Pronat medicinale e kamfuri


Kamfor, pronat medicinale të cilat ne tani do të shqyrtojë këtë Kristal bimor me erë shumë të veçantë që vështirë se të shpërndajë në të lëngshme. Ky produkt është përdorur në Aromatherapy dhe është pjesë e shumë vajra esenciale. Në shtesë kamfuri është përdorur në mjekësi, lufton molë mund të jenë përbërësit për plastikë. Disa njerëz e përdorin atë për pirjen e duhanit. Mjekësi zyrtar përdor kamfor, si pjesë e përgatitjeve - vaj kamfor, alkoolit kamfor, pika dentare, kamfotsyn, kameton, krem ​​kamfor, dhe kamfomen bromkamfora. Në mënyrë që të marrë këtë stuff duke përdorur kamfor dafinë.

Ajo rritet në subtropics dhe tropikët. Ka të tjera, më pak të zakonshme të burimeve, duke përfshirë bredhi siberian, kamfor borzilok. Çfarë është kamfor aq e dobishme? Ky material është një agjent i shkëlqyer analeptic. Hyrja zgjidhjen e saj në vaj nën lëkurë - ju respektojnë nxitjen e qendrës vasomotor, dhe tonin e qendrës frymëmarrjes. Kamfuri vepron në muskujt e zemrës, duke rritur metabolizmin dhe duke rritur ndjeshmërinë e saj. Ajo ka një veprim vasoconstrictor ndaj enëve periferike të gjakut. Në sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes kamfuri zbut mukusit dhe ndihmon në ndarjen e saj e hershme.


Është e rekomanduar për të përdorur për të përmirësuar microcirculation, si ajo është një frenues i agregimin e trombociteve. Efekti i kamfor mbi trupin e tillë që ajo aktivizon receptorët ftohtë. Kjo ndihmon të zbutur lëkurën dhe lehtësimin e kruarje. Ky mjet është përdorur shpesh në vajrat më të mira të ndryshme për trajtimin e reumatizmi të përbashkët dhe artritit. Kamfuri mund të ndihmojë kur papritmas u largua gjendjen e sëmundjes, e cila është e shoqëruar nga humbja e fuqisë, një ulje e madhe e temperaturës trupore, kolapsi të mundshëm dhe pulsin e dobët. Këto simptome mund të sinjalizojë kolerën, pneumoni, bronkit kapilar. Në këto raste, kamfor është një ilaç i vlefshëm.

Ajo mund të ndihmojë me Sëmundjet që shkaktuar të ftohtë kur ajo është edhe një shkak dhe një simptomë e përkeqësimit. Kamfuri mund të ndihmojë kur manifestohet papritmas simptomat e ftohtë një të përgjithshëm të përbashkët të ftohtë. Ajo është përdorur në rastet e mbajtjes së urinës janë patologjik në natyrë - me fshikëz të plotë dhe pamundësinë e zbrazjes. Kamfuri ka një mekanizëm shumë kompleks efektet në trup. Kjo shkakton ndryshim të shpejtë të efekteve primare, e cila nga ana e vendosura në përgjigje. Për shembull, pronat e etheve kamfor shkaktojë dhe depresioni përgjithshme, dhe pastaj shpejt të ndryshojë në simptome të mesme të eksitim nervor.

Kjo substancë ka një efekt të fuqishëm mbi rrjedhjen e gjakut në periferi, me kapillyaroaktivnosti e saj të lartë. Ka përshpejtimi i detoxification e gjithë trupit. Kamfuri është përdorur gjerësisht në kozmetikë. Ajo trajton lëkurë me vaj dhe lezione puçrra fytyre të ndryshme. Ajo është përdorur shpesh si kamfuri dhe alkooli për pastrimin, si pjesë e lutem. Kamfuri është përdorur gjerësisht në homeopati. Ajo rozhistye inflamacion trajtojnë, pneumoni kronike, e përdorur për të stabilizuar presionin e gjakut dhe aktivitetin e zemrës. Ajo gjithashtu është përdorur në trajtimin e sinusit, sinusit, otitis, ftohje, çrregullime të zorrëve dhe mund të ndihmojnë edhe me lodhje jashtëzakonshëm.

Ndonjëherë kamfor mund të shkaktojnë diarre, të shoqëruar nga një fije të fortë në zorrë. Në emërimin kamfor mjekët homeopatik shpesh përballen me probleme të dozimin. Kjo varet tërësisht nga karakteristikat individuale të organizmit. Ndonjëherë kjo do të thotë shkakton reaksion të rëndë alergjik. Prandaj, qëllimi i kamfuri dhe pritjes së saj, të jetë i sigurt për të provuar se ndihmon të përcaktuar praninë e intolerancës. Kamfuri i parë është një tretësirë ​​30/1 me ne 90ºC alkoolit. Edukate kryer në bazë të substancave të tretura, nuk e substancës.
Perdorimi i kamfor është e mundur vetëm në formën e hollimit ose alkool kamfor.

Ajo duhet të përdoret vidmiryuyuchy numrin e duhur të pikave dhe përzierjen e tyre me sheqer. Përkundër të gjitha vetitë shëruese të kamfuri, kohët e fundit ajo është përdorur në institucionet mjekësore më pak dhe më pak. Zëvendësoi atë objektet më moderne. Pjesa më e madhe e kjo është për shkak të injorancës së gamë të tërë të pronave të saj. Gjithashtu, një rënie në ndarjet buxhetore kamfor homeopat. Përfitimet nga përdorimi i këtij mjeti është në dispozicion vetëm për konsum racional. Nëse ju do të përdorin produktet homeopatik që përmbajnë kamfor - lexoni me kujdes udhëzimet. Ai tha se të gjitha aspektet e pritjes - sasinë doza dhe kohë.

Ne duhet të shqyrtojë me kujdes pajtueshmërinë e tyre të drogës me droga të tjera, dhe contraindications mundshme. Opsioni më i mirë do të ishte për të apeluar këshillën e një homeopat të mirë profesional. Vetëm kjo do të ndihmojë në llogaritjen e trajtimit korrekt dhe efektiv dhe do të jetë në gjendje për të konfirmuar ose të hedhur poshtë diagnozën. Catherine