Pronat medicinale e trajtimit të miletit të sëmundjeve të veshkave, cystitis, lythat mel


Miell i bluar trash Millet mjaft të zakonshme në vendin tonë. Ajo ka një vlerë shumë të lartë ushqyese dhe pronat medicinale tregon. Si pjesë e mel është dhe vitamina - B, dhe minerale - magnez, kalium, hekur, zink, silic, etj Ata madje japin bishtit cilësi kaq të madh. Pra, përveç përdorimit të grurit ushqimit gjithashtu e përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore për një shumëllojshmëri qëllimesh. Që nga meli ka përbërë më shumë proteina sesa drithërat e tjera - kjo mund të ngarkuar energji për të gjithë ditën. Mëngjesi me miletit qull është fillim i shkëlqyer kalori në ditë. Struktura e mel përfshin amino acidet e mëposhtme që trupi ynë nuk mund të prodhojnë vetë - histidines dhe leucin-.

Gjithashtu mel është i pasur me fosfor. Ajo promovon shërimin e shpejtë të plagëve dhe të shkrirjes së kockave në pranimin e saj të përhershëm. Gjithashtu dietë mel ndikon pozitivisht në lëkurën, qimet dhe thonjtë. të përfshira në kalium grurit e bën atë një produkt i domosdoshëm për njerëzit me sëmundje kardiovaskulare. Qëndrimi pritjeje Pshenko ndihmon prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Dhe në sajë të përmbajtjes së lartë të vitaminave, grurë rekomandohet shpesh për çrregullime të ndryshme metabolike. Millet gjithashtu mund të ndihmojë në trajtimin e rritur ënjtje, ajo këshilluar për të aplikuar për ushqim në diabetin dhe arteriosklerozës. Struktura është e miletit dhe acid folik.


Ajo ka efekte të dobishme në sistemin nervor të njeriut dhe është treguar në tremujorin e parë të shtatzënisë. Millet qull është e mirë për të përdorur për humbje peshe dhe pastrim të trupit. Ushqimi zgjasin një javë, në bazë të miletit çojë qull të hequr dhjamin e tepërt nga trupi dhe nuk do të çojë në një mungesë të vitaminave dhe mineraleve. Nuk janë të veçanta qull mel receta për të pastruar trupin. Ju duhet të lahet tërësisht disa herë pjesë e pasme, dhe gji me shumë ujë në vlim dhe kuzhinier deri butë. Pastaj, kullimin e ujit, drithëra piqem me qumësht, kripë ose sheqer dhe një sasi të vogël të margarinë në furrë.

Drithëra gatuar për të ngrënë gjatë ditës, jo duke nxitur pasi ajo ka ftohur. Në mjekësinë popullore, mel përdoret, për shembull, për trajtimin e ftohtë të vazhdueshëm. Për ta bërë këtë, të mbushur çantën me pëlhura natyrore gjobë miletit të ngrohtë qull. Mbani nevojë këtë qese në hundë, për të ftohur. Përsëriteni mund të jetë disa herë në ditë. Gjithashtu për këtë qëllim thith tym nga djegia mel. Gjithashtu mel është e vlefshme kur është fjala për trajtimin e lythat në thembra. Ju duhet të mbani këmbët tuaja në asnjë grurë gjatë javës disa herë në ditë. Ata thonë se grurit përmban polen mund ta shkatërrojnë virusin.

Gjithashtu mel është përdorur për të trajtimin e cystitis. Për një gjysmë gotë me mel larë dhe dele në një kavanoz kuart. Plotësoni atë me ujë të zier dhe të këputur gishtat e tij atje për disa kohë. Pasi uji bëhet e turbullt dhe të bardha, pije atë në gllënjka të vogla. Trajtimi i cystitis kjo teknikë është shumë e sapo filluar, por dhimbje në dispozicion duhet të kalojë në një ditë. Meli popullor dhe i veshkave sëmundje - pyelonephritis. Për ta bërë këtë, do të përgatisë një zierje e drithërave, gjirin mel një gjysmë litër të ujit të larë. Vlim supë për rreth 5 minuta, le të ftohtë. Trajtimi i veshkave të shpenzuar duke marrë një lugë supë çdo tremujor të një orë.

Në mënyrë që të gatuaj qull me mel e treguar me takikardi, mel ndezur para gatimit për ngrohje të lartë, por se ajo nuk ka ndryshuar në ngjyrë. Pastaj pije atë dhe për të marrë një filxhan të tretë të miletit dy të tretave filxhan me ujë. Vlim deri tenderit rreth ngrohjes ulët. Kjo do të jetë normë ditore. Millet është treguar edhe në sëmundjet e syrit - konjuktivit. Për ta bërë këtë, butësisht larë sytë infused supë mel, dhe slurry është përdorur për të ngjesh. Me presion në rritje të rekomandojë duke përdorur miell mel. E saj të përzierje një lugë çaji në një gotë me ujë të ftohtë. Ky lëng duhet të pini në tri pritjet për një ditë, gjysmë ore para ngrënies.

Gjithashtu, infuzion i miletit dhe në gjendje të ndihmojë me hemorroide dhe prostatitis. Trajtim dl e këtyre sëmundjeve duhet të insistojnë larë mel në tre-litër jar për katër ditë dhe të bëjë këtë kupë Brew tri herë në ditë, gjysmë ore para ngrënies. Për trajtimin pankrea
Titus si dhe qull zier duhet të shtoni një filxhan vaj dhe lugë kungull. Kripur, vlim të gjithë së bashku një tjetër dhjetë minuta. Kjo rrëmujë duhet të merret brenda një muaji, me përjashtim të kësaj periudhës nga dietë të gjitha produktet e qumështit. Për trajtimin mel ishte e nevojshme për të zgjedhur një pjesë e pasme të mirë. Ajo duhet të jetë e verdhë të ndritshme.

Mos harroni se meli nuk është ruajtur për një kohë të gjatë. Pra, kemi biseduar në lidhje me vetitë shëruese të meli, trajtimin e sëmundjeve të veshkave, cystitis, lythat mel dhe konjuktivit, takikardi, pancreatitis, prostatitis, hemorroide dhe të ftohtë.
Kjo pavarësisht vetitë shëruese të miletit, mos harroni se ajo është e kundërindikuar me aciditet të reduktuar stomakut dhe ulcerat. Konsumi Millet në sasi të mëdha nuk tregohet shtatzënë dhe sëmundjet e sistemit të qarkullimit të gjakut. Kur i tepruar futje kjo mund të provokojë kapsllëk dhe ulur potencë. Pra, të gjithë të mirë - si! Brandy,