Pronat medicinale e officinalis Calendula


Calendula officinalis bimë e përhapur kultivuar. Calendula sjellë nga Evropa jugore dhe që nga e ka edukuar në Rusi. Bimë është shumë popullor në mesin e cirk për të bukur ngjyrë të ndritshme portokalli me një nuancë të kuqërremtë. Lule Calendula nga qershori deri në vjeshtë vonë dhe kërkon kujdes të veçantë. Populli i quajtur këto lule thonjtë përmes bending fara e saj karakteristike të verdhë, të cilat janë në formë. Megjithatë, përveç cilësitë e shkëlqyera estetike, Calendula është pronat medicinale të paçmuara. Pronat medicinale e officinalis Calendula ka kohë që njihet mirë.

Në përdorimin e mjekësisë shporta lule të thata (petals), rrënjët dhe fara Calendula. Shumica e bimëve përdorni shporta, kështu që së pari të marrë parasysh pronat shërimin e lule Calendula. Baskets Lule Bimët përmbajnë shumë lëndë ushqyese, vitamina dhe minerale. Përbërja kimike e luleve gjeti një sasi të madhe të acidit Askorbik, flavonoids. Gjithashtu goditës janë lulet e rrëshirë bimëve, substancat mucous, malic, acid salicilik, acid glukuronik dhe pentaditsilovaya dhe tannins. Lulet e Calendula drogës me anti-inflamator, antibacterial dhe efekt plagë-shërimit, presionin e ulët të gjakut, të qetësuar sistemin nervor.


Në mjekësinë popullore përdoret zakonisht infusions dhe tinktura lule. Ata janë përdorur për të trajtimin e çarje të lëkurës, sëmundje pustular dhe ngrirja. Droga Calendula Brenda përdoren për sëmundjet e gastrit, kolit, ulcerat, hipertension, sëmundje të zemrës, sëmundje të mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe shpretkës. Në një shpëlarje ato përdoren për trajtimin e stomatiti, grykët dhe fytit. Përgatitjet e Calendula droge të përdorur për të trajtimin e plagëve të grisura, bruises, vlon, blisters, skuqjen e lëkurës e etiologies ndryshme, venat përflakur në këmbë.

Pronat medicinale e Calendula i njohur edhe në onkologji. Kur përdorimin e drogës nga kjo fabrikë, në pacientët me kancer ul dehje zhduken simptomat pesimist, përmirëson gjumin dhe oreksin. Calendula officinalis është shumë efektive për trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare, të cilat janë shoqëruar me gulçim, ënjtje, dhe takikardi. Për këtë qëllim lulet dhe petals shporta. Vetitë medicinale e Calendula në gjinekologjisë përdoret për trajtimin e erozioni cervikale dhe obeziteti. Në menopauzë marrë ato si një qetësues. Lule kumak janë përdorur për të bërë drogë.

Infuzion i Calendula officinalis. Dy lugë lule Calendula derdh një gotë me ujë të valë. Lini një dush me ujë për 15 minuta. Lejoni të ftohtë dhe tendosje infuzion. Marrë dy lugë mjeteve gatuar në formën e nxehtësisë tre herë në ditë. Infusion përdoret për trajtimin e tumoreve, ulcerat, për mëlçisë dhe tëmthit fshikëz, sëmundjeve të zemrës, etj
Infuzion është përdorur edhe për douching gjatë sëmundjeve gjinekologjike dhe kërcënuar abort. Përgatitja e tretësirë ​​të Calendula officinalis. Një lugë gjelle lule grimcuar dhe inflorescences derdh një gjysmë gotë vodka.

Hidh në një shishe qelqi të errët dhe të ngushtë. Insistojnë Calendula në një vend të errët dhjetë ditë. Pastaj tendosje, e shtrydhur. Mbani tretësirë ​​në një enë të mbyllur fort në frigorifer. Merrni 30 pika të tretësirë, përhapja e saj në një lugë ujë të zier. Tretësirë ​​të marrë para ngrënies tre herë në ditë. Infuzion mund gjithashtu të përdoret për douching. Për ta bërë këtë, të holluar atë në një ujë të ftohtë zier në një raport prej 1:10. Tretësirë ​​marrë si jashtë në formën e fasha dhe larjes e plageve dhe sëmundjet e lëkurës. Për ta bërë këtë, është përhapur një lugë çaji tretësirë ​​të Calendula në gjysmë litër ujë.

Në plagët, ulcerat dhe inflamacion proceset tretësirë ​​e Calendula drogës promovon shërimin dhe përshpejton rigjenerimin e indeve. Studimet e fundit kanë vërejtur pozitivisht pronat shërimin e Calendula tretësirë ​​në trajtimin e sarkomën. Gjithashtu, unë nuk mund të kujtohet pronat shërimin e petals Calendula. Ata janë përdorur për parandalimin dhe trajtimin e gripit gjatë epidemive. Pritini 3 karafil hudhër të vogla dhe të shtrydh lëng, pastaj 1 tbsp. l. petals Calendula thata oblyyte 100 ml ujë të vluar për gjysmë ore, pastaj lidheni me lëng të hudhër. Merrni 2 h. L. tri herë në ditë. Gatim vaj të parfumuar me Calendula officinalis.

Trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, herpes, ekzemë dhe plagë të thella oozing ndihmë Calendula vaj të parfumuar dozen. Për përgatitjen ointments, përzierje një lugë çaji tretësirë ​​me dy teaspoons e naftës pelte. Çdo gjë mirë dhe shtoni gjysmë krem ​​grimcuar me tableta pluhur streptotsida shtetit. Pronat medicinale e fara Calendula janë përdorur për të parandaluar sëmundjet fungale të këmbëve. Për ta bërë këtë, 2 tbsp. l. Fara kumak pour 2 gota ujë të vluar për 30 minuta dhe pastaj derdh infuzion në banjot këmbë. E pra, për vetitë shëruese të bimëve Calendula ju ndihmojë në dimër, zagotovte atë për përdorim në të ardhmen.

Për më tepër, në qershor fillon sezonin e lulëzuar e këtij barishte mrekullueshme. Mbledh lule e saj dhe buds, gatuaj atyre produkteve medicinale për veten dhe të dashurit tuaj. Nëse ju nuk keni një komplot kopsht ku ju mund të edukoj lule medicinale të bukura dhe të dobishme Calendula, mos u shqetësoni. Bimë rritet pus dhe blooms në kuti në ballkon. Sigurisht, ju mund të bleni tretësirë ​​e Calendula dhe ajo e tharë lule në një farmaci. Por, në shtëpi-rritur me kujdes dhe dashuri, Calendula me mirënjohje t'ju japë të gjithë efektin e tyre terapeutik, dhe procesin e shërimit do të jetë shumë më efikase. Cheers! Svetlana,Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!