Pronat medicinale e dredhëzave të egra


Lulushtrydhe Wild - një bimë shumë popullor në Rusi. Si kokrra të kuqe është i njohur për rusët dhe shumë popuj që nga kohët e lashta. Përfitimet e luleshtrydhe pyjore shkroi shumë shkencëtarë të mëdhenj dhe mjekët - Galen, Hipokrati, Ibn Sina dhe Plini Plaku. Përmendja e tij si një bimë medicinale, është një i mençur kronika të vjetra dhe libra. Pra, pronat shëruese të lulushtrydhe drurit të njohur për njerëzit dhe përdorur ato për sa kohë - është rreth 4 mijë vjet.. Rritet Strawberry Forest? Luleshtrydhe janë të përhapura në vendin tonë.
Ajo rritet kryesisht në skajet e pyjeve dhe clearings. Luleshtrydhe të kuqe me erë aromatike dhe një ëmbël, shije të thartë.

Lulushtrydhe Korrje egër fillon gjatë maturimit të saj - në korrik. Në mot të thatë, manaferrat grumbulluar mjeshtërisht në shporta dhe kanaçe, pastaj të thata nën qepalla, tavaneve apo kuzhinier bllokim flavorful. Në dredhëzave të egra fruta përmban acide organike, carotene, tanin dhe pektin. Lë dhe manaferrat përmbajnë sasi të larta të acidit askorbik. Strawberries druri është përdorur në mjekësinë si një diuretik butë dhe cholagogue (manave). Perdorimi i luleshtrydhe dobishme në sëmundjet e hipertensionit, diabetit dhe skleroza multiple, astma bronkiale, gureve veshka dhe tëmthit.


Frutat e luleshtrydhe pyjore të përmirësuar tretjen, stimulojnë oreksin. Përgatitjet në bazë të efektit të tyre anti-inflamator dhe choleretic dhe stimulon gjakun dhe përmirësimin e trupit të përgjithshëm. Pronat medicinale e manave të egra lulushtrydhe janë përdorur me sukses në cosmetology dhe dermatologji. Me përgatitjet e bëra nga manaferrat, hiqni njollat ​​e moshës dhe Freckles, të trajtuar ekzemë dhe herpes. Në praktikë gjinekologjik është përdorur në lulushtrydhe dhe gjakderdhje mitrës si një agjent hemostatik për menstruacioneve të rënda. Zierje e tërë fibra bimore kancerit të trajtojnë, të gjirit. Infuzion i lë të egra lulushtrydhe.

Një lugë gjelle e lë derdh 300 ml ujë të valë, të lënë për gjysmë ore në një termos. Tendosje. Merrni një gjysmë gotë me infuzion disa herë në ditë në mes të ngrënies. Infuzion të thata fruta të egra lulushtrydhe. 2 lugë të thata luleshtrydhe derdh një gotë me ujë të valë. Insistojnë në një termos për 30 minuta, tendosje. Ngrënë si dhe infusion nga gjethet. Luleshtrydhe tretësirë ​​egra me manave të freskëta. Një gotë me manave të freskëta pije mirë nën ujë të rrjedhshëm, i thatë dhe i hedh një gotë vodka apo alkoolit holluar. Insistojnë në një vend të errët për 15 ditë. Përdorni tretësirë ​​si një locion për fytyrë me spote moshës dhe Freckles dhe përfitimet e luleshtrydhe pyjore nuk do të jetë shumë të vijë.

Kjo është vetëm para se të ujit të pastër locion përdorimi holluar 1: 1. Supë egra lulushtrydhe lë. Një lugë gjelle e lë grimcuar të bimëve të vënë në një tas smalt, derdh një gotë me ujë të pastër dhe të ziej për ngrohje të ulët për 15 - 20 minuta. Supë dhe le pije të ftohtë në një ditë. Pronat medicinale e dredhëzave të egra gjithashtu mund të gëzojnë plotësisht, në qoftë se ju pini çaj me të. Gjethe çaji e dredhëzave të egra shumë të dobishme në verë të nxehtë. Çaj Brew lë si zakonisht dhe pini 2-3 gota në ditë. Tea rregulluar shkëmbimin e nxehtësisë në trup, për të përmirësuar shëndetin dhe vitalitetin.

Për të përgatitur gjellë dritë çaj shijshme dhe të shëndetshme që me të vërtetë e doni fëmijët - lulushtrydhe në salcë të qumështit . 500g peeled dhe i larë manaferrat vë në sallatë qelqi. Përhapjen djathë veç e veç me një shumë të krem ​​ose kos të freskët dhe shtoni sheqer për shije dhe një vanilje pak. Salcë rezultuar derdh manaferrat. Cheers!