Pronat medicinale e kripë deti


Deti Natyrore Salt ka qenë prej kohësh një ndihmë e njeriut. Hipokrati në shek 4.
e. argumentuar se ajo ka veti të pamohueshme shëruese. Dhe fakt sot shkencëtarët provuar në mënyrë të besueshme theksuar efektin terapeutik të kripës në shëndetin e njeriut. Pronat medicinale e kripë deti është përdorur gjerësisht për rigjenerimin e indeve, ajo përmirëson elasticitetin e lëkurës dhe qëndrueshmëri, ka analgjezik, anti-inflamator pronave dhe antiseptik, heq stresin, ngre vitalitet. Çfarë pronat e kripë deti shëruese? Banjot kripë efekte të dobishme në zemër, enët e gjakut, të nxitur trajtimin e sëmundjeve të sistemit musculoskeletal.

Me kripë trajtuar me sukses nervit shiatik, artritin. Banjot kripë, përfundon, efekte të dobishme në të gjithë trupin, të ndihmojë për të hequr tensionin. Derdhje të ujit të detit është një agjent natyrore të lëkurës toning. Duke përdorur kripë deti mund të jenë të përgatitur scrubs mrekullueshme, peels për pastrim efektiv të lëkurës, duke eliminuar portokalli zhvishem. Përdorimi i tyre në kozmetikë e bën lëkurën të butë, i përkulshëm dhe më shumë rinore. Ujë kripë rrit nivelin e hemoglobinës, pastron gjakun e toksinave. Jonet kripë depërtojnë në trup nëpërmjet lëkurës, përmirësimin e trurit mbron trupin nga anemia.


Procedurat e rregullta banjot në det të normalizuar sistemin endokrin, për të përmirësuar metabolizmin. Salt ujë përmban përfshin kalium, jod, squfur, kalcium, dhe magnez. Nuk janë të veçanta minerale-katalizatorët që përmirëson sistemet hormonale. Në ujë i kripur përmban stimulators biogenic, aktivizimin, toning gjëndrat endokrine, të ketë efekt tonik. Kripë Deti, pronat e joneve të forcuar sistemin nervor. Çfarë e bën atë të bromine efekt qetësues. Magnezi heq lëngjeve të tepërta, e cila është veçanërisht e rëndësishme me rritjen e presionit intracranial.

Procedura Deti përmirëson shëndetin e përgjithshëm, të shëruar atë, për të përmirësuar gjendjen e lëkurës, japin trupit me micronutrients thelbësore. Në dispozicion si pjesë e selen kripa e detit parandalon qelizat për të thyer poshtë, është antioxidant më të fuqishme natyrore. Mungesa e këtij elementi në trup, rrit rrezikun e astmës, ftohjet. Nga mungesa e selen ndikon në zemrën, gjëndër tiroide. Procedurat e kripur janë shumë të dobishme për fëmijët si të nxitur rritjen normale, zhvillimin intelektual. Përmbajtja e jodit në kripë deti është shumë i madh, ndihmon prodhimin e hormoneve tiroide.

Ata, nga ana tjetër, të rritur vitalitetin dhe të ndihmojë për të përshtatur në situata të vështira. Si të përdorni kripë deti për shërimin e trupit? Pronat e shërimit të kripës përdorur shpesh në trajtimin e ujit, fërkim, të bëjë mbytje. Për të përgatitur dush terapeutik banja për t'u tretur në ujë 1-2 kg kripë për dush të plotë. Për trajtimin e procedurës nyjeve është bërë më i mirë gjatë natës nga 01:00 të fle. Për të rritur tonin të ngre kokën është bërë e mirë në mëngjes e procedurës. Temperatura e ujit nuk duhet të kalojë 36-37 ° C, procedurën për 15-20 minuta. Duke marrë një dush, shtrihem në heshtje, të pushojnë.

Mundohuni të shmangur të këqija, mendimet shqetësuese. Është më mirë të mendojnë për diçka të këndshme, të mirë. Mundohuni të mbani këmbët ishin pak mbi nivelin e trupit, ajo do të dobësonte ngarkesën në muskujve të zemrës. Nëse ju doni të merrni shpëtoj të sëmundjes kronike të veshkave, pezmatim nervi, me çrregullime neuropsikiatrike, të ndihmojë banjot kripë me temperaturë të ujit 37-42 ° C, por procedura duhet të reduktohet në 5-15 minuta, në mënyrë që të mos dëmtojë sistemin kardiovaskular dhe në varësi të mosha. Fërkim pronat terapeutike me kripë deti është përdorur edhe për bluarje. Këto efekt i dobishëm për gjendjen e trupit, për të mbrojtur kundër ftohjet, të rritur imunitetin, kalit, përmirësimin e qarkullimit të gjakut.

Për të përgatitur fërkim këtë përbërje: Mix një gjysmë litër ujë, 1/4 litër vodka pastër, 2 lugë. l. kripa e detit. Shtoni 20 pika tretësirë ​​të farmacisë jodit. Fshij lëkurës të pastër sfungjer trupit shtrënguar ngjyhet në këtë moment. Pas procedurës, nuk e fshij, le lëkurë të thatë veten. Apo vetëm të vishen pa vytyrayuchys. Thithja Thithja shpenzojnë për të hequr qafe të sëmundjes hundës për të trajtuar bronkit, fyt i lënduar, ftohjet, grykët, rinitit, etj shpërndajë në një litër ujë 2 tbsp. l. kripë nga deti, kuzhinier për ngrohje të ulët për 5-7 minuta. Pastaj, kur ftohur pak,