Pronat medicinale e kërpudha chaga


Chaga (ai ka emra të tjerë, kërpudha eshkë, kërpudhat thupër) - një formë e parazitit kërpudhat, e cila është një ndërtuar-up në breg. Zakonisht ka një formë të rrumbullakosura dhe një diametër prej rreth 40 cm. Nuk është një kërpudhat ekskluzivisht në pemë të gjalla, ndryshe nga kallamishtet tjetër që shpesh zhvillohet në dru të brejtur nga krimbi. Pronat medicinale e kërpudha chaga njohur për njerëzit shumë kohë më parë. Kjo kërpudhat fillon të zhvillohet me kohë ose plagë në leh e një pemë, në qoftë se ai hyn në kallamishtet e saj të kontesteve. Chaga rritet shumë ngadalë (për 15 vjet). Në paraqitjen e ajo është shumë e vështirë, si një guaskë arre, por brenda është e butë dhe të lehta me vija të errët.

Në thupër, Chaga ndonjëherë mund të ndodhë dhe panje, dhe hiri mal, dhe verr. Por për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme duke përdorur vetëm chaga thupër. Chaga mund të mblidhen në çdo kohë të vitit, por është parë më lehtë në pemë kur nuk lë. Ajo preu me një sëpatë, të pastër nga thelbi dhe në masë e mbetur e shtypur në copa dhe të thata në një furrë në 50 gradë. Pronat medicinale Chaga përmirëson imunitetin dhe forcimin e përgjithshëm shëndetësor, përshpejton qarkullimin e gjakut në tru, përmirëson përçueshmëri e fibrave nervore rrit prodhimin e enzimeve, efekt pozitiv mbi sistemet kardiovaskulare dhe respiratore.


Gjithashtu përdoret në luftën kundër psoriasis dhe kancerit tumoreve. Veç kësaj, ajo ka një efekt të fortë anti-inflamator. Chaga e përdorur gjerësisht si një popull dhe mjekësi zyrtare për të trajtuar ulcers stomak dhe ulcerat duodenale, gastrit, sëmundje të mëlçisë dhe onkologjisë. Ka një medikament bazuar në kërpudhave - "Befunhin", e cila përdoret në trajtimin e kancerit edhe në fazën e fundit të sëmundjes. Aftësia për të pengojnë zhvillimin kërpudhat e qelizave të kancerit, i drejtuar nga përmbajtje të lartë të hirit në të (rreth 12%), në mënyrë që kërpudhat është radioaktiv. Struktura e kërpudhat është formik, oksalik, acetik, butirik, vanillic, oblikvinovaya, iononotovaya dhe paraksibenzoynaya acid dhe pteriny që dhe të ndaluar rritjen e qelizave të kancerit.

Chaga kërpudha Aplikimi në Mjekësisë Për të përgatitur, ju duhet të marrë një fetë e kërpudha, e plotësoni atë me një sasi të vogël me ujë të valë (kështu që perde) dhe le të qëndrojë gjatë natës.
Pastaj kullimin e ujit në një tas të veçantë dhe pres kërpudha duke përdorur një blender ose mulli. Pastaj, pas një raport prej 1: 5, përzierje kërpudha dhe para-ndezur në 50 gradë të ujit në të cilin është ngjyhet. Insistojnë 2 ditë, ikjen, shtrydh rezultuar në masë. Në infuzion derdh ujë të ftohtë në mënyrë që të marrë një vëllimin e lëngjeve që ishte fillimisht. Shitore në frigorifer deri në 4 ditë. Në onkologji, infuzion pini gjysmë ore para ushqimit ose pas ngrënies 02:00.

Në total, ju duhet të pini 3 gota në ditë. Mjekimi mund të vazhdojë 3-5 muaj, duke e bërë një pushim për 10 ditë çdo muaj. Nëse kjo është një tumor kanceroz në legen (kanceri i zorrës së trashë apo të organeve riprodhuese, fshikëz, prostatës, hemorroide) - kjo mund të përdoret për nxjerrjen microclysters (por jo më shumë se 50 gram per 1 kohe, 2 herë në ditë). Por si Chaga ka ndreq efekt, ajo duhet të përjashtohen nga dieta e mishit, ushqimeve yndyrore, bukë e bardhë, salcice, ushqim me erëza dhe të përputhen me dietë qumësht-perimeve për të shmangur kapsllëk. Në kancerin e fytit, gojës, shpëlarje fyt mund të bëjë, mbytje, ujitjes.

Chaga mund të përdoret si një profilaktik kundër kancerit si një çaj. Ju duhet të marrë 2 nga kërpudhat (copëtuar), rrënjë 1 pjesë Herb Bennett, një i kënetë Comarum, 1 pjesë repyashka, 1 pjesë podmarennyka. Shto rrënjë copëtuar jamball (1/2 pjesë). Tea marrë 1 lugë gjelle e përzierje dhe ujë të zier. Mbajë në një banjë me ujë për 15 minuta. Merrni 0,5 gota në mes të ngrënies (deri në 4 herë në ditë). Për të përmirësuar imunitet te fëmijët, si dhe anti-kancer të thotë që ju mund të përdorni këtë infuzion. Përbërësit: - 2 pjesë kërpudhat - 1 e rrënjë Angelica, lë hithër, lule kumak - 1 \ 2 e rrënjë luleradhiqe dhe knikusa Të gjitha komponentët grirë, 1 lugë gjelle e përzierje derdh ujë të ftohtë (1 filxhan), të lënë për natën.

Në mëngjes, të sjellë një çiban, të mbuluar me një peshqir dhe të lënë për 0,5 orë. Dhënia pini 3 herë në ditë (0,25-0,5 gota) një orë pasi të hahet. Është e rëndësishme të theksohet se përdorimi i kërpudhat, ju nuk mund të përdorni trajtim penicilinë dhe drogë në bazë të tij, dhe infuzion të glukozës. Gjithashtu chaga mund të përdoret nga shtatzënë dhe infermierinë, si dhe pacientët me dizenteri. Origjinalitet të jetë e mundur, dhe kërpudhat. Përkundër faktit se Chaga - një ilaç i fuqishëm natyral për shumë Sëmundjet para terapisë duhet të konsultoheni me një mjek. Është e rëndësishme të mbani mend se efekti i dëshiruar dhe shërim ndodh vetëm subjekt i të gjitha udhëzimet, dozimin e saktë dhe regimens trajtimit.

Bobryshev Taras,