erën e fryma qepë, përtyp fasule kafe, arre nucleolus ose majdanoz. Dhe nëse duart tuaja erë fort qepë, pije me ujë të pastër, që të shtoni lëng limoni. Mbani në mend se kanë abuzuar onions mund të shkaktojë komplikime në sëmundje të veshkave, zemrës, mëlçisë dhe stomakut. Pra, hani qepë me kënaqësi, por e di se kur do të ndalet. Gëzojnë oreksin tuaj dhe fat të mirë! Svetlana,