Pronat medicinale e moçal calamus rrënjë


Air kënetë që nga kohët e lashta ka tërhequr vëmendjen e njerëzve. Vendlindja e tij është konsideruar të jetë Kina dhe India. Nuk jeni më shumë se katër mijë vjet duke e përdorur atë si një droge. Në Greqinë e lashtë, Roma e lashtë, rrënjët e bimëve të konsiderohet të erëz ato duke ofruar para të mëdha. Dhe ndërsa erëza janë vlerësuar shumë të shtrenjta. Më vonë, me dorë të lehta e Hipokrati, dhe p janë përdorur për trajtimin e shumë sëmundjeve. Pronat medicinale e calamus rrënjë kënetë në fund të fundit i interesuar dhe Evropë. Për një kohë të gjatë evropianët u përpoq për të marrë bimore për të mësuar të rritet, të kultivojnë atë.
Ndërsa rrënjët të thata bie në vendet evropiane nëpërmjet Turqisë.

Turqit përdorën rhizome freskët si një ilaç universal në shtëpi. Rrënjët shtuar në ujë të nxehtë. Pastaj grimcuar, e përdorur për të eliminuar çdo dhimbje, worms dëbuar, i dha rrugën për fëmijët si një profilaktik kundër sëmundjeve virale infektive. Interesi në bimë rrit me të madhe Avicenës, duke theksuar faktin se përveç pronat medicinale patejkalueshëm, kjo është një nxitës i madh. Së fundi, bimë shekulli XVI u importuar në Vjenë dhe Pragë Xhennete Botanik. Rastësisht, kjo është koha. Në epidemive të shumta që tronditën Evropën e vjetër, rrënjët e flamurit ëmbël kënetë përtypur vetëm.


Shumë është i ruajtur prej sëmundjeve të rënda. Në Rusi, bimë erdhi nën dyndjet Mongole. Të tartarët u hodhën në një copë pellg të bimëve për dezinfektim të ujit. Pastaj pinë ujë veten e tyre, hani kuaj. Së shpejti breg i madh me këtë bimore aromatik. Pastaj vendasit shpejt kanë vënë re një fabrikë të re, e quajti atë "bar Tatar" dhe vlerësoi pronat e tij. Mjekët e vjetër rekomanduar zierje medicinale e lule - ata ishin trajtuar ekzemë. Përzierja supë birrë, duke i dhënë eksitohet, të pijshëm për të hequr qafe edemë trajtuar me urolithiasis. Pronat medicinale e flamurit ëmbël kënetë përdoret për urth, fryrje, dhimbje barku, bloating.

E ëmbël flamur rhizome sëmurë mëlçisë, shpretkë, dhimbje dhëmbi hiqet, sytë trajtohen varrosur për lehtësimin inflamacion. Përdorur si një diuretik. Në sajë të naftës thelbësore në rrënjët, ajo është përdorur në malaries Calamus Aplikimi kënetë në mjekësinë moderne Bimëve, veçanërisht rrenjet, tradicionale dhe përdorur gjeresisht në mjekësinë popullore per trajtimin e gastritit kronik, ulcera gastrike, ulcera duodenale në pH të ulët të stomakut. Në pH të lartë, dhimbje epigastrike, njëpasnjëshëm në rrënjët e pluhur përdoret si agjent antacid. Rrënjët e naftës thelbësore - a akarin hidhur glycoside, ndihmon tretjen, përmirëson oreksin, rrit prodhimin e lëngut të stomakut.

Për shkak të përmbajtjes në rrënjët e bimëve terpenoids (proazulen, asarone), një bimë që ofron antispasmodic, bakteriostatik, funhisticheskoe, efekt anti-inflamator. Përgatitjet bazuar calamus kënetë të rritur tonin e fshikëz fshikëz e tëmthit, duke rritur sekretimit biliare. Ajo përdoret gjithashtu për diarre, kolit, enterocolitis, çdo çrregullime dhe çrregullime të tretjes. Si pjese e bimëve të tjera, grimcuar rhizomes e përdorim në trajtimin e kolecistit, formave të ndryshme të hepatitit, gureve veshka. Jashtme përdorur infuzion ose zierje e uzinës për shërimin larëse gjatë, purulent, plagë përflakur, ulcerat e lëkurës.

Pas larjes vendin e dëmtuar të vënë u ngjyhet në supë calamus fashë. Bimore është një diuretik, choleretic efekt, expectorant, ndërsa një efekt tonik në mëngjes, në mbrëmje qetësues. Zgjatura, infusions të rregullta të pranimit, tinktura në njerëz përmirëson oreksin, normalizes gjëndrave endokrine, traktit gastrointestinal, konfiskimet dobësuar. Si të përdorni qëllime medicinale AIR kënetë? Hidh supë 1 tbsp. 2 lugë ujë të nxehtë. l. copëtuar rrënjët të thata të bimëve. Tomita në një banjë me ujë, të jetë i sigurt për të enamelware 15-20 minuta. Le cool, tendosje.

Hidh ujë të valë për të vëllimit origjinal, pini para ushqimit, për 30 minuta. Pas një gjysmë filxhan supë. Infuzion 1 tbsp. l. lëndëve të para vënë në një gotë me ujë të valë. Mbuluar me rroba, të lënë në 02:00. Pini infuzion filtruar, 1 tbsp. l. para çdo vakt. Tretësirë ​​2 h. L. copëtuar rizomat thata e Acorus derdh alkool (gjysmë filxhan). Hidh një ndalues ​​shishe zakuporte siç duhet, të hequr në një vend të ngrohtë për 8 ditë, mos harroni për të ndezur mjet. Merrni tretësirë ​​duhet të jetë 20-30 pika për lugë gjelle ujë të valë. Të jenë të kujdesshëm! Para se të përdorni drogë calamus kënetë referohen praninë e contraindications.

Si çdo bimë medicinale Lepekha kërkon të kujdesshëm, serioz qëndrim, respekt. Nëse bimë është e drejtë për ju, e përdorin atë me kujdes, kujdes pas recetë e drogës. Cheers! Svetlana,