Pronat medicinale e lëng karrote


Besohet se karrota e para kanë qenë të kultivuar në Evropën Jugore. Ka disa mijë vjet më parë, perime përdoren për qëllime mjekësore. Ka gjithashtu hera e parë që solli varieteteve të reja të grupuara në ushqimit dhe ushqimit. Në Rusi, sa më shpejt të jetë karrota shekulli XVI dhe lëng saj janë përdorur për qëllime mjeksore nga shumë sëmundje. Karrota dhe në ditët e sotme shumë të njohura, përdorimi papërpunuara, forma e tij integruar, do të përgatisë një shumëllojshmëri të pjatave. Lëng i rrënjë përdoret në ushqim diete dhe fëmijë. Si ju mendoi, subjekt i bisedës së sotme, pronat shërimin e lëng karrote. Si lëng karrote dobishme?

Morkovka me vlerë, mbi të gjitha, një grup unik e ushqyesve nuk gjenden në asnjë perime tjetër. Më themelore e vitaminë Vitamina A (carotene). Ajo gjithashtu e pasur në vitamina C, E, K, PP, acide (Pantothenic dhe nikotinik) minerale. Fresh lëng karrote i ka të gjitha vetitë e dobishme terapeutike si rrënjë vetë. E tij konsideruar meritave një balsam natyral. Konsumi i rregullt i lëng forcon sistemin imunitar, normalizes metabolizmin, zvogëlon peshën e trupit. Karotë fllad pije përmban një varg të mineraleve të nevojshme.


Ka hekur, kalcium, kalium, sodium, magnez. Gjithashtu përmban fosfor të mjaftueshme, jod, kobalt, azotit, komponimet flavonoid. Lëng është një kompleks i vitaminave që e bëjnë atë një mjet i fuqishëm për parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve. Pronat e shërimit të lëng karrote janë përdorur gjerësisht në mjekësi. Përdorimi sistematik i pije karrota mund të forcojë sistemin nervor, të rritur imunitetin, të mbrojtur kundër sëmundjeve virale dhe infektive. Ai përmirëson traktin gastrointestinal, butësisht pastron mëlçisë (veçanërisht të përzier me panxhar), një efekt i dobishëm për funksionimin e veshkave, fshikëz fshikëz e tëmthit.

Është e dobishme që të përdorin atë për të hequr lëkurën e tepërt të thatë. Ajo është gjithashtu e dobishme për të përmirësuar strukturën e dhëmbëve. Përdorin atë gjatë ushqyerjes me gji fëmijën mund të përmirësojë cilësinë, vetitë biologjike të qumështit, lëng karrote si saturates qumeshtit te gjirit aktive elementët gjurmë që forcojnë sistemin imunitar të fëmijës, të rritur rezistencën e tij ndaj sëmundjeve. Pini karrota të freskëta, në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon efektet toksike në trup e drogës dhe antibiotikëve. Përdorimi i lëng karrote për kancer Personat me këto sëmundje vetëm duhet të pini rregullisht lëng karrote. Ajo forcon qelizat e shëndetshme, por pengon qelizat malinje.

Mbani në mend se në trajtimin e kancerit të tumoreve lëng karrote, ju nuk mund të hani karbohidratet "të lehta" (sheqer, niseshte, patate, cookies gjalpë, bukë e bardhë, pasta, makarona, etj). Shumë e njëjta pije duhet një filtër të mirë për të pastruar mbetjet e fibra. Lëng karrote për ftohjet përdorimin e rregullt të produktit në mënyrë të konsiderueshme rrit rezistencën për ftohjet. Nëse jemi të sëmurë, është e dobishme gargarë lëng. Një lëng i fortë kollë gjoks, bronkit, sëmundjet e fytit duhet të pini shtrydhur fllad karrota të përziera me mjaltë. Në rastet e sulmeve të astmës, pini ajo i holluar me qumësht të ngrohtë.

Si me pije e karrota pastruar trupin? Prona unike e lëng karrote promovon funksionimin normal të gjitha sistemet kryesore të trupit të njeriut. Në sëmundjet e traktit biliar, mëlçisë, ai do të mbulojë të gjitha llojet e metabolizmit (karbohidrate, proteina dhe yndyra), ajo në mënyrë aktive mund të pastron trupin e toksinave. Korrekt duke përdorur pronat medicinale, butësisht mund të pastruar gjakun. Rritja Përdorimi i portokallit pijë 500 ml për 1 litër në ditë, mëlçisë fillon që në mënyrë aktive të hequr qafe e toksinave.
Kundërindikimet për përdorimin e lëng karrote Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha vetitë shëruese të lëng karrote ata nuk duhet të keqpërdoret pa indikacione mjekësore.

Ajo është përdorur në sasi të mëdha ajo mund të shkaktojë përgjumje, fletë yellowing e lëkurës, dhimbje koke dhe madje edhe të vjella. Ajo duhet të jetë për të minimizuar përdorimin e saj në rastet e rritjes së aciditetit të stomakut, rëndim të ulcera peptike, enterit. Gjithashtu me kujdes Pot
ribno zbatohen për pacientët me diabet. Megjithatë, si ju mund të shihni, lëng karrote, pronat shërimin e karrota mund të përdoret për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Ky është një burim i vërtetë natyror i vitaminave. Miri marrë një ditë 1-2 gota pije të freskët karrota.
Fëmijët të mjaftueshme për të dhënë një gjysmë gotë 2 herë.

Ky është numri optimal, e cila mund të sjellë të konsiderueshme trupin përfitime. Cheers! Svetlana,