Pronat medicinale e rrënjë rodhe maj


Rodhe (burr) - një bimë dyvjeçar i madh me gjethe të mëdha, të cilat mund të gjenden kudo. Të jetosh në Japoni gjej këtë fabrikë lashtat bimore rritur në mënyrë specifike dhe gjethet e saj të rinj janë salads përgatitur, shtuar në supave. Rrënjët e bimëve (rodhe thirrje japoneze "gobos") të skuqura, të pjekura, të ziera dhe të ngrënë të papërpunuara. Mos përdorni pronat shërimin e rrënjë rodhe maj në vendin tonë? Kjo është ajo që ne do të flasim me ju sot në këtë faqe interneti. Në vendin tonë, rodhe është përdorur kryesisht për qëllime mjeksore. Kjo bimë është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Më shpesh rrënjët e saj, gjethet përdoren rrallë, bimët frutore.

Në maj të përgatisë rodhe rrënjë zierje për të trajtuar përdhes, gurët në veshka. Supë është përdorur si një ilaç djersitës, përdoret për normalizojnë proceset metabolike në trup. Infuzion, zierje, ekstrakt i rrënjëve të përdorura në trajtimin e gastrit, ulçerë peptike, dhe është përdorur për të trajtuar ulcerat, vlon dhe për të pastruar gjakun. Vetitë medicinale e lë përdoren gjithashtu në trajtimin e sëmundjeve të caktuara. Per shembull, infusion e lë është përdorur në trajtimin e veshkave, tëmthit fshikëz, nyjeve. Ky mjet është i dobishëm për të marrë për çrregullime kapsllëk, zorrë.Ajo është përdorur edhe në diabet. Ilaçet nga rodhe është përdorur si një zëvendësues në trajtimin e tumoreve malinje. Rodhe naftës - një mjet i njohur për përmirësimin e flokëve, stimulon rritjen e tyre. Vaj dhe zierje e rrënjëve është përdorur për të trajtuar humbjen e flokëve. Gjethet e freskëta të bimës kanë pronat antibacterial, ato janë përdorur për të hequr qafe dhimbjen e reumatizmi, për trajtimin e mastitit, për shërim të shpejtë. Infuzion, zierje e rrënjëve ka një të bën të dalë djersë, pronat butë diuretik. Rrënjë rodhe ekstrakt ka një veprim efektiv në trajtimin e përdhes, përmirësimin e gjakut dhe urinës të pacientëve.

Sipas mjekëve, konsumi i rregullt i rrënjë rodhe rrit depozitimin e glycogen në mëlçi. Rrënjë të freskëta dhe ekstrakt ata të dobishme për të përdorur në diabet. Rrënjë rodhe, pronat, arriti në përfundimin se ajo është përdorur në mjekësinë popullore për të trajtuar pezmatim i lëkurës, të shoqëruar me kruarje të fortë. Droga e rrënjët e bimëve janë efektive në sëmundje guri veshkave, diabet, përdhes e përbashkët e sëmundjes. Ekstrakt është përdorur për të trajtimin e edemë, hemorroide. Trajtimin me sukses rakit, skrofull, abrasions, ekzemë kronike. Përdoret për kapsllëk kronik dhe helmimit merkurit.

Treat pickimet e kafshëve helmuese. Përgatitja e drogave: Ekstrakt i rrënjë rodhe shumë finely copëtuar rrënjë të freskëta. Llokoçis në 1 filxhan me ujë të valë e ftohtë 1 orë. L. Rezultuar slurry (Doza ditore). Mbuluar me rroba, të lënë për 5-6 orë. Pastaj tendosje dhe pini sasi të vogla gjatë gjithë ditës. Infusion: Mix në një gotë të zier të ftohtë ujë 1 tbsp. l. tharë grimcuar rrënjë, të mbuluar, të lënë gjatë natës. Morning krijoj vlim dhe menjëherë hiqni nga të nxehtit. Merrni 1 tbsp. l. 4-5 herë në ditë. Supë: Për të përgatitur lëngun e mishit pour 1 tbsp.

l. thata, rrënjë grimcuar e 500 ml. e ujë të valë. Tomita në ngrohje të ulët për 10 minuta. Për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, ekzema, dermatiti dhe plagëve bashkangjitur tek pika e fytit gjethe mirë-larë freskëta të rodhe. Rodhe naftës Imët pres rrënjët freskëta, pour 3 shekull të plotë. l. 1 filxhan vaj ulliri ose luledielli. Mbyllni kapakun, hiqni natën në një vend të errët. Pastaj vlim, kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 15 minuta, tendosje. Me djegie të naftës trajtojnë, plagë, rubbed në lëkurë e kokës për rritjen e flokëve. Cheers! Trajtim Recipes e sëmundjeve të caktuara me rodhe Për trajtimin e përdhes, depozitat kripë kuzhinier me të freskëta bimore 2 tbsp.

lëng. Mix lëng me 2 gota e mjaltë të lëngshme, shtoni vodka 1 filxhan ose alkool i holluar. Merrni 1 tbsp. l. para se vakt (3 herë në ditë) deri në gjysmën e majtë të totalit të shpenzimeve. Gjysma e dytë duhet të përdoret për trajtim pas 6 muajsh. Ajo është e mirë në Tetor - nëntorit. Mbani mjekësi në frigorifer. Në sëmundjet e stomakut përditshme për 2-3 javë me rradhë hani 3-4 vogël shpinë të freskëta të rinj. Mbani në mend se ju nuk mund të shpëtojë ata. Disa orë më vonë ata të humbasin pronat e tyre të dobishme. Për trajtimin e kolit, kapsllëk dhe sëmundje të tjera të zorrëve të përgatisë një infuzion i farave rodhe.

Për ta bërë këtë, të vënë në një tbsp termos 2. l. fara, pour 2 gota ujë të valë. Mbyllni termos, të lënë gjatë natës. Në mëngjes, tendosje infuzion, për të pirë 1/3 filxhan pas ngrënies. Për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës dhe djegie përgatitur pomade medicinal. Për ta bërë këtë, derdh 4 lugë. l. rrënjët grimcuar 4. ujë, Tomita vluar rreth ngrohjes ulët derisa të ketë gjysma e volumit. Cool, tendosje, të përziera me 4 pjesë të gjalpë të freskët lope, përzierje deri qetë. Nëse një abscesi bashkëngjitni bimë të freskëta lë anën e qetë të lëkurës. Në erizipela, furçë anën e qetë të fletë të salcë kosi, bashkëngjitni vend lënduar, fashë të sigurt.

Nëse flokët tuaj, zbokth, lëkurë e kokës itchy, shpëlarje flokët, fërkim në lëkurë, lëng mishi i fortë perime. Për ta bërë këtë, përzierje pjesëve të barabarta të leh melchennoy shelg, rrënjë rodhe. Hidh ujë të valë dhe kuzhinier për 5-10 minuta. Pastaj tendosje, të përdorur për shpëlarje flokët. Svetlana,