Pronat medicinale e Aspen, kali gështenjë, luleradhiqe, thupër, bimë luledielli dhe fle me bar


Padëmshme-looking bimët kërkojnë kujdes në përdorim, sepse ata mund të sjellin jo vetëm të përfitojnë në trajtimin, por neglizhencë - sorry. Kështu që përdorin ato vetëm për këtë qëllim dhe nën mbikëqyrje mjekësore. Sot ne do të flasim së shpejti për vetitë shëruese të Aspen, kali gështenjë, luleradhiqe, thupër, bimë luledielli dhe fle me bar. Gjethet Aspen përmbajnë acide organike, karbohidratet, vitaminë C, carotenoids, fenolhlikozidy, flavonoids, taninet, anthocyanins. Aplikoni për hemorroide, dizenteria, përdhes, hypertrophy prostatic, reumatizma; Në lëvore ka fruktoza, glukoza, sucrose, dhe acide yndyrore aromatike fenolhlikozidy taninet.

Rekomandojë atë për ethe, sifilizi, depozitat kripë, mostretje, poshtër, gastrit, diarre. Në veshkat janë fruktoza, rafinoze, taninet, acide aromatike, acid triglycerides fenolkarbonovaya. Lëng i lë shëron largohen, ndihmon me kafshon gjarpri; Dru përgatisë drogë cila lyhet lythat, blisters. Pronat e dobishme e Aspen shkaktuar që lëng i saj ka anti-inflamator, antiseptik, antipiretik, diuretik, antihelmintnym, efekte trashë. Lule gështenjë në ngjyrë gështenjë përmban rutin, kvertsitron, escin, choline, mukusit, tanin, sheqer. Leh përmban - fraksyn dhe skopolin, flavonoids quercetin, vaj yndyror, phytosterols, thiamine.


Fara - proteina, taninet catechin, i hidhur dhe proteina escin, arginine. Letër - Carotenoids, flavonoids. Preparatet mbi bazën e përdorimit të tyre në thrombophlebitis akute dhe kronike, gjymtyrëve aterosklerozës, inflamacionit të hemorroide, reumatizma, edemë, malaria, rritur aciditetin gastrik, sëmundjeve të traktit respirator dhe shpretkës. Pronat e shërimit të gështenjë kali kërkuar për drogë bazuar astringent, anti-inflamator, analgjezik, Hemostatic, veprim anticonvulsant. Luleradhiqe Luleradhiqe përmban: mineralet - bakri, hekur, selen, mangan, zink, makro - magnez, kalcium, sodium, fosfor dhe kalium.

vitamina - A, B, C, E, K, PP, beta-carotene, choline. Në rrënjët janë komponimet triterpenoidnye, inulin, gome, vaj yndyror, acide organike, nikotine, linoleik, palmitik dhe të tjerët në latex janë substanca të hidhura taraksatsii dhe taraksatserin hlykozydnoho karakter, të përmirësuar tretje dhe kanë veprim choleretic; jashtmi ajo është përdorur për të hequr Freckles, akneve. Kjo shpjegon përbërjen kimike dhe pronat medicinale e luleradhiqe sigurojnë dhe të kenë qetësues, gjak-formimin pronën, mundësinë për të përmirësuar kripë dhe karbohidrate metabolizmin.
Sallatë me rrënjë copëtuar dhe fletë redukton kolesterolin.

Lëng i freskët i holluar me ujë (1 tsp. L.) të lë grimcuar dhe rrënjët janë përdorur për sëmundjet e tëmthit dhe mëlçisë. Së jashtmi - me sëmundje të thatë sy dhe ekzemë. Nëse verdhëza çdo ditë për 2-3 javë, duke hequr prozhevyvaet lule - 5-6 larë freskët diabet bimë - 10/09. Pronat medicinale Birch Birch shumë aspekte. Në letër gjithashtu përmbante veshkën: acid betuloritinovaya, vaj esencial me erë balsamic, rrëshirë, hidhërim, taninet, vitaminë C, niacin, saponins, carotene, e paqëndrueshme. Veshkat e përdorur për edemë, erozioni i lëkurës, ekzemë, bedsores; si një choleretic, diuretik, bën të dalë djersë.

Lë - në sëmundje të sistemit nervor, ethet, vitaminë mangësi. Ata janë të trajnuar agjent anti-inflamator. Leh përmban glycosides, taninet triterpene betulin alkoolit, suberin, saponins, vaj esencial. Droga përdorura në diatez saj për trajtimin e ulcerat. Birch kërpudhat (raft kërpudhat) përfundon acid oxalic, sterol dhe komponimet steroide, polysaccharides, huminopodobnye acid chahovuyu. Lëng i thupër është acid malic, glukozë, fruktozë, proteina, shije, acide yndyrore. Është e dobishme në reumatizmi, përdhes, artrit, grykët, anemi, edemë, për abrasions. Birch sap - tonik i njohur, agjent antiallergic.

Leh Birch përdorur në zgjebe, lebra; vaj nga katrani - një diuretik dhe anthelminthic, të huaj - antiseptik. Earrings janë përdorur në sëmundjet e stomakut dhe zemrës. Pluhur qymyr druri thupër - helmim toksina. Pronat luledielli shërimit të lulediellit paktën shumë aspekte. Kjo është lehtësuar nga fakti se në letrën e tij përmban substanca të ndryshme rrëshinor, carotene, flavonoids, gome, acide organike. Në lule - choline, hidhërim, monohlikozid cyanidin, Betaine, kvertsimeritrin acid phenolcarbonic, pigmente. Përgatitjet në bazë të përdorura në verdhëz, radiculitis, malaria, dhimbje në zemër, nevralgji, gripit.

Me shporta në shirje prodhojnë polisakarid pektin, i cili rregullon traktin gastrointestinal, heq radionuclides. Aplikoni me enterocolitis, helmim të rëndë, sarkomë stomak. Fara gjeti vitaminë E, PP, karbohidratet, proteina, Phytin, carotenoids, taninet. Shumë vajra përmbajnë gliceridet e stearik, lihnotserynovoyu, etj acide ndihmon në trajtimin e aterosklerozës, konstipacionit, rregullimin e metabolizmit kolesterolit. Mbështjella pasardhësit e tij janë disa enzima. Në të freskëta ata janë përdorur për alergjitë, bronkiti. Son-bar përmban vitamina makro dhe micronutrients,, vajra esenciale, të paqëndrueshme, flavonoids, saponins, coumarins, taninet, acid, alkaloide kamfor pulsatilovuyu.

Ndihmon me fëmijët spazmofilii, ul presionin e gjakut, ka një efekt hipnotik dhe qetësues, krijon ciklin menstrual, trajton impotencë, inflamacion të organeve gjenitale. Përdoret jashtmi per reumatizma, artriti, artriti. Prona të paluajtshme në pronësi të barit të gjumit të dhënë atë antifungal, antibacterial, cholagogue, diuretik, analgjezik, efektet anticonvulsant në trupin e njeriut. bakinka,