Pronat medicinale e Aspen leh


Aspen - një familje lartësi pemë shelg i tridhjetë metra, e cila rritet në territorin rus. Pema ka leh e gri-gjelbër për të gri të errët, në varësi të moshës së pemës. Ajo është e qetë - pemët e rinj dhe plas - i vjetër. Aspen - një bimë medicinale që shëron një gamë të gjerë të sëmundjeve të ndryshme. Në mjekësi përdoret të gjitha pjesët e pemës, manaferrat - për infuzione, gjethe dhe buds - për decoctions. Lëvore në këtë liste nuk paktën është sepse ajo përdoret për përgatitjen e vajrave medicinale, substancave të tretura dhe ilaçeve të tjera. Pronat medicinale e lëvore të njohur për njerëzit që nga kohët e lashta.

Për efekt maksimal, është e nevojshme për të korra leh e pemëve në fillim të pranverës, që la gjatë prerjes. Rezultati më i mirë për qëllime mjekësore nga ana e përdorimit të dritë-jeshile, Aspen leh qetë e pemëve të rinj. Sidomos pasi kjo është më e lehtë për të hequr leh, duke e bërë vetëm disa prerje të vogla. Pas mbledhjes leh, ajo duhet të jetë tharë plotësisht në diell, pas tharjes në hije me dhomë të mirë të ventilimit. Material Mbani mund të merret brenda tri viteve. Struktura e lëvore janë karbohidratet dhe sheqeri, dhe nuk fruktoze, saharoze dhe glukozë, taninet, acidet aromatike dhe erizin dhe nihritsin dhe komponentëve të tjerë.


Studimet kanë konfirmuar se ka Aspen leh e acideve të larta yndyrore - laurynovaya, behenovaya, kaprinovaya dhe arahinova.

Pronat medicinale e Aspen leh përdorur: - si një diuretik, mjetet e bën të dalë djersë që kanë anti-inflamator, antipiretik, plagë shëruese veprime; - Në sëmundjet e veshkave, fshikëzës, cystitis, uretritin mosmbajtjeje urinar; - Për artritit dhe osteoarthritis izlechivaniya, reumatizma dhe përdhes, diabet; - A është treguar për trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal (gastrit, mostretje dhe diarre). Për shembull, për trajtimin e pancreatitis, diabetin dhe sëmundjet e nyjeve do të ndihmojë supë mëposhtëm recetë nga Aspen leh: gotë e vogël duhet të grimcuar leh e tharë e Aspen derdh tre gota me ujë të valë, dhe vlim për ngrohje të ulët për rreth 30 minuta.


Pastaj zakutuyetsya me kujdes dhe supë infused mbi 06:00 në terr. Përdorni ajo duhet të jetë 3 lugë përafërsisht 1 orë para ngrënies. Për një trajtim të plotë kërkon një kurs të gjatë të këtij trajtimi për dy muaj, pushim muaj, dhe pastaj dy muajve të përdorimit. Ash, i cili përftohet nga djegia lëvore ASPEN, përzier me yndyrë dhe është përdorur si një krem ​​për trajtimin e ekzemë dhe ulcerën. Alkoolat në këtë kore me lëng të freskët Aspen përdorur për të bërë ointments, duke i lejuar për të kuruar vlon, djegiet dhe ekzemë. Recetë është e thjeshtë: në 100 g leh derdh një litër 70% alkool dhe lejuar të krijoj për 3 javë me nxitje të vazhdueshme.

Vahan Gasparyan,