Pronat medicinale e panxharit të kuq


Përmbajtja e liderit absolut amino ndër perimet janë të panxhar. Ai përmban ushqyesve të tilla si pektin, celulozë, dhe të tjera pro-vitamina të ndryshme dhe jod, fosfor, magnez, acide organike - ata janë të absorbuar me lehtësi nga trupi. Gjithashtu, ajo zbulohet një klorid 5% kalciumit 8%, 20% dhe 50% kalium sodium. Ky kombinim i sodiumit dhe kalciumit parandalon akumulimin e rritjes së kalciumit në oxhaqet pllaka aterosklerotike vaskulare kështu që ju nuk e shqetësojnë. Ajo gjithashtu redukton problemin e çrregullimit të zemrës, ul presionin e gjakut. Në panxhar kalium e mjaftueshme për të siguruar funksionimin normal të trupit.

Klori ndihmon të pastroni të mëlçisë, veshkat dhe fshikëz e tëmthit. Nëpërmjet këtij panxhar përbërjen kimike ka cilësi të caktuara. Këtu janë pronat medicinale të panxhar kuqe, anti-plakje, protyvosklerotycheskoe, vasodilator, diuretik, qetësues, tonik, laksativ, hematopoietic, pastrim. Red panxhar sukses të madh në mjekësinë popullore dhe vetitë e saj shëruese të përdorura për trajtimin e shumë sëmundjeve. Perime përdoret për të përmirësuar tretje dhe metabolizmin, si në panxhar përmban një numër të madh të mineraleve, ajo pengon formimin e mpiksjen e gjakut, largon toksina nga trupi, parandalon kancerin, si dhe rritjen e tyre.


E rëndësishme është rinovimin pronat terapeutike të panxhar të kuq. Ata mund të shpjegohet nga prania në të e acidit folik, i cili ndihmon për të krijuar qeliza të reja të shëndetshme. Kuarc është gjetur edhe në panxhar, ai është përgjegjës për të lëkurës, eshtrave dhe arteriet. Njerëzit që vuajnë nga mbajtjen e ujit në trup, ose trashje do të jetë shumë e dobishme për të përdorur panxhar kuqe. Panxhar i gatuar është një efekt diuretik dhe laksativ, ndihmon pastruar veshkat, gjakun, mëlçinë, nxitjen e trurit të njeriut, anti-plakje. Megjithatë, njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e stomakut me aciditet, dhe një stomak të dobët duhet të mbani mend se panxhar ato kategorikisht kundërindikuar.

Për trajtim ju mund të përdornin si panxhar dhe lëng saj, por përdorimin e lëng të pastër mund të shkaktojë vjellje, marramendje, dhe kjo detyrimisht duhet të jetë i holluar me ndonjë lëng tjetër ose i holluar me ujë të zier. Gratë në periudhë klimatike është e dobishme për të marrë lëng, holluar me karrota, ajo ofron përfitime më shumë se pilula hormonale dhe drogës. Celulozës, acide organike dhe sheqer të përfshira në panxhar, rritet peristaltikės, ushtrojnë efekt laksativ. Nëse kapsllëk, mjekët rekomandojnë që të hani në një bosh 100-150h stomak ziera panxhar kuqe.


Rrepa e rinj mund të përdoret me krye, ai përmban shumë vitamina B C dhe B, dhe carotene. Kur hundë të ftohtë varrosur 3 pika 3 herë në ditë me lëng fllad e panxhar, ata gjithashtu rekomandojmë gargarë dhe fytin me problemet e rrugëve të frymëmarrjes. Me një hemoglobinë të ulët mjekësi tradicionale këshillon për të përdorur në kombinim me panxhar rrepkë zi dhe karrota. Përdorimi i shpeshtë i panxhar çon në presionin e ulët të gjakut në shumë nga ata që vuajnë nga hipertensioni. Kjo pektin fruta sasi të mjaftueshme për të lidhur dhe për të hequr kolesterolit, ajo parandalon zhvillimin e arteriosklerozës.

Panxhar është e pasur me jod dhe për këtë arsye e dobishme për pacientët me tirotoksikozë. Lëng panxhar Lythat kuqe dhe eliminon zbokth mbi kokën e tij. Në plagëve, erizipelë, vlon, djegiet panxhar duhet hekura dhe kjo slurry është vënë në pika të lënduar, të ndryshuar atë si shpesh si tharje. Nëse gjethe të ziera panxhar fshij mjaltë, ju merrni një ilaç të shkëlqyer për pushim. Një përzierje e panxhar dhe karrota lëng është gjak-formimin e drogës më të mira natyrore, e cila shton rruazat e kuqe. Është e domosdoshme për pagjumësi, nervozizëm, anemi dhe hipertensionit. Panxhar i gatuar, ndryshe nga perime të tjera, ka aftësinë për të ruajtur pronat e saj të dobishme, dhe të gjitha për shkak të vitaminave B nuk i përgjigjen për të ngrohur.

Në sëmundjet grykët dhe faringjit rekomanduar 5-6 herë një gargarë ditë. Për ta bërë këtë, mposht gotë me lëng panxhar, derdh në të, 1 lugë gjelle uthull, pastaj të marrë një gllënjkë. Me diabet, pini lëng të freskët të 1/3 filxhan 3 herë në ditë. Për të përmirësuar dëgjimit varrosur vesh lëng presion të panxhar ziera pastruara, 2-3 pika. Rinat,