Pronat medicinale e borage


Borage borage ose i njohur edhe si një kulturat bimore medicinale. Ajo është gjithashtu përdoret shpesh për të dekoroj kopsht dhe peisazhit kopshte të. Pronat medicinale e borage dhe cilësi të tjera të vlerësohet shumë në kohët e lashta. Në Evropë, ajo ishte quajtur "gëzim në zemër." Ushtarët e lashtë romakë e mori atë me vete për të luftuar. Ajo u besohet se ajo i jep kurajo për të luftuar, heq Fryma jep gëzim. Ngrënia e barishte të papërpunuara kastravec sepse ajo lë erë shumë të shijshëm. Borage (boraho) - një bimë vjetor që ka branched lartësi rrjedhin 35-60 cm gjethe të dendura e sipërme zgjatur, dhe të lartë -. Petioles, rrumbullakosura - i zgjatur.

Latinisht Borago Emri borage offlcinalls L., ndoshta ndjekur arabe Ebu arag - "babanë e djerse" sepse bari është përdorur si një Burra bën të dalë djersë apo nga - "mantel leshtor", sepse një qime të ngurtë. Lulëzuar bimore gjithë verës, nga qershor lule të vogla të bardha ose të ndritshme blu, të cilat paraqiten pas lulëzuar fruta si arra të errët ngjyrë kafe. Aktualisht, borage përdoren në mjekësi dhe në gatim. Gjethet e saj përmbajnë vajra esenciale erë që kujton parfum të ri kastravec. Prandaj, ata janë shtuar në sallata të freskëta, vinaigrettes, supave, hash, e përdorur si një piper për të mishit, peshkut dhe kërpudha enët.


Lule borage dhe gjethe, dhe e tërë bimë mjaft i kanë pronat e ndryshme medicinale. Grass ka bën të dalë djersë, anti-inflamator, diuretik, myahchitelnym, pastrues dhe pronat mbrojtur të. Medicines nga bimët janë përdorur për të trajtuar ënjtje të veshkave dhe të reumatizma. Gjethet borage mënyrë efektive të rivendosur dhe për të përmirësuar metabolizmin. Pronat e dobishme e barishte kastravec përdorur për të bërë ilaçe. Ky infuzion të shkëlqyer barishte kastravec aplikimit në mjekësi tradicionale. Përgatitja infuzion me lule borage. Hidh ujë të valë e tharë lule në një raport të 01:10, dhe pastaj të lënë për ta në një enë të mbyllur fort për gjysmë ore.

Merrni një filxhan çerek i infuzion të ngrohtë 5 herë në ditë si një qetësues në sëmundjet e krizë nervash, reumatike dhe dhimbje të zemrës, ethe, inflamacion i veshkave, skuqjen e lëkurës dhe inflamacion udhë ajrore të ndryshme, stomakut dhe zorrët. * Lugë gjelle lule të thata ose 2 lugë të thata grimcuar lë të derdh një gotë me ujë të valë, të mbyllur postin në një orë. Pastaj tendosje dhe pini një lugë gjelle para se të hahet për lehtësimin e dhimbjeve të muskujve, reumatizmi, përdhes. Në infuzion për shije ju mund të shtoni pak mjaltë. * Për të rivendosur metabolizmin mineral, të përgatitur një tretësirë: Pour ujë të vluar në lule të thata proporcion 01:40.

Cover fort me një kapak dhe të lënë për një orë. Tendosje dhe pini një filxhan çerek pas çdo vakt. * Lugë gjelle lule derdh një gotë me ujë të valë, të përfundojë një peshqir dhe të lënë për 2:00. Strain, shtoni edhe pak mjaltë dhe pini një lugë gjelle në mes të ngrënies, të paktën 6 herë në ditë. Infusion zbulon të gjitha vetitë shëruese të bimëve dhe kastravec ndihmon me zemër nervozizmi, reumatizmi, përdhes muskulare. Kursi i tij trajtimit - muaj. Lule * Lugë gjelle thata derdh një gotë me ujë të vluar, të mbuluar fort, të lënë në 06:00.
Tendosje dhe pini një gjysmë gotë para ngrënies për trajtimin e gastrit me aciditet të ulët të stomakut për lehtësimin inflamacion i veshkave dhe për të rivendosur veprimtarinë kardiak. * Për të rritur prodhimin e qumeshtit në gji gratë, mbledh farën borage.

Një filxhan e katërta e farave bluaj me kujdes dhe i hedh një gjysmë litër verë natyrore. Mbylle shishe dhe hequr në një vend të ftohtë të errët për një javë. Pastaj tendosje dhe të marrin një lugë gjelle 2 herë në ditë, pas të ushqyerit e foshnjës. Lëng shtrydhur fllad i barishte kastravec ka shërim pronat efektive në trajtimin e krizë nervash dhe neuroza. Pini atë një lugë pas ngrënies. Lule borage janë përdorur në industrinë e pijeve dhe ëmbëltore, si ngjyrosje natyror dhe aromatizues. Me erë të saj aromatik, shije e hidhur, prania e vitaminës lule, gjethe dhe rrjedh janë brewed si një çaj.

Lule prodhojnë shumë polen dhe nektar, kështu që ata janë shumë të dua e bletëve. Rritje borage përballojë çdo kopshtar. Për këtë qëllim është mbjellë pranë parqe dhe rreth kopshte, pemishte ose plantacione të tërhequr pollinators insekteve. Si rezultat, bimët janë pollinated më mirë. Siç mund ta shikoni, përfitimet e borage - në magazinë, kështu që ajo është përdorur gjerësisht për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme, ashtu si fondet vitaminë dhe për të rritur rendimentin e bimëve të tjera në vend. Tani është lulëzimi i kësaj bime të mrekullueshme. Mbledh lule e saj dhe gjethe, pres dhe i thatë e tyre në hije, duke mbuluar garzë.

Si gjatë tharjes bar aromë karakteristike të mbajë vetëm lule, pastaj mbledhin ato më shumë. Pas tharjes përkthyer borage në dimër në qese prej liri dhe kavanoza. Cheers! Svetlana,