Pronat medicinale e comfrey medicinale


Okopnyk drogës - barishte që ka cilësi shumë. Midis tyre është një tipar - aftësia për të shëruar kockat. Kështu emrin e saj të dytë - comfrey. Unë nuk do të përsëris atë që përbën comfrey, ku ajo rritet kur në lulëzim, kur ajo duhet të mblidhen. E gjithë kjo është në dispozicion në faqen e internetit. Unë dua që të përshkruani pronat shërimin e comfrey medicinale, ato mund të përdoren si terapi adjunctive për shumë sëmundje. Prona, përbërja comfrey drogës Si një rrënjë medicinale përdorimi bimore bimore, nganjëherë lë të freskëta. Okopnyk shpesh përdoret Homeopaths dhe healers tradicionale sesa mjekësisë konvencionale.

Përbërja kimike e rrënjës comfrey medicinale • Alantonin - bimët më të rëndësishme lidhjet, ajo përcakton pothuajse gjithë comfrey madh shërimit. Ajo ka veprim astringent dhe anestetik. • zhul - substancat me veti të bymehet në ujë. Ata kanë expectorant, analgjezik, mbrojtur, pronat antitussive. • Të gjitha pjesët e bimës janë helmuese, që përmbajnë alkaloide (tsinohlossin, konsolidin), ata të ulur dhimbjen, të nxitur shkarkimin mukusit. Por, herë në trup në sasi të tepërt, duke shkaktuar paraliza e sistemit nervor qendror. • taninet - substanca me strukturë të ndryshme kimike.


Ata kanë anti-inflamator, antibacterial, astringent, ndalimin cilësinë e gjakut. • Pitches që janë pjesë e comfrey është e trashë, lëng ngjitës me një erë të veçantë. Ato ndihmojnë për të luftuar kundër baktereve, krimba. • Pektin - një substancë të ngjashme me mukozë brenda qelizave, duke goditur ujin, bymehet. Sigurimi i enveloping, qetësues, expectorant, antitussive, efekt analgjezik. • vajra esenciale. • acide organike. • Vitamina B12. • flavonoids. • inulin - një substancë të vlefshme që radikalisht përmirëson metabolizmin, përshpejton sekretim të kripërave të metaleve të rënda helmimit në to.

Cilësia më e rëndësishme e një comfrey medicinale është aftësia e tij për të përshpejtuar shërimin e indeve të dëmtuara, periosteum dhe kockave fraktura, plagë në sipërfaqe të lëkurës. Është vërtetuar se comfrey mund të reduktojë presionin e gjakut, nxitës të frymëmarrjes për të vepruar, për të rritur tonin e muskujve të lëmuar të zorrëve dhe të mitrës. Medicinale Okopnyk përdor healers popullore në këto patologji: • infeksion traktit të sipërm respirator, bronkit kronik, tuberkulozi pulmonar. • gastrit, ulcerat gastrike dhe duodenale, kolit, diarre. • Së jashtmi, një vë llapë për të trajtuar plagët, djegiet dhe ulcerat në lëkurë.

Heqja e dhimbje në joints, kockat. Artrit terapi (reumatoid, psoriatcheskiy) frakturat. Përdorimi i comfrey medicinale mjekësinë popullore 1. Supë. Rrënjët e thara të comfrey bluaj në një mulli kafeje. Nga pluhur rezulton me 10 gr. derdh 02 litra ujë të valë kuzhinier për ngrohje të ulët për 10 minuta, gjirit Express, shtrydh. Rezultuar zierje merret me gojë 1 DL në 7 herë në ditë. Mirë për të përballuar dhimbjen e kolit, ulçerë stomakut, ulçerë duodenale 12, hemorroide. Pronat medicinale e bimëve comfrey nxitur shkarkimin mukusit, nëse ka bronkit kronik, tuberkulozi pulmonar. 2.

Frakturë supë. Rrënjët grimcuar e bimëve (1 tsp) pour 0,2 litra ujë të vluar, gomë gjysmë ore në ngrohje të ulët. Got do të thotë të ftohtë, të gjirit Express, shtrydh. Merrni 1 DL brenda çdo 02:00. Supë dhimbje lehtësimin dhe ënjtje të indeve të buta. 3. Alkool tretësirë ​​të trajtuar ulcerat të traktit gastrointestinal. Përgatitja: 1 pjesë rrënjët grimcuar e comfrey droge derdh 5 pjesëve 40C fërkim alkool, këmbëngulin 14 ditë në një vend të freskët të errët, atëherë ztsidzhuyut. Merrni mjeti rezulton 4 herë gjatë ditës 30-40 pika të holluar në ujë. 4.

Pomadë. Metoda. Rrënjët thata janë terren në një mulli kafeje. Nga pluhur rezulton në një pjesë të përzier me 4 pjesët e derri yndyrë. Përzierje rezultuar u shkrihet në zjarr, pastaj të vënë në gomën furrë në të për 30 minuta. Atëherë rezulton papërpunuara Express gjirit, derdh në kavanoza. Rub vaj goditjeve të tilla, që shtrihen, joints dhimbshme. Ju mund të lidhësh me fashë për të vështirë për të shëruar plagët, puçrra pelenë. Shumica e fissures mbyllura anal, hemorroide, për të përdorur comfrey vaj të parfumuar me medicinal. Save