Pronat medicinale e lë boronicë


Fitimi, pronat medicinale e Kastrati ka qenë i njohur që nga kohërat e lashta. Kjo shkurre e vogël me gjelbërim të përjetshëm përshkruhet në traktatet mjekësore e shumë kombeve. Dhe në ditët e sotme kokrra të kuqe përdoret për të bërë pije medicinale trajtojnë shumë Sëmundjet. Nuk boronicë çudi Berry konsiderohet një ilaç për shumë sëmundje. Por përveç shkurre frutore, prona njëlloj të vlefshme janë gjethet e saj. Prandaj, sot ne e konsiderojmë pronat shërimin e lë Kastrati, të gjetur se cilat sëmundje mund të shërohet përmes tyre, e konsiderojnë contraindications për përdorim. Përbërja biokimike dhe pronat e boronicë postë Bush letër e gjelbër sipër errët, i zbehtë jeshile më poshtë, lëkurë dhe me shkëlqim.

Vini re se kur të merrni fletë boronicë. Vini ta zakonisht me dorë, para bimore fillon në lulëzim. Nëse shkronja të mbledhur tharje veror ajo do të kthehet i zi. Material tharë me ventilim të mirë në papafingo. Kimik lë të ruhen në qese kanavacë në zonat e ventiluar mirë. Përdorni gjethe të thata për parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve. Për shkak të glycosides në lë të hyperoside, Arbutin, verë acid francez dhe kininë ato janë përdorur si diuretik shqiptuar dhe gjermicid. Taninet janë gjetur në gjethe, Kastrati sigurojë efekt antiseptik anti-inflamator.


Në praktikën klinike gjethet boronicë janë përdorur si forcimin kapilarët, cholagogue. Aplikuar si një komponent i terapi ndihmës për trajtimin e inflamacionit të fshikëzës, veshkave, pielonefrit, cystitis, gurëve veshka, prostatitis. Letra është e theksuar veti antiseptike, kështu që ajo është përdorur shpesh për të trajtuar stomatitit, sëmundje periodontale, grykët. Zierje i tij smeared ulcerat në mukozën e gojës. Letër Cranberry është pjesë e barnave për uljen e sheqerit në gjak, kështu që ajo përdoret në trajtimin e diabetit. Përveç kësaj, gjethet e shkurres do të ndihmojë në kapsllëk, fryrje, lehtësimin e ënjtje.

Cilësitë e saj anti-inflamator përdoren në mënyrë aktive për të reduktuar dhimbjen e artritit, osteokondroza, spondylosis, përdhes, reumatizmi. Ndoshta shumë njerëz duan për të shtuar Kastrati lë në gjethe çaji. Kjo i jep çaj një ngjyrë të bukur, mobilje shije mouthwatering. Por në vetvete brewed dobët çaj me gjethe boronicë të përkryer tone shton aktiviteti njerëzor është ngarje larg lodhjen dhe mërzinë. Një kombinim unik i ushqyesve, minerale, vitamina ndihmon trupin e njeriut për të hequr qafe të Staphylococcus aureus, përmirëson imunitetin, të vënë një barrierë ndaj viruseve dhe infeksioneve. Prania e vitaminave të ndryshme të bërë boronicë fletë supë mjet i domosdoshëm për vitaminë mangësi, ajo gjithashtu rrit efektivitetin e terapisë me antibiotikë, trajtimin urinim i pavullnetshëm.

Trajtimi i urinim i pavullnetshëm (bedwetting), me gjethet e boronicë Për të hequr qafe këtë sëmundje në një tas smalt, vendin e 2 lugë. l. gjethe e thatë, shtoni 0,5 litra. ujë të ftohtë, vlim, pastaj 15 minuta. në temperaturë të ulët. Pastaj të përfundojë një leckë të ngrohtë dhe të lënë për të pushuar për 2-3 orë. Strain, pini një zierje e pjesëve të barabarta të ditës. Për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të tjera përgatitur shëndetshëm supë lë Kastrati: This 2 tbsp. l. Gjethet e thata pour 1 tbsp. ujë të ngrohtë, dush me ujë të nxehtë për gjysmë ore. Pasi supë ka ftohur, tendosje, materialet vidzhavshy mbetjeve.

Hidh pjesën tjetër të vëllimit të qelqit supë me ujë të zier, pini e shëndetit të 0,5 gota në mes të ngrënies. Ju mund ta ruani mjet në frigorifer, por jo më shumë se 2 ditë. Nëse e keni blerë në një farmaci lë në një paketë, pastaj dal atyre një shkrim boronicë letër vendas. Nëse ai çanta, pastaj derdh Pack 2 1/2 gota ujë të valë, rrjep për 20 minuta, dhe ju mund të pini 40 minuta pas një vakt, gati dy pika 4 herë në ditë. Për fat të keq, një letër boronicë contraindication . Përgatitjet nga gjethet e boronicë nuk janë të rekomanduara menjëherë pas një vakt. Masat paraprake duhet të marrë supë me cholecystitis.

Kundraindikacionet CRANBERRY letër në prani të tipit veshkave gurë Urate. Nëse ju shpesh pini h
ah Kastrati me gjethe, rritet konsumi i ushqimeve të pasura në kalium, të tilla si banane.
Cheers! Svetlana,