Pronat medicinale e rrënjë xhenxhefil


Në perimeve departamentet e dyqane mund të gjenden të pazakontë degëzuar rrënjë xhenxhefil rrënjë. Pak njerëz e dinë se çfarë të bëjnë dhe kështu të kalojë nga. Një kot. Ginger - një fabrikë e madhe. Familja e tij Kina, India dhe Perëndimi Azisë Jugore. Në Evropë, ajo ishte pothuajse 2000 vjet më parë dhe fituar popullaritet të madh si një ushqim dhe erëza për enët e ndryshme. Vlerësoi gjithashtu dhe shërimin pronat e rrënjë xhenxhefil. Kjo fabrikë ka një aromë të veçantë të mprehtë, e cila jepte vajra esenciale.
Shije akute me erëza e rrënjës së saj promovon tretje dhe stimulon prodhimin e stomakut lëng. Veçanërisht e dobishme efekt xhenxhefil jep zorrët e dobëta dhe përflakur, duke eliminuar bloating dhe rritjen e vanitet.

Në mesjetë, rrënjë xhenxhefil trajtohet me sukses derrat dhe e përdorën atë gjatë epidemive. Në ditët e sotme shërimin rrënjë pronat dhe aplikacionet xhenxhefil gjithashtu nuk është harruar. Ginger stimulon prodhimin e lëngjeve gastrike dhe ndihmojnë me fryrje. Root zierje është përdorur si një antiseptik me pektoris, astma, bronkiti, nauze dhe vjelljes. Përveç kësaj, ajo ka një efekt qetësues dhe heq dhimbje koke. Ky erëza është përdorur për të reduktuar presionin dhe nivelin e kolesterolit. Pronat e shërimit të rrënjë xhenxhefil është përdorur gjerësisht për të trajtuar diarre shkaktuar nga helmimi me ushqim, si dhe heqjen e dhimbje gjatë menstruacioneve.


Përgatitjet rrënjë forcon kujtesën. Ajo punon mrekulli në largimin injeksion përzier për transport. Shumë rrallë xhenxhefil shkakton efekte anësore si urth dhe reaksione alergjike të butë. Ajo gjithashtu mund të rrisë sekretimit të biliare, kështu që nuk është e nevojshme për të marrë në cholelithiasis. Tani që ne e dimë pronat shërimin e rrënjë xhenxhefil, unë do të doja të ju ofrojmë disa receta për përgatitjen e ilaçe, bllokim dhe Facials bukurinë e lëkurës tuaj. Perdorimi terapeutik i nje perzierje e gjallëri. Mix në gjysmën e fara liri filxhan enamelware, një lugë gjelle fruta pluhur anise dhe një lugë gjelle rrënjë xhenxhefil pluhur.

Hidh përzierje gjysmë litër shalqi mjaltë. Merrni një lugë çaji 3 herë në ditë 20 minuta para ngrënies. Marrë për bronkit akut dhe sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Përfundon me rrënjë xhenxhefil. Compress nga kjo fabrikë do të heq kruarje dhe të reduktuar ënjtje të dhimbshme e gjinjve. Për të përgatitur një kompresë, xhenxhefil copëtuar imët. Aplikoni atë në mënyrë të barabartë në një copë pëlhure, dele në gjysmë dhe zhytem me ujë të nxehtë. Vendi kompresë në vend lënduar për 10-20 minuta. Procedura frerët dy herë në ditë. Për të compress mund të përdorë gjithashtu edhe rrënjë terren. Shpërndajë një lugë çaji xhenxhefil terren në një gotë me ujë të nxehtë dhe thith leckë në slurry rezulton.

Pastaj bashkëngjitni atë si një kompresë. Infuzion. Bluaj një pak rrënjë xhenxhefil të freskët. Mix një gjysmë lugë çaji pluhur në një gotë me ujë ose lëng shtrydhur fllad portokalli. Pini një gjysmë gotë 3 herë në ditë. Tea. Fshij një copë të vogël rrënjë në një rende gjobë. Hidh një lugë çaji të rezultojnë kupës slurry me ujë të valë dhe të lënë për 5 minuta me kapak me radhë. Pirë tri gota të çajit në ditë. Ju mund të shtoni një çaj pak mjaltë. Dhe të shijshme dhe të shëndetshme! Ky çaj është shumë e favorshme për humbje peshe Shërimi jam me xhenxhefil. Hekura rrënjë të freskëta, rreth 250 g, në një rende gjobë, shpëlarje nën ujë të rrjedhshëm dhe të lënë në një kullesë për të thahet lëngjeve të tepërta.

Përgatitja lëng të freskët grejpfrut dhe limon. Lëng përzierje, shtoni 250 gram sheqer dhe vihet në një zjarr të ngadaltë, vlim derisa sheqeri shpërbëhet plotësisht. Në shurup rezulton Vendos xhenxhefil integruar dhe kuzhinier, nxitje për një tjetër 20 minuta. Jam, hiqni nga të nxehtit, të përkthyer në kavanoza nxehtë sterilizuar dhe roll. Maskë kozmetike. Hekura disa rrënjë të freskëta në një rende gjobë. Mix një gjysmë lugë çaji xhenxhefil integruar dhe një lugë gjelle krem ​​yndyrë kosi. Shto një freskët verdhë veze vezë të papërpunuara dhe gjysmë një lugë çaji mjaltë të lëngshme. Të gjitha të fshij mirë dhe të vënë në fytyrë të pastër dhe qafë.

Maskë të mbajë për 20 minuta, pije me ujë të ngrohtë. Gjatë maskë e lëkurës tuaj pak "majë nga koha." Në rastin e ndjesive të forta ndjesi shpimi gjilpërash, shkurtojnë kohën e maskë. Kjo lëkurës kozmetike bëhet i zhdërvjellët dhe të shtrënguar. Gjithashtu ka një maskë zbardhjen, pastrimi dhe efekt rinovimin. Kur ju shkoni në udhëtimin e ardhshëm pazar për rimbushjen e rezervave ushqimore, nuk do të kalojë nga banak, ku është ky i përulur dhe i thjeshtë në kërkim prapa. Ndryshe nga të tjerët, ju tani e dini pronat medicinale e rrënjë xhenxhefil dhe përfitime shëndetësore dhe bukuri që ajo mund të sjellë! Përdorni xhenxhefil në trajtimin, e përdorin atë si një enët piper, bëni Facials.

Mund ai t'ju japë shëndet dhe bukuri. Oh, dhe mos harroni të ju tregojnë se si ju pëlqen bllokim salcë! Bless ju